Minden, amit a sikeres bértárgyaláshoz tudni érdemes

szerző: Jobline
2014 augusztus 11.

Tiszta helyzetet teremt, ha egy álláshirdetésben már eleve ott szerepel a kínált bér vagy akár az egész juttatási csomag, de az esetek többségében a kereset nyitott kérdés: az állásinterjún vitatja meg a HR-es és a jelölt. Mi a helyes stratégia? Hogyan viselkedjünk ebben a stresszes helyzetben? Összegyűjtöttük, amit a témáról tudni érdemes.

Fehér Tamás, a Trenkwalder ügyvezető igazgatója óva int attól, hogy túltaktikázzuk a bértárgyalást, szerinte nyílt, egyenes beszéddel lehet optimális eredményt elérni.

Fehér Tamás teljes előadását a bértárgyalásról itt tekintheted meg. (HVG Állásbörze, 2012.)

Ebben a videóban a 2013-as HVG állásbörzére meghívott szakemberek három tanácsot adnak, ami sikerhez vezethet a bértárgyaláson.

Forrás: Jobline


A HVG Állásbörzén részt vett tanácsadók további hasznos tippeket adnak a sikeres bértágyaláshoz.

Hogyan viselkedjenek a nők a bértágyaláson? Itt megtudhatod.

Hazai vezető cégek HR-esei ezt tanácsolják azoknak, akik bértárgyalásra készülnek.

És mit tanácsol Jack Chapman?
Az egyik legsikeresebbnek mondott bértárgyalási módszert Jack Chapman amerikai karriertanácsadó dolgozta ki, aki egész könyvet írt a helyes stratégiáról. A lényeg persze néhány pontban összefoglalható.

1. Akkor tárgyaljunk a bérről, ha már megkaptuk a munkát
Csak akkor van értelme konkrétumokról beszélni, ha már nyeregben vagyunk. Ugyanez vonatkozik a fizetésemelésre: miután túl vagyunk a pozitív teljesítményértékelésen, szóba hozhatjuk, hogy magasabb bért szeretnénk.

2. A HR-es tegyen ajánlatot
Ne mi tereljük a szót a kényes kérdésre, türelmesen várjuk meg, amíg a beszélgetés eljut addig a pontig, ahol az interjúztató elárulja, mekkora bért tud ajánlani a cég. Ha cselesen rákérdez, mik az elvárásaink, adjunk kitérő választ, miszerint előbb tudni szeretnénk, az adott pozícióban mennyit keresnek a munkatársak. Amennyiben a HR-es azt firtatja, mekkora volt a korábbi fizetésünk, válaszoljuk azt, hogy az összeg nem releváns, mert más cégnél más feladatkört töltöttünk be. Akárhogyan is alakul a beszélgetés, mindenképpen az interjúztató legyen az, aki először megnevez egy összeget, mert ezután lendülhetünk támadásba az optimális fizetésért.

3. Miután az interjúztató elárulta, mi az ajánlat, Chapman egy trükköt ajánl, amit hátrahőkölésnek nevez
A teendő a következő: amikor elhnagzott az összeg, ismételjük meg, aztán tűnődve hallgassunk el egy időre. A karriertanácsadó szerint ezzel nyomás alá lehet helyezni a HR-est, aki hajlamos lesz kedvezőbb ajánlattal előállni. Vagy ha nem, a hátrahőkölés mindenképpen alkalmas arra, hogy elgondolkozzunk azon, megfelel-e nekünk a felkínált összeg.

4. Tegyünk megalapozott ellenajánlatot
Ha a kínált összeg nem felel meg, áruljuk el, mi mekkorra bérre gondoltunk. (Ne konkrét összeget, hanem egy -tól-ig sávot nevezzünk meg.) Ennek csak akkor van értelme, ha alapos kutatást végeztünk arról, hogy az adott szektorban mekkorák a fizetések, illetve végzettségünk és szakmai tapasztalataink alapján mennyit érünk a piacon. Egy jól felépített, tényekkel, adatokkal alátámasztott ellenajánlat meggyőzheti a HR-est arról, hogy "megérjük a pénzünket".

5. Befejezésül tárgyaljunk tovább
Ha sikerült megegyezni a bérben, ne elégedjünk meg ennyivel, diszkréten próbáljunk meg további juttatásokat kicsikarni. Kérdezzünk rá, jár-e mobiltelefon, laptop vagy céges autó a pozícióhoz, milyen cafeteriaelemekre számíthatunk. Ez különösen akkor fontos, ha nagyon szeretnénk a cégnél dolgozni, de nem kaptunk optimális bérajánlatot, viszont azt reméljük, egyéb juttatásokkal némileg kompenzálható, hogy a vártnál alacsonyabb a fizetés.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről! 
 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen