Ezért kötelező nyaralni

szerző: Jobline
2015 június 01.

Mikor voltál utoljára hosszabb szabadságon? Ha több mint fél éve, ideje csomagolni és nekivágni. A vakációmegvonás ugyanis súlyos problémákat okoz, míg kipihenten javul az életminőség és még a munka is jobban megy, mutat rá egy amerikai kutatás.

A vakációmegvonás viszonylag új fogalom, és vannak, akik nagyon komolyan veszik. Egy amerikai üzletember, John de Graaf nonprofit céget alapított (Take Back Your Time), amely azért küzd, hogy a munkavállalók – alkalmazottak és vállalkozók – megfelelő mennyiségű és minőségű pihenéshez jussanak. De Graaf, aki június közepére tudományos konferenciát is szervezett a témáról, a cég felmérése alapján azt állítja, 7 nyomós oka van, miért kötelező rendszeresen szabadságra menni.

1. Hatékonyabb leszel a munkában
A Take Back Your Time felmérése szerint a kipihent dolgozó elkötelezettebb és lelkesebben végzi a munkáját, vagyis sokkal produktívabb, mint fáradt és frusztrált kollégái. De Graafék ezért ösztönzik a cégeket, hogy küldjék fizetett szabadságra az alkalmazottaikat, a befektetés bőven megtérül.

2. Élvezni fogod a munkádat
A folyton csak dolgozó alkalmazottaknak csupán 27 százaléka elégedett a munkájával az idézett felmérés szerint, míg a rendszeresen vakációzók 71 százaléka kifejezetten élvezi, amit csinál.

3. Könnyebb lesz veled kijönni
Mindenki tapasztalta már, hogy a fáradt, netán a kiégés jeleit mutató kollégákkal nehéz együtt dolgozni. Morognak, mindennel elégedetlenek, kelletlenül végzik a dolgukat. A kipihent dolgozó viszont elégedett és lelkes, lendülete a többiekre is átragad (ha ők is voltak nyaralni).

4. Jó példát mutatsz
Ez a megállapítás főleg menedzserekre és egyéb vezető beosztású munkatársakra vonatkozik. De Graafék felmérése szerint sok munkavállaló azért nem megy szabadságra, mert nem mer. Attól tart, hogy a felelőtlen nyaralgatás rossz színben tünteti fel a főnökség előtt, lustának, nemtörődömnek gondolják, akinek a saját kényelme fontosabb, mint a cég gyarapodása. Sokan amiatt szoronganak, hogy amíg távol vannak, ki tudja, mi történik a munkahelyükön: talán amire visszajönnek, már át is szervezték az osztályt, és megszűnt a pozíciójuk. De Graaf ezért ajánlja a vezetőknek, hogy menjenek hosszú szabadságra, eloszlatva ezzel a beosztottak fölösleges aggodalmait. A kipihent munkavállalók aztán, akik a főnök jó példája nyomán stresszmentesen töltöttek két hetet vízparton vagy a hegyekben, újult erővel látnak neki feladataiknak, tehát mindenki jól jár.

Forrás: Jobline

 

5. A magánéletednek is javára válik
Nyilvánvaló, hogy ha elmegyünk szabadságra, az jót tesz a munka-magánélet egyensúlynak. Aki rengeteget dolgozik, állandóan nyomás alatt van, és ebben a stresszes állapotban a szeretteivel sem tud úgy bánni, ahogyan megérdemelnék. A kutatásban részt vett dolgozók közül azok, akik rendszeresen vesznek ki szabadságot, 86 százalékban erős családi kötelékekről számoltak be, míg a folyton robotolóknak csak 69 százaléka elégedett életének ezzel a területével. A gyakran vakációzók 80 százaléka ráadásul úgy érzi, hogy romantikus kapcsolata is javult.

6. Tovább élsz
Ha valaki rendszeresen szabadságra megy, azaz jótékonyan kizökkenti magát a hétköznapok taposómalmából, azt több betegség is elkerüli, köztük a depresszió. A felmérésben megkérdezett vakációzók több mint fele jónak vagy rendkívül jónak ítélte az egészségi állapotát. Egy szélesebb körben végzett egészségügyi kutatás pedig azt az eredményt hozta, hogy azok a férfiak, akik évente több mint egyszer mennek szabadságra, 30 százalékkal kevésbé hajlamosak szívbetegségre, mint azok, akik nem vagy csak ritkán pihennek. A nőknél a kockázat csökkenése jóval nagyobb, 50 százalékos.

7. Boldogabb leszel
De Graaf szerint ez a legfontosabb tényező. Kutatásai során bukkant arra a tényre, hogy pszichológusok megállapították: az emberek többsége a legerősebb pozitív emlékeit a gyermekkori nyaralások során szerzi, és ez a tartós boldogságérzet többet ér számukra, mint az anyagi javak. A gyerekkori boldog nyarak megágyazhatnak a felnőttkori önfeledt pihenéseknek, annak, hogy valaki egy időre teljesen át tudja adni magát a felhőtlen kikapcsolódás élményének. A kutatások szerint a sokat nyaralók boldogabbnak érzik magukat, és ez meglátszik a munkához való hozzáállásukon is.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen