Súlyos probléma: annak alapján boldogulsz, hány kiló vagy

szerző: Jobline
2015 szeptember 10.

A többletkilókat cipelő álláskeresőket diszkriminálják a munkáltatók. Ez nem szóbeszéd, tudományos kutatás támasztja alá.

A dolgozókat több szempont alapján lehet és szokás diszkriminálni: számíthat a nem, az életkor, az etnikai származás, valamint az, hogy attraktív vagy kevésbé vonzó külsejű személyről van-e szó. Egy új kutatás megerősíti a korábbiakat, melyek szerint a súly is döntő faktor lehet. A munkáltatók egy része görbe szemmel néz az elhízott emberekre, abból a homályos feltételezésből kiindulva, hogy aki a fölös kilókkal nem tud megbirkózni, az nyilván a feladait sem képes rendesen elvégezni. Ennek persze az égvilágon semmi alapja nincs. Ki ne látott volna túlsúlyos rendszergazdát vagy 125 kilós cégvezetőt?

Az Amerika elit egyetemei közé tartozó Wharton két kutatója, Maurice Schweitzer professzor és doktorandusza, Emma Levine annak jártak utána, mekkora jelentősége van a testsúlynak az álláskeresés sikeressége szempontjából. Röviden: nagy.

Biztos, hogy jó helyen vagy? Merj továbblépni és nyerj>>

A kutatók több kísérletet végeztek. Az egyikben az alanyok (nők és férfiak) fotókkal ellátott önéletrajzokat kaptak digitális formátumban. Az egyik típusú önéletrajzokon normál testsúlyú jelentkezők szerepeltek, a dokumentumok másik fajtáján ugyanazokat a személyeket kövérré alakították. Az eredmény az lett, hogy az elhízott jelölteket sokkal kevésbé alkalmasnak minősítették, mint a normál súlyúakat. Érdekes momentum, hogy a molett kísérleti személyek is diszkriminálták a kövéreket.

„Az derült ki kutatásainkból, hogy a túlsúly az inkompetencia fokmérője – hangsúlyozta Schweitzer professzor a kutatás eredményeinek bemutatásakor. – Az emberek hajlamosak akkor is alkalmatlannak minősíteni egy elhízott személyt, ha bizonyíték van az ellenkezőjére.”

 

Forrás: Jobline


A mostani eredményeket más kutatások is alátmasztják, melyek szerint a túlsúlyos személyeket kevésbé produktívnak tartják, feltételezik róluk, hogy magánéleti problémákkal küzdenek, lusták, sőt kevésbé intelligensek, mint karcsú társaik.

A túlsúlyos emberek rossz megítélésének talán legfontosabb bizonyítéka, hogy kevesebbet keresnek, mint normál testalkatú kollégáik. Egy kutatás szerint ennek leginkább a fehér nők az áldozatai Amerikában: 30 kilós súlyfölösleg 9 százalékkal alacsonyabb fizetést jelent ebben a társadalmi csoportban.

A szakértők között vita van arról, hogy a kövéreket azért büntetik alacsonyabb fizetéssel, mert a túlsúly miatti egészségügyi költségeket így lehet kompenzálni, vagy szimpla diszkriminációról van szó.

Az viszont tény, hogy a túlsúly miatti diszkrimináció Amerikában társadalmilag sokkal elfogadotabb, mint a hátrányos megkülönböztetés más fajtái, különösen a nemi vagy a faji diszkrinimáció.

„Sokan úgy gondolják, hogy túlsúlyosnak lenni választás kérdése, ezért szigorúbb megítélés alá esik” – szolgál egy lehetséges magyarázattal Schweitzer professzor.

Amerikában a törvény szigorúan tiltja a faji vagy nemi diszkriminációt, de csak egyetlen államban – Michiganben – védik a jog erejével a túlsúlyosak érdekeit.

A mostani kutatás elsődleges haszna, hogy eredményeinek figyelembe vételével a kiválasztási szakemberek ezentúl jobban odafigyelhetnek arra, hogy a jelölt testsúlya ne torzítsa szakmai és személyes érdemeinek értékelését, vagyis előítéletektől mentesen dönthessenek róla.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről! Ráadásul most értékes ajándékokat is nyerhetsz. Regisztrálj itt>>

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen