Három ártalmatlan networkingtrükk azoknak, akik utálnak kapcsolatot építeni

szerző: Jobline
2016 március 17.

Túl bonyolultnak, netán kínosnak találod a kapcsolatépítést? Nem szeretsz nyomulni? Kevés az időd? Ez a pár tipp segít a kapcsolatépítésben, miközben megkímél a kellemetlen helyzetektől, és még sok időbe sem telik.

A kis- és középvállalkozások marketing-eszköztárában egyre nagyobb jelentőségre tesz szert a személyes kapcsolattartás, az irányított üzleti kapcsolatépítés, azaz a networking a Careerealism szerint. A kapcsolatépítés azonban nem csak nekik fontos, hanem nekünk, álláskeresőknek is, hiszen aki széles körű kapcsolati hálóval rendelkezik, nemcsak előbb hall a jó állásajánlatokról, lehetőségekről, de nagyobb eséllyel találja meg a számára ideális munkahelyet is.

Sokan azonban érthető okokból ódzkodnak a kapcsolatépítéstől. Mindannyian túl elfoglaltak vagyunk, és mindnyájan láttunk már simlis smúzolókat, akik miatt a networking inkább ciki tevékenység. Azonban a networking egy lényegi, elengedhetetlen lépés a karrierépítésben, hiszen sokkal sikeresebbek lehetünk, ha a kollektív tudat részei vagyunk. Szóval, ha nem szeretsz kapcsolatokat építeni, de tisztában vagy vele, hogy kellene, akkor így kezdj hozzá:

1. Nem kapcsolatokat építesz, hanem ismerkedsz
Lehet, azért is utálsz kapcsolatokat építeni, mert nem akarod azt érezni, hogy az egész csak érdekből, egy jól fizető állás vagy ígéretes perspektívát kínáló pozíció megszerzése miatt történik. Igazság szerint a jó networking nem trófeagyűjtés, hanem csupán ismerkedés. Még az is előfordulhat, hogy az új ismeretségek közül pár igazi barátsággá válik. Ha a kapcsolatépítésről gondolkozol, ne feledd, hogy nem minden találkozásból válhat együttműködés, és nem mindegyik ismeretség vezet el egy jó állásajánlathoz. Tekints úgy a networkingre, mint egy sima ismerkedése.  

2. Kínáld fel a segítségedet másoknak
A legjobb módja annak, hogy túljuss azon az érzésen, hogy parazita vagy, ha megpróbálsz többet adni annál, mint amennyit kapsz. Ha e-mailezel például, próbálj valami olyasmit küldeni az ismeretségi körödnek, amiről tudod, hogy tetszeni fog nekik. Ez az apró figyelmesség lehet egy érdekes cikk linkje, egy jó könyv címe vagy valamilyen hír, ami felkeltette az érdeklődésedet. Nem kell tehát nagy adománynak lennie, de hatásos lehet, hiszen segíti a kapcsolatok elmélyülését, és megkülönböztet téged másoktól.

 

 

3. E-mailen keresztül építsd a legtöbb kapcsolatot
A másik gyakori ok, amiért szorongsz a kapcsolatépítéstől, hogy személyesen kell beszélgetned másokkal. Ez nem mindig igaz. A leghatásosabb networking, ha e-mailt, esetleg Facebook- vagy LinkedIn-üzenetet küldesz mindenkinek, akit ismersz. A státuszod frissítése ebben az esetben nem elegendő, ennél közvetlenebb, szándékoltabb kontaktusba kell lépned az emberekkel. Jó trükk, ha félévente küldesz mindenkinek egy rövid e-mailt vagy üzenetet, amiben érdeklődsz a hogylétük felől, és röviden beszámolsz arról, mivel foglalkozol éppen. Ajánld fel a segítséged arra az esetre, ha valamire szükségük van, és mindig add meg az elérhetőségeidet. Arra is megkérheted őket, hogy gondoljanak rád, ha esetleg tudnak olyan projektekről, melyekben részt vehetnél.

Való igaz, hogy ezeket az üzeneteket elküldeni és a kapcsolatokat ápolni időigényes foglalatosság, de talán mégsem annyira, mint ahogy azt elsőre gondolnád. A networkinggel eltöltött idő valójában ugyanolyan befektetés és épp annyira kifizetődő, mint az oktatásod, képzéseid. Használd ezeket a tippeket, hogy könnyebbé tedd a dolgod!

 

 

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen