Így használd ki az első hónapot az új munkahelyeden

szerző: Jobline
2015 április 29.

Az első néhány hétnek komoly jelentősége lehet az új munkahelyen: ha odafigyelsz pár fontos dologra, hatalmas lendületet adhatsz a kerrierednek.

Ha lehet, az előző és az új munkád között pihend ki magad, hogy újult erővel láthass neki az előtted álló feladatoknak. Akár másik céghez mész, akár a jelenlegi munkahelyeden foglalsz el új pozíciót, le kell raknod az alapokat a sikerhez. A FastCompany.com hasznos ötleteket ad, mit kell feltétlenül megtenned.

1. Rangsorold, mit kell megtanulnod
Sok helyen kis kézikalauzt kap a belépő munkatárs a gyakran ismételt kérdésekkel vagy tréninggel kezdi a beilleszkedést, de még így is nehéz átlátni a dolgokat az új környezetben. (Hát még enélkül.) Rengeteg kérdés merül fel az elvégzendő feladatok mikéntjétől egészen odáig, hogy szabad-e enni a monitor előtt, ezért szigorúan rangsorolnod kell, mik a legfontosabb dolgok, amiket az elején feltétlenül meg kell tanulnod, különben elsüllyedsz az információk tengerében.

A szervezet működése, a céges kultúra, a csapaton belüli kommunikáció, a stratégiai célok mind a célkeresztbe kerülhetnek, és ha nem tudod, hogyan haladj, mit kell előbb megismerned, kérdezz.

2. Keress valakit, akitől a kínos dolgokat is megkérdezheted
(Ne a közvetlen főnököd legyen.)
Van, ahol átmeneti mentort jelölnek ki az új kolléga mellé, aki bevezeti a jövevényt a cég működésének rejtelmeibe és még abban is segít, milyen menüt válasszon a menzán. Ahol nem ez a módszer dívik, érdemes kiválasztani a legszimpatikusabb és legbarátságosabb munkatársat, aki ha nem is tud mindent, javasolhatja, kinek tedd fel a kérdéseidet.


Forrás: Jobline


A kérdéseid a csapatot is segíthetik abban, hogy átgondoljanak bizonyos folyamatokat vagy módszereket, mert te friss szemmel látod a dolgokat. Kérdezz tehát bátran, de arra vigyázz, hogy soha senkinek ne legyél a terhére, és a választott mentorod ne érezze úgy, hogy kolonc akaszkodik a nyakába.

3. Arass apró győzelmeket
Keresd meg azokat a lehetőségeket, amelyek révén gyorsan sikert tudsz aratni, bizonyítva, hogy értékes új tagja vagy a csapatnak. Válassz olyan feladatokat, ahol már rövid távon könnyen észvehető eredményeket tudsz felmutatni. Ám mielőtt brillírozni akarsz, egyeztess a közvetlen vezetőddel és ügyelj arra, hogy a kiválasztott feladatok ne essenek kívül a kompetenciádon, különben olyan dolgokba árthatod magad, amelykehez nincs is közöd.

4. Derítsd ki, mit várnak el tőled
Miközben igyekszel taktikai győzelmeket aratni, azt is tudnod kell, mik a stratégiai elvárások. Hogyan kell részt venned a csapat munkájában, mik a kommunikációs csatornák, a vezető a folyamatot is figyelemmel akarja kísérni, vagy csak az eredményre kíváncsi? Lehetsz-e önjáró, ha erre mód nyílik, vagy mindig egyeztetned kell a többiekkel? Hogyan segíthetsz a legtöbbet és a legjobban a vezetődnek és a csapat tagjainak? Ha mindezeket illetően képbe kerülsz az első hónap alatt, pontosan tudni fogod, hol a helyed a céges szervezetben.

5. Ismerd meg a vállalati kultúrát és a munkatársaidat
A munkatársak közötti dinamika a siker egyik kulcsa a cég méretétől és a szakmai területtől függetlenül. Ez az alapja annak, hogy vesznek fel vagy küldenek el mebereket, miként zajlik az előléptetési procedúra és hogyan viselkednek egymással a kollégák a napi rutin során. Sokan azonnal átlátják, hogyan működnek ezek a dolgok, másoknak ez kevésbé könnyen megy; nekik érdemes az aprórészletekkel kezdeni.

Például:
* személyesen delegálják a feladatokat, vagy e-mailben?
* formális értekezletek zajlanak fix időpontokban, vagy spontán megbeszéléseket tartanak?
* az ütemezés kőbe van vésbe, vagy lehet hozzá rugalmasan is viszonyulni?
* minden értekezlet kötelező, vagy csak a releváns megbeszélések?
* ebédidő: elvonulhatsz, vagy illik a kollégákkal tartani?

6. Maradj kapcsolatban a korábbi munkatársakkal
Lehet, hogy a rossz légkör miatt hagytad ott az előző munkahelyedet, de még így is biztosan van olyan exkolléga, akivel szívesen elbeszélgetsz. Ez azért fontos, mert az új munkahelyeden óhatatlanul hibázni is fogsz, vagy úgy érzed, a kezdeti lendület után fogy az energiád, ezért szükséges egy olyan megértő barát, akivel megoszthatod a munkahelyi problémáidat és akitől tanácsot is kaphatsz velük kapcsolatban. Az exkollégák ismerik az erősségeidet, és megerősíthetnek abban, hogy a kezdeti botladozások ellenére meg fogod állni a helyed az új pozícióban.

7. Ne feledd, hogy egyszer mindenki kezdő volt
Kérdezz sokat, mosolyogj szélesen, és hessegesd el magadtól a kezdeti botlások miatt felmerülő borús gondolatokat. Tartsd szem előtt, hogy egy tanulási folyamat kezdetén vagy, és hamarosan te is belejössz, mint a többiek.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

2015-ben is megrendezésre kerül a nagysikerű Jobline Női Karriernap!
A Karriernap megszervezésével két célnak szeretnénk eleget tenni, egyrészt a diplomás nők számára biztosítunk lehetőséget arra, hogy személyesen találkozhassanak a munkaerőt kereső cégekkel, e mellett pedig a karriertervezési folyamatot kívánjuk támogatni inspiráló előadásokkal és sikertörténetek bemutatásával, illetve személyes tanácsadásokkal.

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen