Motivációs levél minta - így kell hatásos motivációs levelet írni

szerző: Jobline
2014 december 08. Szóljon hozzá

Van, aki vitatja, hogy szükség van még motivációs levélre, de ettől még sok helyen elvárják, hogy az álláskereső megindokolja, miért gondolja, hogy ő lenne az ideális jelölt. De hogyan gyakoroljunk mély benyomást a levél olvasójára?

Mi a célunk a motivációs levéllel? Hogy felkeltsük a figyelmet önmagunk iránt. De hogyan? Danny Rubin, a Business Insider szerzője tudja a választ. (A Jobline itt írt arról, hogy egyesek szerint már nincs szükség ilyen irományra.)

Miért olvasunk, járunk moziba, nézünk tévésorozatokat? Mert szeretjük az érdekes történeteket, hiszen szórakoztatnak minket. A motivációs levél tehát ne legyen lapos, érzelemmentes szöveg, amely kicsit bővebb lére eresztve megismétli az önéletrajz adatait.


Az olvasót három dologgal kell letámadni:

1. Ragadd meg a figyelmét

2. Bizonyítsd be, hogy alkalmas vagy a meghirdetett munkával járó feladatok ellátására

3. Légy emlékezetes, azaz magasodj ki az átlagból

Gyakorlati útmutató: így írd meg a leveledet!

1. Gondold végig, milyen munkára szeretnél jelentkezni.

2. Sorold fel, melyek a legfontosabb készségek és tapasztalatok, amelyek a munkához kellenek.

3. Most jön a horog, amire az olvasónak harapnia kell. Gondolkodj el, melyik volt az az esemény az életedben, amely legjobban jellemzi azt a személyiségtípust, amilyet a munkáltató szerződtetni szeretne. Ez lehet bármilyen esemény, nem muszáj, hogy köthető legyen az adott álláshoz.

Rubin egy példát említ a saját tapasztalatai közül. Egyetemistáknak tanította a motivációs levél írásának fortélyait. Az egyik lány szakápolónak akart jelentkezni, s a szerző megkérte, indokolja meg, miért gondolja, hogy alkalmas egy ilyen állásra. A lány ezt írta:

„Kamaszkoromban a nagyapám Alzheimer-kóros lett. Bár nagyon rossz volt látni, ahogy egyre romlik az állapota, eldöntöttem, minden erőmmel segítek neki, hogy elviselhetőbb legyen a betegséggel járó szenvedés. Nem volt könnyű, de megbizonyosodhattam róla, hogy az ápolói munka az én hivatásom. Ezért szeretnék egészségügyi területen dolgozni és másokon segíteni.”

Rubin szerint amikor egy kórház HR-ese a fenti bekezdést elolvassa a motivációs levél elején, már kapja is föl a telefont, hogy azonnal állásinterjúra hívja be a lányt. Mert így kell megragadni az olvasó figyelmét, különösen, ha kiválasztási szakember az illető.

A lány nem regényíró vagy blogger, aki bámulatos ügyességgel fogalmazna, de erre nincs is szükség, mert maga a történet olyan erős, hogy megáll a lábán irodalmi stílus híján is. A sztori után már úgy folytatódott a lány levele, ahogyan a motivációs levelekben szokás („így hívnak és erre az állásra szeretnék jelentkezni”), ami teljesen rendjén van, hiszen a hatásos felütéssel az első csatát már megnyerte.

A szakápolónak készülő lány nagyon fontos dolgot tanult meg a gyakorlat során: a személyes élményeknél erősebb ütőkártyánk nincs, mert azok csak hozzánk tartoznak, és senki nem veheti el őket tőlünk.

Jegyzed meg tehát, hogy a motivációs levélben nem tényekkel kell bombázni a HR-est (arra ott van az önletrajz), hanem hatásos sztorival, ami bizonyítja, hogy nálad jobb jelölt nincs az adott pozícióra. Hiszen a kiválasztási szakember is néz filmeket meg sorozatokat, és díjazza, ha drámával vagy szórakoztató történettel találkozik a munkája során, ami megragad az emlékezetében.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)