Ne szabj magadnak felesleges határidőket karriercéljaid elérésében

szerző: Jobline
2016 május 24.

A karrier elképzelhetetlen célok kitűzése nélkül. Legyenek ezek rövid távúak (Három hónapon belül új állást találok) vagy hosszú távúak (10 éven belül partner leszek a cégnél), mindenképpen jó dolog lehet, ha határidőket is szabunk magunknak. De nem szabad túlzásba vinni.

A határidők helyes úton tartanak és motiválhatnak a célok elérésében. Azonban semmi értelme nincs kényszeresen tartanod magad az általad szabott menetrendhez, ráadásul egyáltalán nem hatékony, sőt visszatartó erő is lehet, ha szigorú forgalomirányítóvá válsz, és a gyors előrejutás érdekében nem időzöl el kicsit karrierutad bizonyos állomásain. A The Muse összeszedett három olyan általános, karrierrel kapcsolatos határidőt, melyek valójában csak kitalációk, ezért felesleges ezeket beiktatnod saját programodba.

1. Hamis határidő: „Minden második évben feljebb lépek”
Amennyiben a célod az, hogy feljebb mássz a ranglétrán, nem gond, ha fél szemmel az előrelépési lehetőségekre is figyelsz. Ugyanakkor ennek az előrehaladásnak a menetrendje nem mindig egyértelmű. Vannak olyan cégek, melyek ütemtervet írnak az ilyesfajta lehetőségekre, míg másoknál nem ennyire szabályozottak az elvárások az alkalmazottak feljebbjutásával kapcsolatban. Az is előfordulhat, hogy a pozíció, melyre most vágyakozol, két év múlva már teljesen átalakul (pl. a vállalat céljainak megváltozásával), esetleg neked változnak meg időközben az elképzeléseid. Ezért ahelyett, hogy azzal foglalkoznál, bizonyos idő elteltével milyen előléptetésben szeretnél részesülni, inkább ismerd ki a vállalati kultúrát, a szervezeti rendszert, és érdeklődj arról, hogyan lehet a vállalaton belül fejlődni. Sokkal hasznosabb, ha arra koncentrálsz, milyen szempontok alapján tudsz előrelépni, mint ha időpontokat tűzöl ki magad elé.

Ha például olyan környezetben dolgozol, ahol az előléptetés csak akkor válik lehetővé, ha valamelyik menedzser elhagyja a céget, akkor más alternatívákban kell gondolkodnod, és abba a munkakörbe érdemes többet belevinned, amelyben épp most dolgozol. Ez eltereli a figyelmedet a nyomasztó időtényezőről, és energiáidat például a csapatmunkába fektetheted, ami biztosan izgalmasabb lehetőségek felé vezet, mint hogy állandóan azt vizslasd, a főnököd szolidabb nyakkendője vajon a délutáni állásinterjújának köszönhető-e.

 

 


 

2. Hamis határidő: „Három év múlva kétszer, netán háromszor annyit fogok keresni, mint most”
A jó fizetés a kényelmes életstílus záloga. Tehát teljesen normális és érthető törekvés, ha magasabb szintre szeretnél jutni az anyagiak terén is, és ennek érdekében még határidőket is szabsz magadnak a jövedelmed megkétszerezésének érdekében.  De nem szabad túlzásba esned. Ha mereven tartod magad az általad szabott menetrendhez azért, hogy egy konkrét összeget keress meg havonta, akkor ez a törekvés olyan hamis képzetet ültethet el benned, hogy a több pénz hozza majd meg a várva várt boldogságot, és minden problémádat messzire űzi. Ezért mielőtt olyan ajánlatot fogadnál el, melynek egyetlen előnye, hogy többet kereshetsz vele, tedd fel a kérdést, hogy a pluszpénzzel milyen előnyökre tehetsz majd szert, és vesd össze ezeket annak a munkának a hátrányaival, amelyeket mindennap kénytelen vagy majd elviselni a magasabb fizetés érdekében. Lehet, arra a következtetésre jutsz, hogy ha van miből befizetned a számláidat, és még meg is takaríthatsz, neked az is elég ahhoz, hogy kiegyensúlyozott és elégedett életet élj, ezért inkább beéred egy rosszabbul fizető, ám több szabadidőt adó állással, mint egy olyannal, ahol egész nap robotolnod kell, és még időd sincs elkölteni a fizetésedet.

3. Hamis határidő: „Három év múlva elhagyom a céget”
Mivel csak kevesen dolgozunk álmaink állásában, általában úgy képzeljük, hogy nem fogunk sokáig jelenlegi, kevésbé szeretett munkahelyünkön maradni. Azt mondjuk, hogy „2 évig még itt maradok, elvégzem ezt és ezt a képzést, majd utána lépek”, vagy „nem mondok fel addig, amíg nem szerzek elég tapasztalatot egy egyéni vállalkozás beindításához”. Míg az ehhez hasonló tervezgetés előkészítheti a következő lépést, óhatatlanul is negatív hozzáállás rabjává válhatsz. Talán a munka nem pontosan az, amit elterveztél, de ha folyamatosan fél szemmel az ajtó felé kacsintgatsz, nem fogod észrevenni azokat a lehetőségeket, amelyek már most is elérhetők számodra. Lehet, hogy az itt megszerezhető készségekkel sokkal képzettebbé válsz ahhoz, hogy megragadj egy jó lehetőséget akár az adott cégen belül, akár valahol máshol. Hidd el, úgyis tudni fogod, ha kinőtted a jelenlegi pozíciódat, és semmi baj nincs azzal, ha még három év múlva is boldog vagy attól, hogy itt dolgozhatsz.

A tudatos karrierépítés, a tervezés segít tisztázni, mit szeretnél elérni, de a célok sokat veszíthetnek az értékükből, ha a határidőket pusztán feketén-fehéren látod. Gyakran előfordul, hogy az új lehetőségek, az egyedi ötletek csak úgy az öledbe pottyannak, és nem felétlenül a te szigorú menetrendedhez alkalmazkodnak. Az ilyen kőbe vésett határidők ráadásul sok esetben nem is igazán ösztönzőek, és megölhetik a kreativitást. Tehát ha rajtakapod magad, hogy a fenti elképzelések szerint próbálod az életedet irányítani, jusson eszedbe, hogy ezek csupán fikciók, és inkább negatív hatással vannak a karrieredre, mintsem építenék.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!


Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen