3 téves elképzelés, amitől nem lehetsz autentikus személyiség

szerző: Jobline
2016 május 12.

Az autentikus személyiség erőlködés nélkül boldogul a munka világában és a magánéletben, mert mindenki számára hiteles és rokonszenves ember, így azonnal el tudja fogadtatni magát. Ám vannak mélyen beágyazott tévhitek, amelyek miatt félő, hogy nem lehetsz autentikus személyiség.

Pontosan tudja, kicsoda, minden helyzetben feltalálja magát, gond nélkül beilleszkedik egy új közösségbe. Sokan szeretnének ilyen hiteles emberré válni, ám három tévhit megakadályozza őket ebben Amy Morin pszichoterapeuta szerint.
(A szakember legutóbb itt szerepelt a Jobline-on.)

Aki jól érzi magát a bőrében, az minden körülmények között ugyanúgy viselkedik
Az életmódtanácsadó bestsellerek szerzői tíz évvel ezelőtt még fennen hirdették, hogy aki szereti és elfogadja magát, az minden helyzetben önmagát adja, vagyis mindig ugyanúgy viselkedik, tekintet nélkül arra, hol tartózkodik és kivel hozta össze a kiszámíthatatlan sors. Különben nem tudja jól érezni magát a bőrében.
Pont mire mindenki magáévá tette volna ezt a nézetet, kitört a közösségi média forradalma, és a Facebook-felhasználók kezdtek rájönni, hogy a „légy mindig önmagad, mert te már csak ilyen vagy” tézis nem is olyan jó ötlet. Ha egy régi koleszos haver tagel téged egy klasszikus bulifotón, nem előnyös, ha a képet a nagymamád és a leendő munkáltatód is látja, pedig az ötödik vodka-narancs után tényleg önmagadat adod. Csakhogy ez nem feltétlenül tartozik mindenkire.
Kutatások bizonyítják, hogy a közösségi médiában való jelenlét növelheti a stresszt, mert el kell döntenünk, kinek milyen arcunkat mutatjuk az élet különböző területein. Kiderült, hogy minél több facebookos ismerőse van valakinek, annál inkább nő az esélye annak, hogy posztjai sérteni fogják valakinek a kényes ízlését.

Mi az igazság? Nem kell kaméleonként teljesen személyiséget váltanod annak megfelelően, hogy éppen kivel kommunikálsz, de érdemes megfelelően alkalmazkodnod az adott helyzethez. Ha szakmailag tökéletesen korrekten viselkedsz egy állásinterjún, miközben a lazább énedet veszed elő egy koktérpartin, ez még nem jelenti azt, hogy sunyi módon alakoskodsz.
Mindez csupán annak a bizonyítéka, hogy szociálisan alkalmazkodó vagy. Tökéletesen autentikus tudsz maradni, de tudatában vagy annak, hogy a különböző helyzetek más és más megnyilvánulásokat várnak el.

 



Az értékválasztásaid mindig ugyanazok maradnak
Nagyon sokan gondolják úgy, hogy az autentikus ember ragaszkodik az értékeihez és az elveihez. Ezt hirdeti számos sikeres csúcsvezető és véleményformáló pszichológus.
Kétségtelenül van is ebben valami. Ha az ember könnyen feladja az elveit, mert valaki meggyőzi erről vagy mert kezdenek kényelmetlenné válni, az nem autentikus magatartás. De ez nem jelenti azt, hogy az értékválasztásaink nem változhatnak az idő múlásával.

Mi az igazság? Változnak az életkörülményeink, ezért jó esély van arra, hogy az értékválasztásaink is átalakulnak. Mire az ember negyvenéves lesz, remélhetőleg másképp látja a világot, mint koleszos korában. Beindul a karrier, gyarapszik a család, és lassan rájövünk, mi számít igazán az életben, tehát az értékválasztások átalakulnak.
Amíg az ember viselkedése összhangban van az értékválasztásaival, autentikus személyiségnek tekinthető. A tapasztalatok alapján folyamatosan felül kell vizsgálni, mit tartunk igazán fontosnak, és ha ennek alapján éljük az életünket, autentikusak tudunk maradni.

Aki autentikus személyiség, az mindig brutálisan őszinte
Amikor valaki goromba és kíméletlen, hajlamos azt mondani: „Bocs, én csak őszinte vagyok”. De nagy különbség van az igazmondás és a közönséges taplóság között.
Például ha nem tetszik a kolléganőd cipője, nem kell feltétlenül a szemébe vágni, hogy úgy néz ki benne, mint egy pipiskedő víziló. És ha nem szimpatikus a húgod új pasija, tartózkodj az olyan megjegyzésektől, hogy „nem akarok beleszólni, de ennek a kapcsolatnak úgysincs jövője”.
Mégis sokan jelentik ki, hogy nem hajlandók megjátszani magukat, mert ők már csak olyanok, hogy ami a szívükön, az a szájukon.

Mi az igazság? Ha mindig kedves és tapintatos vagy – még akkor is, ha hányingered van az illetőtől –, arról teszel tanúbizonyságot, hogy fontos szociális készség birtokában vagy. Ez megint csak nem jelenti azt, hogy alattomosan megjátszod magad.
Az a hozzáállás, ahogyan az emberekkel bánsz, elárulja, kicsoda vagy valójában. Tehát csalóka az az elképzelés, hogy ha mindig brutálisan őszinte vagy, ezzel az autentikus voltodat hangsúlyozod. Ezért ha azt akarod, hogy mások tiszteljenek és elfogadjanak, légy együttérző, és tartsd meg magadnak a sommás ítéleteidet.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!


Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen