Szexizmus a Szilícium-völgyben: egy friss kutatás megdöbbentő eredményei

szerző: Jobline
2016 január 18.

Parázs vita bontakozott ki a minap a magyar közszereplők szexista megjegyzéseivel kapcsolatban, miközben azt gondolhatnánk, a világ fejlettebb részén nyilván jobb a helyzet. Egy friss amerikai kutatás azonban azt bizonyítja, hogy a Szilícium-völgyben is megannyi megaláztatás éri a nőket.

Korábban kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a nyílt szexizmus visszaszorulóban van az amerikai munkahelyeken, s inkább a társadalmi hagyományok táplálta ösztönös diszkrimináció fejti ki romboló hatását, amelynek jegyében a nők képességeit magától értetődően alulértékelik, a férfiakat pedig kompetensebbnek tartják. Egy új felmérés azonban azt a riasztó eredményt hozta, hogy szó sincs öntudatlanul lappangó szexizmusról. Kétszáz, főleg a Szilícium-völgyben dolgozó nőt vontak be a kutatásba, s hatvan százalékuk arról számolt be, hogy szexuális zaklatás érte őket, amelynek fele a főnökük számlájára írható – tudósít Kimberly Weisul az Inc.comon.

A kutatásba bevontak többsége legalább tíz év szakmai tapasztalattal rendelkezik, negyedük a legmagasabb vezetői beosztásokban dolgozik, tizenegy százalékuk cégalapító, tizenegy százalékuk pedig vállalkozó.

A nők által elmesélt történetekből olyan kép rajzolódik ki, hogy nem beszélhetünk ösztönös hátrányos megkülönböztetésről vagy akár ártatlan félreértésekről. A beszámolók arról szólnak, hogy a nőket kirekesztik a networking eseményekről, fogdossa őket a főnökük, szexuálisan megalázó helyzetbe hozzák őket.

Egy ügyfél azt mondta az egyik nőnek, hogy az ölébe kell ülnie, ha azt akarja, hogy megvegye a termékeit. Egy másik nő üzleti konferencián vett részt, ahol az esti program keretében az volt a feladat, hogy mindenki vetkőzzön fehérneműre és ugorjon be a tóba. A férfiak kapva kaptak az alkalmon. A nők számára katasztrofális volt az incidens.


 

A kutatás egy másik résztvevője pedig azt mesélte el, hogy egy vállalati igazgató hosszan értekezett arról, mennyire elkötelezett az iránt, hogy a szervezetben érvényesüljön a nemek közötti egyenlőség, majd minden átmenet nélkül arról kezdett beszélni, melyik sztriptízbárban fog találkozni egy másik igazgatóval.  

A statisztikák is rémisztőek. Csak néhány kiragadott adat:

  • A megkérdezett nők hatvan százaléka számolt be szexuális zaklatásról. A nők egyharmadával fordult elő, hogy úgy érezték, veszélyben van testi a testi épségük a munkahelyi incidensek miatt. Ez borzasztó. Bármennyire is meg vagyunk győződve arról, hogy sokkal több nőnek kellene a STEM (tudomány, technológia, mérnöki hivatás, matematika) területeken dolgoznia, milyen érzéssel bátorítsuk a lányunkat vagy az unokahúgunkat, hogy menjen programozónak, ha közben attól kell tartani, 33 százaléknyi esélye van arra, hogy egyszer majd veszélyben lesz a testi épsége a karrierje során?
  • A felmérésbe bevont nők 84 százalékának mondták már, hogy túl agresszívak. Ismét bebizonyosodott, hogy az a tulajdonság, amely a férfiak esetében erénynek számít, dehonesztáló a nők számára.
  • A nők 66 százaléka érezte már úgy, hogy a neme miatt kirekesztik a társasági és networking eseményekről. 90 százalékuk volt szemtanúja szexista viselkedésnek a munkahelyén vagy szakmai rendezvényeken.
  •  Nyolcvanhét százalékukat illették szexista megjegyzésekkel a férfi kollégák.

Tehát nem ösztönös diszkriminációról van szó, ami egyébként jó szándékú emberekkel fordul elő. Ez itt nyíltan szexista kultúra, amelyet a nők egyedül nem tudnak megváltoztatni.     

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen