Így építs értékes hálózatot 7 egyszerű módszerrel

szerző: Jobline
2015 november 11.

A networking világa átalakulóban van, néhány alapelv megmaradt, másokat viszont újra kell definiálni. Mondjuk, hogyan.

A hálózatépítésnek megvan a maga etikettje, amit ha betartasz, értékes kapcsolatokra tehetsz szert, akár állást keresel, akár az ügyfélkörödet akarod bővíteni, akár olyan emberekkel akarsz megismerkedni, akiknek ugyanaz a hobbija, mint neked. Íme hét alapelv, amelyet érdemes betartani.

1. Ne hanyagold el a személyes kapcsolatépítést
Nem is olyan régen még főleg konferenciákon, szakmai rendezvényeken folyt a kapcsolatépítés, mára azonban a közösségi média átvette a főszerepet. Néhány kattintással exponenciálisan növelhetjük a potenciális ismerőseink számát, ettől azonban nem szabad megszédülni. Továbbra is látogass különféle rendezvényeket, ahol érdekes és fontos emberekkel találkozhatsz, és létesíts velük személyes kapcsolatot. Az ilyen kontaktus sokkal értékesebb lehet, mintha valaki szimplán visszajelöl a LinkedInen vagy más platformon.

2. Ügyesen válassz platformot
Annyira megnőtt a közösségi platformok száma, hogy érdemes válogatni, és külön hálózatokat építeni az egyes céloknak megfelelően. A szakmai és üzleti networking számára nyilván a LinkedIn a legalkalmasabb, szélesebb ismeretségi köröd bővítésére ott van a Facebook és a Google +, a tartalommarketing és a leggyorsabb növekedés színtere viszont inkább a Twitter. És akkor még ott van a Pinterest, az Instagram, a Tumblr, a Flickr és a Vine, hogy csak a nagyobbakat említsük. Ez már talán sok is lesz a jóból, találd meg azt a néhány megfelelőt, ahol megéri rendszeresen elidőznöd.

3. Tartsd szem előtt: a minőség fontosabb a mennyiségnél
Nagy a kísértés, hogy gyorsan növeld a kapcsolatok számát, mert jó érzés figyelni az egyre növekvő számokat, ennek azonban nem sok értelme van. Ne feledd, hogy tíz szoros kapcsolat sokkal többet ér, mint ezer olyan ismerős, akiket nem is ismersz, csak valamiért visszajelöltek vagy te jelölted vissza őket. Ügyelj arra, hogy csak olyan szakmai kapcsolatod legyen, amelynek valódi tartalma van.



Forrás: Jobline

 

4. Építs kapcsolatokat, bárhol is vagy
Mindenkiben az rögzült, hogy az online felületek és a szakmai rendezvények a networking fő színterei, holott minden alkalom jó lehetőség a kapcsolatépítésre, ahol kommunikáció alakul ki, mert van közös téma. A városi maratonon ugyanúgy szóba tudsz elegyedni valakivel bemelegítés közben, mint a könyvesboltban, a kávézóban vagy a Csillagok háborúja-rajongók országos gyűlésén. Használj ki minden alkalmat, nem csak azért, mert egyszer talán hasznosíthatod a kapcsolatot, hanem mert érdekes emberekkel megismerkedni önmagában izgalmas sport.

5. Ne ragadj le egyetlen platformnál
Természetes, hogy ha valakivel személyesen megismerkedtél, utána online is kapcsolatot létesítesz vele. Ne feledd, hogy ez fordítva ugyanilyen jól működik: az internetes ismerkedés után ejtsd szerét, hogy az illetővel személyesen is találkozz akár egy kávé erejéig, akár mert ugyanarra a rendezvényre vagytok hivatalosak vagy ugyanabban a plázában akarjátok levásárolni a kuponfüzetet. Az így megerősített kapcsolat szorosabb és tartalmasabb lesz.

6. Előbb adj, mielőtt kapni szeretnél
A networkingnek ez lehet a legkínosabb része. Sokan próbálnak úgy kapcsolatot építeni, hogy a beköszönés után azonnal előállnak a kérésükkel, vagyis közlik, hogy milyen hasznot remélnek a velünk létesített ismeretségtől. Ez udvariatlanság, ezért nagy az esélye, hogy a próbálkozás sikertelen lesz. Ügyelj arra, hogy előbb mindig te adj, önzetlenül. Nem kell nagy dolgokra gondolni, apró gesztusokkal is meg lehet nyerni az embereket. Utána számíthatsz arra, hogy a te kérésed is meghallgatásra talál, amikor eljön az ideje.

7. Maradj személyes
A digitális korszakban megnőtt az esélye annak, hogy elvész a személyesség. Adott esetben több ezer ismerősödnek küldheted el ugyanazt a sztenderd üzenetet, és ha ez a szokás rögzül, a mondandót nem éri el a kívánt hatást, mert a szöveg olyan személytelen lesz, mintha egy robot küldte volna. Fordíts időt és energiát arra, hogy az adott személy számára formázod meg az üzenetedet, amivel kifejezed a tiszteletedet iránta, érzékeltetve, hogy nagyra értékeled a vele fenntartott kapcsolatot.

Az Inc.com cikke nyomán. 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen