Így légy úrrá az idegességeden az állásinterjún

szerző: Jobline
2016 szeptember 23.

Teljesen természetes, hogy erőt vesz rajtad a vizsgadrukk, de ne aggódj: sokat tehetsz ellene.

Van, aki még a saját nevét és meghirdetett pozíció megnevezését is elfelejti, annyira ideges az állásinterjún. Bár ez extrém eset, jól mutatja, milyen bénító lehet az idegesség – olyannyira, hogy a jelentkező végül emiatt maradhat le az állásról. A Recruiter tudományos alapossággal összeszedte, mi a teendő annak érdekében, hogy megőrizd a nyugalmadat.

Az interjú előtt

Fogadd el, hogy ez természetes állapot
A legjobban felkészült álláskeresők is idegeseknek lehetnek, amikor számot kell adniuk tudásukról és tapasztalataikról. Ez teljesen rendjén való dolog, sőt némi izgalom még serkentőleg is hathat, hogy mozgósítsd a tartalék energiádat. Tehát ha izzad a tenyered, kiszárad a szád és bizsergést érzel a gyomrod tájékán, ne legyél még idegesebb, fogadd el, hogy ez a helyzet természetes velejárója.

Nevezd nevén a gyereket
Felejtsd el azt az ijesztő kifejezést, hogy állásinterjú, hívd inkább találkozónak az eseményt. Találkozol egy vagy több emberrel, akik meg akarnak venni valakit, jó esetben téged. Ha sikerrel zárul a találkozó, nyélbe üthető az üzlet, azaz megkapod az állást. Így már nem is olyan ijesztő, nem?

Végezz alapos kutatómunkát
Minél felkészültebb vagy, annál hamarabb lehiggadsz majd az interjún, mert a magabiztosság erőt ad. Ennek érdekében ne elégedj meg azzal, hogy nagyjából ismered a céget és tisztában vagy azzal, milyen pozíciót hirdettek meg. Nézz utána, milyen erős piaci szereplő a vállalat, mely cégek jelentik a konkurenciát, milyen trendeket szeretnének meglovagolni, hogyan próbálják kivédeni a szektort sújtó különadókat.

A közösségi médiában keresd meg a vezetőket és gyűjts róluk információt. Azokra különösen figyelj oda, akik feltételezhetően jelen lehetnek majd az állásinterjún. Guglizz rá arra is, hogyan szerepel a cég a médiában, mit írnak róluk, a vezetők adtak-e interjút a közelmúltban és ha igen, milyen magvas gondolatokat érdemes idézni tőlük. Ha tekintélyes multinál interjúzol, könnyebb dolgod van, mert egy nagy cég sok nyomot hagy maga után az interneten. De akkor sincs baj, ha mondjuk távirányított garázskapukat forgalmazó családi vállalkozásnál szeretnél elhelyezkedni. Egy ilyen interjún akkor tudod lenyűgözni a hallgatóságodat, ha szinte mindent tudsz a távirányított garázskapukról, ismered a kütyük technikai történetét, tudod, melyek a vezető márkák és milyen újdonsággak akarnak kirukkolni jövőre a japánok.

Ne feledd: nincs olyan állás, amelyre ne tudnál a terület tisztelereméltó szakértőjeként jelentkezni, csak kellő időt és energiát kell a kutatásra fordítani.

Gyakorolj
Minél otthonosabban mozogsz a találkozók légkörében, annál kevésbé leszel ideges, amikor majd élesben megy a dolog. Gyakorold a várható kérdésekre adandó válaszokat a tökör előtt, illetve kérj meg valakit, hogy játssza el a HR-es szerepét. Ügyelj a kifejező stílusra és a meggyőző gesztusokra, hogy a testbeszéded is pozitív hatást gyakoroljon a hallgatóságra.

Aludd ki magad
Sokan ott rontják el, hogy álmatlanul forgolódnak a találkozó előtti éjszakán, vagy az utolsó pillanatban is igyekeznek minél több információt a fejükbe tömni. Pedig ilyenkor aludni kell, hogy másnap frissen, kipihenten a legjobb formádat tudd hozni. Ha nem hiszed, hogy ez a siker egyik kulcsa, kérdezz megy egy sportolót.

 


A találkozó során

Ne veszítsd el a fejed
Akármennyire felkészült vagy, valószínűleg lesz egy-két olyan kérdés, amely kizökkent a kerékvágásból. Ha meg is hökkensz, nem szabad leblokkolni. Nem baj, ha nem jut azonnal eszedbe a megfelelő válasz, elvégre barátságos beszélgetésen veszel részt, ahol senkit nem hajt a tatár. Nyugodtan kérj egy kis időt, esetleg tegyél fel kérdéseket, mert a válaszokból kiderülhet, merre érdemes elindulnod. Ne passzold a kérdést és húzni sem szabad az időt, ügyesen használd ki a kapott haladékot, hogy rendezd soraidat.

Használd ki, hogy alaposan utánanéztél a dolgoknak
Mivel temérdek információt gyűjtöttél a cégről és az ott dolgozókról, itt az ideje, hogy learasd a babért verejtékes munkádért. Említs releváns számokat, hivatkozz cikkekre, és ha még idézni is tudsz valamelyik vezető interjújából, fórumbejegyzéséből vagy megjelent elemzéséből, már szinte öledbe is pottyant az állás.

Gondolj arra, hogy nem csak te vagy ideges
Egy állásinterjú – találkozó – nemcsak a jelöltnek stresszes esemény, hanem annak is, aki az asztal másik oldalán ül. A megfelelő embert kell fölvennie, és ha rosszul dönt, az sokba kerül a cégnek. Ez is vizsgaszituáció, ráadásul meglehet, hogy a HR-es nem is rajong azért, hogy folyton  vadidegen emberekkel kell beszélgetnie. Ha ebbe belegondolsz, enyhülhet a feszültséged.

Csak lazán!
Ez nem azt jelenti, hogy teljesen el kell engedned magad, de próbálj annyira természetes lenni, amennyire az adott szituációban csak lehet. A találkozó rendszerint semleges bemelegítő kérdésekkel kezdődik – Könnyen idetalált? Mit szól ehhez a bolond időjáráshoz? –, és ezt használd ki arra, hogy valóban kicsit fölengedhess. A beszélgetés során ne törekedj arra görcsösen, hogy tökéletes légy, nem baj, ha néha bakizol, az a lényeg, milyen összbenyomást tudsz magadról kialakítani.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!


Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen