Felmondás vagy közös megegyezés: melyiket válasszam?

szerző: Jobline
2015 február 23.

Az egyik leggyakoribb kérdés, amikor otthagyni készülünk egy munkahelyet: a munkáltatói felmondást vagy a közös megegyezést? Mert mindegyik mellett és ellen hallhhattunk már elég érvet. Nézzük tehát a tudnivalókat a közös megegyezésről – jó tanácsok kismamáknak.

A munkáltatói felmondás egyoldalú jognyilatkozat, azaz ha tetszik neked, ha nem, amennyiben ez írásba van foglalva, és van benne egy indok, akkor bizony kézbesíthető, és a kézbesítéssel hatályosul. A közös megegyezés ehhez képest egy megállapodás, azaz mindkét fél beleegyezik abba, hogy megszűnjön a jogviszony. Vagyis ha te ezt nem akarod, a közöst nem kell aláírni: senki sem kényszeríthet rá (vagy ha mégis, az úgyis megtámadható).

Gyakran kérdezik, mikor éri meg aláírni a közös megegyezést. Az egyik alapszabály, hogy ha a munkáltató által kezdeményezett közös megegyezéses megállapodásban nincs legalább ugyanannyi anyagi juttatás, mint ami a munkáltatói felmondás esetén járna, nincs is tovább miről beszélni, ezt nem írjuk alá. Ha ugyanannyi vagy több van benne, akkor elgondolkozunk rajta, attól függően, hogy nekünk mi a szándékunk. Van-e valóban olyan üres állás, amibe vissza szeretnénk / tudnánk térni a céghez, mennyivel több az a bizonyos több, amit ajánlanak, mennyi időn belül tudnánk másik állást találni a munkaerőpiacon, mennyire megalapozott és jogszerű a munkáltatói felmondás indoka (azaz mennyire fontos a munkáltatónak, hogy inkább a közöst írjuk alá, s neki ne kelljen felmondania, s indokolnia), mennyi bizonyíték van a kezünkben arra vonatkozóan, hogy van üres állást, csak nekünk nem ajánlották fel, mennyire szeretnénk pert indítani.

Forrás: Jobline


Ehhez pedig, kedves anyukák, előzetes kutatás, informálódás, szimatolás kell

Kapcsolatépítés és kommunikáció az otthonlét alatt, a visszatérés előtti időszakban, kedves kolléganők fülesei, korábban elküldött anyukák információi (kinek mit ajánlottak, hogyan zajlottak a megbeszélések. No, meg egy alapos számítás, hogy mi is jár nektek végkielégítés, felmondási idő és szabadságmegváltás címszó alatt, pláne, ha az otthon töltött évek alatti béremelést is figyelembe vesszük!


A témában további hasznos cikekket
olvashatsz itt.

Ha szeretnél minél többet megtudni a kismamák jogairól, itt találsz rengeteg információt!


Jó lenne, ha egy helyen több mint 100 cég karrierlehetőségeivel ismerkedhetnél meg? Segítene a céljaid elérésében, ha szakértői segítséggel állíthatnád össze CV-d? Ha igen a válaszod, akkor már most írd be a naptáradba a
HVG Állásbörzét!

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!
 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen