Így szedd össze magad, amikor már végképp eleged van az álláskeresésből

szerző: Jobline
2015 április 16.

Úgy érzed, mindent megtettél, mégsem hívnak állásinterjúra, vagy ha igen, utána se kép, se hang. Elmegy a kedved az egésztől, egész nap nyomasztó gondolatok keringenek a fejedben, reggel legszívesebben fel sem kelnél. Itt az ideje, hogy összeszedd magad!

A legtöbb ember számára a munka a személyisége egy része, azért amikor állást keresünk, olyan, mintha önmagunk egy darabkáját szeretnénk megtalálni. Ezzel a költői képpel indít Melody Wilding a themuse.com-on írt cikkében, hogy aztán elmondja, hogyan lehet felülemelkedni a folyamatos frusztráción. Az álláskeresés ugyanis arról szól, miként tudunk úrrá lenni a sorozatos visszautasításokon. Hiába tudjuk, hogy nem kell a lelkünkre venni a dolgot, mert nem személyes, hanem szakmai ügyről van szó, minden egyes kudarc újabb pofont jelent, és egy idő után halálosan elegünk van belőle. Eltűnik a motiváció, állandóan azon rágódunk, miért nem kellünk senkinek, mi lehet velünk a baj. Szerencsére vannak bevált módszerek, amelyek segítségével ki lehet mászni a lelki gödörből.

1. Hozd létre a szerkezetet
A kudarcokon rágódó ember hajlamos teljesen szétesni, ezért világos szerkezetet kell létrehozni az álláskeresés időszakában. Jelöld ki, mikor mit csinálsz az álláskeresés érdekében, és állítsd fel a határokat is, amelyeken túl valami mással foglalkozol. Gyakran mondják, hogy az álláskeresés főállású munka, amit napi nyolc órában kell végezni - fogadd meg ezt a szabályt. Ezen a nyolc órán belül jelöld ki, mikor foglalkozol az önéletrajzod és a motivációs leveled testreszabásával, mikor jársz networking eseményekre, mikor ellenőrzöd az állásportálokon és a közösségi oldalakon, hogy milyen hirdetések jelentek meg.

Ha sikerül rendszert vinned az álláskeresésbe, nap mint nap újabb apró győzelmeket arathatsz, amik segítenek abban, hogy megmaradjon a motivációd és pozitívan tudj gondolkodni. Így nem fog megrendülni az a hited abban, hogy képes vagy állást találni, és kitartóan keresel addig, míg el nem éred a célodat.

Forrás: Jobline


2. Haladj lépésről lépésre

Az első kudarcok után az álláskeresés egyetlen, áthághatatlan, óriási akadálynak fog tűnni, amelyről azt gondolod, hogy képtelen vagy túljutni rajta. Olyan bénító gondolatok lesznek úrrá rajtad, hogy a szerény önéletrajzoddal eleve semmi esélyed nem lehet, vagy hogy kész katasztrófa lesz az állásinterjú. Mindezek elkerülésére bontsd apró lépésekre a folyamatokat, így nem egy hatalmas feladatot kell megoldanod, hanem egymás után sok kicsit, ami már nem is olyan nehéz. Például ha behívnak interjúra, ne azon tépelődj, hogy ez mekkora trauma lesz, hanem nézd át a leggyakoribb kérdéseket és a rájuk adható válaszokat, aztán a trükkös kérdéseket szintén a válaszokkal együtt, majd szedj össze minden lehetséges információt a cégről és a vezetőiről. Mindebből készíts jegyzeteket, mert amit leírsz, az jobban bevésődik. Gyakorold tükör előtt az interjúszituációt, válaszd ki, milyen öltözékben és kiegészítőkben mész el a beszélgetésre. Így ahelyett, hogy a sarokba kucorodva stresszelnél, alaposan felkészülsz a feladat megoldására, és a végén siker aratsz.

3. Szakadj el a helyzettől
Ha a fenti szabálynál maradunk, miszerint az álláskeresés napi nyolcórás főállású munka, logikusan adódik, hogy szabadságot is ki lehet venni. Sőt kell. Gondoskodj arról, hogy egy időre megfeledkezhess a stresszes "munkádról", pihenj, sportolj, szórakozz, töltődj fel. Keresd a sikeres barátaid társaságát, mert ez bizonyítottan inspirálóan hat - ahogy a lúzerek viszont lelomboznak -, olvasd el a zseniális Steve Jobs életrajzát, aki áldott rossz ember volt, és éppen ezért is lehet tőle nagyon sokat tanulni. Egyszóval szakadj ki egy kicsit az álláskeresés világából, hogy újult erővel térhess vissza.

4. Keress érzelmi támaszt
Az álláskeresés során kapott pofonok aláássák az ember önbizalmát, ezért szükség van külső érzelmi támogatásra. Biztosan számíthatsz a párodra, a családtagjaidra, a barátaidra, akik biztosíthatnak arról, hogy értékes, okos, vonzó, szeretetreméltó ember vagy, aki véletlenül élete egyik nehéz korszakán próbál túljutni. Ha a problémáidat meg tudod beszélni egy olyan emberrel, aki szeret, és akiben bízhatsz, gyorsan a helyükre kerülnek a dolgok, és reálisan tudod értékelni a helyzetet. Kitisztul a kép, és látni fogod, hogy nem totális katasztrófával kell szembesülnöd, csupán néhány megoldandó problémával.

5. Tisztázd, hogy mi borít ki
Ne hagyd, hogy elborítson a para, gondold át, mi idegesít a legjobban. Az álláskeresők többségét például kiborítja, ha nem kapnak választ az önéletrajz elküldése vagy az interjú után. Vagy ha a reakció nem jön elég gyorsan. Ha higgadtan azonosítani tudod, hogy ez a helyzet milyen érzelmeket vált ki belőled, már kezelni is képes leszel a szituációt. Péládul úgy, hogy az önéletrajz elküldése után pár nappal udvariasan érdeklődsz, megkapta-e az illetkes személy, az interjú végén pedig rákérdezel, mikor számíthatsz a válaszra. Ezzel ki van lőve a paraforrás.

A lényeg tehát, hogy az álláskeresés megterhelő folyamata során őrizd meg a fizikai, mentális és érzelmi egészségedet, mert nagy szükség lesz rájuk, amikor végre megkapod a munkát.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

2015-ben is megrendezésre kerül a nagysikerű Jobline Női Karriernap!
A Karriernap megszervezésével két célnak szeretnénk eleget tenni, egyrészt a diplomás nők számára biztosítunk lehetőséget arra, hogy személyesen találkozhassanak a munkaerőt kereső cégekkel, e mellett pedig a karriertervezési folyamatot kívánjuk támogatni inspiráló előadásokkal és sikertörténetek bemutatásával, illetve személyes tanácsadásokkal.

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen