Így győzd le a nyaralás utáni munkaundort

szerző: Jobline
2015 július 31.

Sokan kipihenten és energikusan jönnek meg a nyaralásból, de még többen vannak, akiket letaglóz, hogy megint jönnek a dolgos hétköznapok. Van nekik pár tippünk, hogyan győzzék le a munkaundort.

Vannak olyanok, akik számára megváltás, ha ismét munkába állhatnak a nyaralás után, mert halálra unták magukat láblógatás közben vagy az idegeikre ment a többi turista a zsúfolt szállodában. Ők azonban a kisebbséghez tartoznak. Kutatások szerint a nyaralás után három napon belül ugyanolyan stresszes és ingerlékeny tud lenni a munkavállaló, mint a megérdemelt pihenés előtt. A posztvakációs traumát azonban enyhíteni lehet néhány egyszerű fogással.

1. Legyen átmenet

A nagy fizikai nyomás alatt dolgozó emberek – búvárok, mélyépítők – a nap végén eltöltenek bizonyos időt a keszonkamrában, hogy szervezetükben kiegyenlítődjön a nyomás. A szabadságról visszatérő dolgozónak viszont, pont fordítva, a nagyobb nyomásra kell felkészülnie, ezért iktasson be egy keszonnapot, amikor már nem nyaral, de még nem is kezd neki a feladatoknak. Így jut idő az ügyes-bajos dolgok rendezésére, a lelki átállásra.

A keszonnap arra is jó, hogy hirtelen megjelenjünk az irodában. Mivel csak másnapra vártak, a kollégák nem rohannak le kérésekkel és feladatokkal, át lehet nézni az emaileket és szortírozhatjuk a többiek által az asztalunkon fölhalmozott dossziékat, emlékeztetőket.

Aki megteheti, a keszonnapon akár elkezdheti a munkát is, de még otthonról, ahol nem háborgatja senki.

2. Készíts tervet a káosz ellen

A nyaralás utáni első nap, ha nem muszáj, még ne ugorj fejest a munkába, inkább rendezd a soraidat. Állítsd fel a feladatok sürgősségi sorrendjét, azaz készíts munkatervet, és nézz utána, hogyan haladtak a különféle projektek, amíg távol voltál. Ne pánikolj, ha túl soknak tűnik a felhalmozódott munka, ha átgondolt a terved, lépésről lépésre mindent meg tudsz majd oldani.

Az első nap végére össze kell állnia, miként fogod menedzselni a feladataidat, ezért nem az a gondolat fog keringeni a fejedben, hogy „úristen, hogy fogom ezt kibírni”, hanem magabiztosan és nyugodtan mehetsz haza.


Forrás: Jobline

 

3. Arass apró győzelmeket

Kutatások bizonyítják, hogy ha az új munkavállaló már rögtön az elején kisebb-nagyobb sikereket ér el, kompetensebbnek és magabiztosabbnak érzik magukat, és hamarabb beilleszkednek a szervezetbe. Ugyanez vonatkozik a nyaralásból visszatérőkre: az első néhány nap sikerélményei lendületet adnak, segítik az akklimatizációt.

Érdemes tehát előrevenni olyan feladatokat, amelyek elvégzése elégedettséggel tölt el, és tegyél apró szívességeket másoknak, mert a kívülről jövő megerősítés is jót tesz a léleknek.

4. Örülj valaminek

Ha a nyaralás csupa móka és kacagás volt, a munkás hétköznapok egészen tragikusnak tűnhetnek, ezért az első héten iktass be néhány olyan alkalmat, amikor úgy érezheted, még mindig szabadságon vagy. Vidd el a párodat vagy a családot vacsorázni, sörözz a barátaiddal, menj moziba, tervezz hétvégi kiruccanást a hegyekbe vagy vízpartra – már pusztán annak a tudata, hogy hamarosan újra kikapcsolódhatsz, felvillanyoz és optimizmussal tölt el.

5. Változtass valamin

A nyaralás lehetővé teszi, hogy kicsit távolabbról lásd a munkádat és a munkahelyedet, s talán arra is rájössz, mi az, amit nem szeretsz, vagy min lehetne változtatni, hogy jobban érezd magad. Lehet, hogy elég annyi, ha több virágot raksz az asztalodra, esetleg megbeszéled a kollégákkal, hogy ezentúl az ablak mellett szeretnél ülni, vagy kérsz a benti gépedhez egy külső winchestert, amin jóval több adatot tudsz tárolni (esetleg a saját szakálladra veszel egyet magadnak, ha spórolós cégnél dolgozol). Mindegy, hogy mi ez a változás, érd el, hogy kicsit több lelkesedéssel indulhass munkába, ha már a nyaralásnak vége lett.

Az ötleteket innen vettük.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen