Csoportos interjú: semmi pámik, inkább beszélgetés, mint kihallgatás

szerző: Jobline
2016 november 03.

Amikor megérkezel az állásinterjúra, bekísérnek egy konferenciaterembe, ahol legalább egy tucat másik jelölt várakozik. Ha hidegzuhanyként érne, hogy csoportos interjúba keveredtél, ideje közelebbről is megismerkedned vele.

A csoportos interjúk egyre gyakoriabbakká válnak. Céljuk, hogy felgyorsítsák a felvételi folyamatot, hiszen kimerítő egymás után interjúztatni a jelölteket, akik ugyanarra a pozícióra pályáztak, és maradandó benyomás alapján kiválasztani egyet a sok jelölt közül. Szerencsére létezik pár stratégia és taktika, melynek segítségével felkészülhetünk az interjúk ezen formájára, és túlragyoghatjuk a szobányi versenytársunkat.


1. Értsd meg az eljárást
Egy csoportos interjú során legfeljebb egy-két ember interjúztatja az összes jelöltet a pozícióra. Amellett, hogy ez felgyorsítja a folyamatot, arra is lehetőséget ad, hogy a HR-menedzserek lássanak minket csapatban dolgozni, ezért jobban tudják értékelni kommunikációs, problémamegoldó és interperszonális képességeinket. Gyakran az interjú csoportos beszélgetésből áll, amely során a jelöltek megválaszolják az interjúztató kérdéseit, vagy megosztják egymás között a gondolataikat egy kijelölt témáról. Szintén gyakori, hogy a jelölteknek egy szituációba kell magukat beleképzelni, hogy kiderüljön, hogyan dolgoznak csapatban, miként oldanak meg helyzeteket.

2. Készülj fel alaposan
Akárcsak egy hagyományos interjú esetén, itt is fel kell készülnöd a cég tevékenységéből, és azokból a gyakran előforduló kérdésekből, amelyekre szinte minden interjún sor kerül. Vigyázz, ne ess túlzásba, ne tűnjön úgy, mintha verset szavalnál, mert a HR-esek a hitelességet keresik a jelöltekben. A csoportos interjúkat leginkább arra találták ki, hogy lemérjék, hogyan kezelik a jelöltek a váratlan helyzeteket, ezért ha túlságosan ragaszkodsz a betanult formákhoz, akár saját ellenségeddé is válhatsz.

3. Légy jó beszélgetőpartner
A csoportos interjúk sokkal kötetlenebbek a hagyományos interjúknál, és inkább beszélgetésre emlékeztetnek, mint kihallgatásra. Ne várj a sorodra, hogy végre te is szót kapj, nyugodtan szólj hozzá a témához bármikor, ha van értelme a mondandódnak és nem tolakodóan teszed ezt. Ha egy másik jelölt ragyogó választ ad egy kérdésre, ismerd el, és építkezz tovább belőle (pl. „ez nagyon jó felismerés, szeretném egy kicsit bővebben kifejteni”). Nem kell a leghangosabbnak és a legbeszédesebbnek lenned, csupán megmutatnod, hogy figyelsz, magabiztos és tapasztalt vagy.

 


4. Légy profi
Nem mindegy, hogyan tűnsz ki a tömegből. Állj ellen a kísértésnek, hogy ledózerold a többi jelöltet. Ahelyett, hogy más hiányosságaira figyelnél, a saját tehetségedet és képességeidet villants meg, nemcsak azért, mert nem vet rád jó fényt mások leigázása, de az is előfordulhat, hogy esetleg azzal kell majd együttdolgoznod, akivel rosszul bántál az interjún. Nem muszáj persze mindenkivel egyetértened a szobában, de tiszteletteljesen mondd el a véleményedet. Ahelyett, hogy név szerint említenéd azt, akivel nem értesz egyet, vagy ostobaságnak bélyegeznéd az ötletét, inkább ezzel a felütéssel kezd véleményed kifejtését: „a nézőpontom eltér ettől, mert...”.

5. Csinálj utánkövetést
Az úgynevezett follow-up minden interjú után fontos tevékenység, de egy csoportos interjút követően létfontosságú. Ugyanis ez az utolsó lehetőséged arra, hogy jó benyomást tegyél, és elkülönítsd magad a többi versenytársadtól. Küldj köszönőlevelet minden egyes személynek, aki interjúztatott téged. Használd ki ezt az utolsó kommunikációs lehetőséget, arra, hogy emlékezteted őket az általad felhozott pontokra, ötletekre. Szintén jó ötlet, ha felsorold azt a pár dolgot, amit az interjú alatt tanultál, így tudni fogják, hogy figyelsz és lelkesedsz az állás iránt.


Míg a legtöbb ember számára a csoportos interjú ijesztő, ezzel az öt lépéssel te magabiztosan veheted az akadályokat. Ahelyett, hogy mumusként tekintenél erre a helyzetre, inkább gondolj rá annak lehetőségeként, hogy itt végre igazán megmutathatod, miért vagy jobb választás, mint a többiek.


A Recruiter cikke alapján.


 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!


Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen