6 súlyos hiba, ami sokáig negatívan hat a karrieredre

szerző: Jobline
2015 július 16.

Az ember óhatatlanul hibázik, de bizonyos döntéseknél ennek nagy ára lehet.

A tévedések, ballépések elkerülhetetlenek egy karrier során. Nem is baj, hogy előfordulnak, mert sokat lehet tanulni belőlük. De van néhány olyan fatális eset,. amelyekre visszatekintve még évek múlva is a falba verhetjük a fejünket.

1. A hidak felégetése
Amikor komoly baj van a kollégákkal, a főnökkel vagy egy adott projekttel, nagy a kísértés, hogy hirtelen összepakolj és elmenekülj. Lehet, hogy valóban ez az egyetlen jó megoldás, de a távozást úgy kell megoldani, hogy ne legyen semmilyen negatív hatással az adott munkáltóval való későbbi kapcsolatodra.

Az ilyen hirtelen menekülés főleg a pályakezdőkre jellemző, akik még nem tudják felmérni, egyes cselekedeteiknek hosszú távon milyen hatása lehet a szakmai kapcsolataikra és a karrierjükre. A hidak felégetésének nagyobb a negatív hatása, mint ha valaki rosszul teljesít az adott területen. Ha ízléstelenül mondasz fel, otthagyod a pácban a munkatársaidat, másokat is magaddal viszel és a konkurenciánál kötsz ki, tönkreteszed a szakmai hírnevedet. Hiába lesznek majd jók a benyújtott referenciáid, az alaposabb munkáltatók más csatornákon is utánad néznek, és megismerkednek negatív reputációddal.

2. A főnököd hátráltat az előmenetelben, és nem veszed észre
A jó főnök támogatja és fejleszti a munkatársát, a rossz viszont akadályozza, és tönkreteheti a karrierjét. A pályakezdő és a tapasztalt dolgozó számára egyaránt alapvető fontosságú, hogy megtanulja felismerni az ilyen rossz főnököt, mégpedig az árulkodó jelek alapján. Ilyen jelek, ha a főnök rendszeresen szakmai vagy akár magánjellegű beszélgetéseket kezdeményez másokkal, de veled sosem, nem von be fontos projektekbe, nem ad visszajelzést, és kerüli a szemkontaktust, amikor mégis kénytelen veled kommunikálni. Ha általában az az érzésed, hogy a főnök annak örülne a legjobban, ha nem is léteznél, el kell gondolkodnom a váltáson.

 

Forrás: Jobline



3. Rosszul menedzseled a menedzseredet

Technikailag a menedzser irányítja a beosztottat, ám az interakciónak fordítva is működnie kell. A beosztottnak is menedzselnie kell a főnökét, ha ambíciói vannak a karrierjét illetően. Ez azt jelenti, olyan kommunikációt kell folytatni a főnökkel, hogy az a legjobb eredményeket hozza az előmeneteled szempontjából.

Ám ha valakinek nem elég jó a főnöke, és az illető ezen változtatni szeretne, az csapdahelyzet, amely komoly veszélyeket rejt. A tökéletlen, de magabiztos főnök ugyanis nem veszi jónéven, ha mégoly diszkréten is, de közlik vele, mit csinál rosszul és hogyan lehetne kiköszörülni a csorbát. Görbe szemmel néz majd a beosztottra és okvetetlenkedőnek fogja tartani, ami az illető karrierjének ívén is meglátszik majd.

4. Meggondolatlanul elfogadsz vagy otthagysz egy állást
Szomorúan gondolsz majd arra napra, amikor elfogadtál egy állásajánlatot, amiről tudtad, hogy nem kellene - vagy otthagytál egy munkahelyet, pedig erre nem is volt alapos okod. Az egyik legnagyobb hiba, ha olyan munkát vállalsz el, amihez nincs igazán közöd, aztán maradsz, mert úgy gondolod, most már ilyen irányban kell haladnia a karrierednek, még ha nem is vagy boldog a dolgok alakulása láttán.

Ez különösen gyakori abban az esetben, ha egy pályakezdő egyszerre több pozícióra is jelentkezik, aztán elfogadja az első ajánlatot, amit kap, és emiatt nem arra indul el a szakmai karrierjét illetően, amerre igazán szeretett volna. Ennek elkerülése érdekében időben pontosan meg kell határozni a karriercélokat, aztán el kell beszélgetni olyan emberekkel, akik már előrehaladtak azon a pályán, hogy eldönthető legyen, az adott irány milyen lehetőségeket kínál.

A megbánáshoz vezető másik út, amikor valaki igazán alapos indok nélkül otthagy egy állást. Ez különösen akkor káros, ha nincs másik pozíció, amit azonnal be lehetne tölteni. Amennyiben csak valamilyen kényelmetlen érzés motoszkál benned az adott munkával kapcsolatban, gondold át, mi lehet a baj, hátha lehet rajta segíteni.

5. Türelmetlen vagy álláskeresés közben
Nagy hiba, ha csak gyorsan valamilyen munkát akarsz találni, és nem törődsz azzal, az elérhető pozíció hogyan illik hosszú távú karriercéljaidhoz. Szakértők azt tanácsolják, a megfelelő munka keresése során ugyanolyan megfontoltnak és türelmesnek kell lenni, mint amikor az ember társat szeretne találni.

6. Nem használod ki a lehetőséget vagy túl sokág maradsz ugyanott
A lehetőség a továbblépésre bármikor váratlanul szembejöhet, és ilyenkor meg kell ragadni az akalmat. Amikor valaki egy területen már kinőtte magát, vagyis elérte, amit ott el lehet érni, meg kell keresni azt a helyet, ahol továbbfejlődhet. Sokan - a nők jóval inkább, mint a férfiak - attól rettennek meg, ha egy ígéretes álláslehetőség esetében nem tudnak minden követelménynek megfelelni. Pedig nem kell megijedni, a munkáltatók azt a jelöltet választják ki, akinél megvan a tapasztalatok és képességek megfelelő kombinációja, tehát nem baj, ha nem sikerül az álláshirdetés minden pontját kipipálni.

Mások kényelmesen üldögélnek a langyos vízben, nem is keresnek új lehetőségeket. Bár minden jel arra mutat, hogy az adott pozíciótól már nem várhatnak sokat, arra számítanak, hátha maguktól megjavulnak a dolgok, és jön az előléptetés. Csak várnak és várnak, ám pont e passzivitásuk miatt gondolhatják azt róluk a vezetők, hogy nincsenek komoly ambícióik.

A súlyos hibákat innen gyűjtöttük.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen