Hogyan írjunk köszönőlevelet az állásinterjú után?

szerző: Jobline
2016 február 10.

Bár nálunk még nincs nagy hagyománya, a nemzetközi trendek megkövetelik az úgynevezett „post-interview letter”, vagyis az állásinterjú utáni köszönő levél megírását. A levél előnyös helyzetbe hozhatja a jelentkezőt, mégis sok bakit ejthetünk, ha nem gondoljuk át alaposan, mit szeretnénk a munkáltatóval közölni.

Először is óvakodjunk az internetről letölthető köszönőlevél-mintáktól, legyünk egyediek, mert egy HR-es úgyis azonnal látni fogja, ha hozott anyagból dolgozunk. A levélnek ugyanis az udvariassági gesztuson túlmenően fontos célja van: olyan pluszinformációkat közöl a jelöltről, melyek az interjú során nem jöttek szóba vagy nem kerültek kifejtésre – azaz csak akkor érdemes hozzákezdeni, ha tényleges mondandónk van.

Aki például sablonosan azt írja, „Nagyon szépen köszönöm, hogy találkoztunk. Érdekel a lehetőség, és alig várom, hogy újra beszélgessünk”, az a szöveg érdektelensége miattelveszítheti a lehetőségét arra, hogy a munkáltató megtegye felé az ajánlatát.

Szakemberek által erősen ajánlott módszer, hogy a jelölt jegyzeteljen az interjún, ezáltal egy kis sorvezető áll majd rendelkezésére, ami segít a köszönőlevél megszerkesztésében.

Nem ritka az úgynevezett „lépcsőházi típus” sem, akinek mindig távoztása után, csak a lépcsőházban jut eszébe, amit mondani vagy kérdezni szeretett volna. Nekik még hasznosabb önmarketing-eszköz a köszönőlevél: bele tudják foglalni, ami utólag jutott eszükbe.

Természetesen önmagában nincs gond azzal, hogy meg akarjuk köszönni a lehetőséget, a hála mindig kifizetődő, ugyanakkor ez az alkalom arra is lehetőséget kínál, hogy rámutassunk azokra a dolgokra, amelyek miatt nagy eséllyel eshet ránk a választás.

Nem számít bárdolatlanságnak az emailben küldött köszönőlevél, de akinek szép a kézírása, küldhet hagyományos levelet is, ez elegánsan régimódi gesztus. (Van egyébként olyan szakértő, aki ez utóbbit nem tanácsolja, mert olyan stresszes HR-es lebeg a szeme előtt, aki utál papírral vacakolni.)

  

 

Nézzük lépésről lépésre, mely elemeket kell feltétlenül tartalmaznia a köszönőlevelednek: 

– Emlékeztesd őket, hogy a képességeid hogyan fognak a cég javára válni (összegezd, amit az interjún ezzel kapcsolatban elmondtál).

– Említs 2-3 olyan dolgot, ami tanulságos volt számodra az interjún, és ami még inkább biztossá tesz abban, hogy sikeres leszel a pozícióban.

– Válassz ki egy olyan fontos pontot, amit elfelejtettél felhozni a társalgás alatt (olyan érv legyen ez, ami segít nekik abban, hogy téged válasszanak).

– Tisztázd azokat a pontokat, amelyekkel kapcsolatban az interjú alatt összezavarodtál, vagy ha ilyen nem történt, fejts ki azt a témát, amit csak röviden érintettél.

– Válaszold meg azt a kérdést, amihez esetleg gondolkodási időt kértél.

– Mondd, hogy átgondoltad a megbeszélést, és van pár jó ötleted, amiket szeretnél velük megvitatni.

– Ha valamilyen baki fordult elő az interjún, kérj elnézést és adj rá magyarázatot (például zavarodban passzoltál egy kérdést, és láttad, hogy a HR-es a homlokát ráncolja emiatt)

Bármit is írj le, a saját szavaidat használd! A hivatalos köszönőlevél-formát épp a stílusa miatt utálja mindenki – az írója és olvasója egyaránt. Egyszerűen csak írj egy levelet annak, akivel beszéltél. Legyél a profi önmagad!

Így strukturáld a leveledet:

– személynek címezd (pl. Kedves Tóth úr)

– köszönd meg a lehetőséget, hogy beszélhettél velük

– említs 2-3 dolgot, ami segít nekik abban, hogy téged válasszanak

– mondd el neki, hogy alig várod, hogy újra alkalmad legyen személyesen találkozni

– mondd el, mikor fogod őket telefonon újra megkeresni (általában 2-3 nap elteltével érdemes a levél elküldése után)

Ez az utolsó momentum fontos: írd meg nekik, hogy mikor keresed meg őket, és aztán tedd is meg. Ezen a ponton sok álláskereső elbizonytalanodik, pedig érdemes megtenni ezt a lépést. Ne félj felhívni őket, hogy kiderítsd, vajon alkalmasnak találtak-e a pozícióra, hiszen valóban érdekel téged, és szükséges is, hogy értesülj a döntésükről.

A köszönőlevél megírásával nagyobb az esélye annak, hogy a jelentkezők közül épp te fogsz kitűnni, így lehetőség nyílhat arra, hogy behívjanak egy második körre. Veszíteni biztos nem fogsz vele!

A Careerealism cikke nyomán

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen