4 okos módszer, hogy választ kapj az állásinterjú után

szerző: Jobline
2016 január 11.

Sajnálatosan gyakran fordul elő, hogy az álláskereső semmilyen választ nem kap az interjú után. Van, akinek ilyenkor sérül az önértékelése, másnak elmegy a kedve az álláskereséstől, és akad, aki még az elutasító válasznak is örülne, mert az is jobb a bizonytalanságnál. Van 4 módszer, amelyek segítségével elérhető, hogy visszajelzés érkezzen az interjú után.

Lehet, hogy a HR-es nagyon elfoglalt, esetleg hanyag vagy nem érdekli a jelölt, mert nem felel meg az elvárásoknak, és ezért nem veszi a fáradságot, hogy felvegye a kapcsolat. Akármelyik esetről van szó, a Recruiter szerint valószínűleg válasz fog érkezni az alábbi 4 módszernek köszönhetően.

 1. Kérdezz már az interjú alatt
Sok HR-es hajlamos arra, hogy meg nem történtnek tekinti az interjút, miután a jelentkező becsukta maga mögött az ajtót, ezért még akkor kell feltenni neki a keresztkérdést, amikor tart az interjú.

Az interjú végén mindig megkérdezik a jelöltet, van-e kérdése, és ekkor kell megragadni az alkalmat. A cégre és a meghirdetett állásra vonatkozó kérdések között szerepeljen az is, hogy mikor és hogyan kapsz választ. Sok HR-es nem számít erre a kérdésre, ezért a válasza valószínűleg spontánabb és őszintébb lesz, mint a begyakorolt szituációk esetén. A kiválasztási szakemberek becsületére legyen mondva, előfordul, hogy az interjúztató magától közli, milyen formában érkezik majd a visszajelzés, de ők a kisebbséghez tartoznak, és jelen cikkünk nem is erről szól.

2. Az interjún kérd el a kontaktszemély elérhetőségét, akitől információt kaphatsz
Ugyanis lehet, hogy nem is a HR-es foglalkozik a visszajelzésekkel, hanem az asszisztense vagy valakimás az osztályról. A sok bába között azonban elveszhet a gyerek, ezért kérdezz rá, ki az, aki értesíti az interjú után a jelentkezőket, hogyan lehet elérni és mikortól érdemes érdeklődni. Általában egy hét után már nem számít tolakodásnak, ha e-mailban, majd telefonon megkeresed az illetőt, hogy legyen szíves elárulni, hogyan alakulnak a dolgok.



 

3. Telefonálj
Az amerikai CareerBuilder felmérése szerint a munkáltatók 10 százalékánál aranyszabály, hogy nem nyújtanak felvilágosítást az interjú után – vagyis értesítik azt, aki megfelelt, a többiek pedig egy idő maguktól is rá fognak jönni, hogy nem jártak szerencsével. A HR-esek 47 százaléka pedig őszintén bevallotta, hogy egyszerűen nincs ideje olyan formalitásokkal foglalkozni, hogy újra fölveszik a kapcsolatot a jelentkezőkkel, akik egy-egy pozíció esetében akár több százan is lehetnek. Emiatt a jelöltnek kell aktivizálnia magát, mégpedig úgy, hogy felhívja a HR-est.

Az így megkeresett kiválasztási szakember számára még ez a legjobb megoldás, mert egy rövid beszélgetés révén túljut a dolgon, és nem kell ügyelnie a protokollra. Ez nem hivatalos visszajelzés, nem kell semmit írásba adni, tehát akár felveszik a jelöltet, akár nem, kevésbé fájdalmas a procedúra.

4. Udvariasan érdeklődj
Nem számít bárdolatlanságnak, ha e-mailban, hivatalos levélben vagy akár az illető LinkedIn-oldalán érdeklődsz, mik a kilátások. Az viszont nem jó megoldás, ha ilyen kérdéseket teszel fel: „Miért nem hívnak már vissza?” „Most akkor megkaptam az állást, vagy sem?” Az udvariasság elengedhetetlen, mert ha a HR-es tolakodónak vagy gorombának érzi a megkeresést, megsértődik és bosszúból a kukába továbbítja a veled kapcsolatos dokumentumokat.

Egyszerű, diplomatikus, nem agresszív és nem direkt kérdésekkel érdemes próbálkozni, mintegy kerülgetve a forró kását. Péládul: „Milyen jelöltnek talált, alkalmasnak tűnök a pozícióra?”, „Milyen területeken kell még fejlődnöm, hogy megfeleljek a meghirdetett pozícióval kapcsolatos elvárásokank?”.

Ezek pozitív kérdések, és a válaszokból kiderül, milyen kilátásaid vannak az állással kapcsolatban. Lehet, hogy sokat kell még fejlődnöd, és akkor erről az állásról lemaradtál. Az is lehet, hogy nagyjából megfelelsz, és a HR-esnek a kérdések olyan impulzust adnak, hogy a felvételed mellett dönt. De az is előfordulhat, hogy az illető elgondolkodik, és behív még egy interjúra, mert a kérdések alapján lát benned fantáziát. Akár így, akár úgy alakaulnak a dolgok, az ügy mindenképpen kimozdul a holtpontról, és nem kell stresszelned, hogy akkor mégis milyen következményei lesznek az állásinterjúnak.     

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!



hr  •  állásinterjú  •  visszajelzés
Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen