Folyton stresszelsz? Ezekkel a technikákkal megszabadulhatsz oktalan félelmeidtől

szerző: Jobline
2016 november 28.

A stressz tönkrevágja az életedet. Ne gebedj bele, hidd el, nem muszáj.

A túlzott, kontrollálatlan stressz nemcsak a napi teljesítményünket, hosszabb távon pedig a karrierünket teszi tönkre, de a fizikai és mentális egészségünket is, ezért minden lehetséges eszközzel fel kell lépni ellene. Bizonyos mértékű pozitív feszültségre ugyanakkor szükség van ahhoz, hogy meglegyen a szükséges hajtóerő, ami a feladatok végrehajtására sarkall. A folyamatos, magas szintű, bénító stressz azonban átveheti a hatalmat mindennapjaink felett.


A TalentSmart igazgatója, dr. Travis Bradberry felsorolta azokat a dolgokat, amelyeket szem előtt tartva sikeresen léphetsz fel a romboló stressz ellen. Ezek némelyike teljesen triviális, sokan mégis megfeledkeznek róluk, és hagyják, hogy a negatív tényezők irányítsák az életüket.


Örülj annak, amit elértél
Ha belegondolsz, menyi mindent köszönhetsz a sorsnak, és milyen sok kellemes dolog van az életedben, jobb lesz a kedved, mert a stresszhormon, a kortizol szintje csökken a szervezetedben. Ezt hosszú évek óta klinikai kutatások igazolják. Azok, akik naponta kicsit elmeditálnak azon, hogy bizonyos szempontból hihetetlen mázlistáknak tekinthetők (mert van céljuk az életben, valaki szereti őket, ők szeretnek valakit vagy legalább örül a macska, amikor hazaérnek és így tovább), energikusabbak és a fizikai állapotuk is jobb, mint azoké, akik folyton csak boronganak.

Ezt sose kérdezd: na de mi lesz akkor, ha...
A mi lesz akkor ha... kérdés tökéletesen alkalmas arra, hogy tönkretegye az életedet. Ha reggel azzal a gondolattal ébredsz, hogy mi lesz, ha a kapun kilépve elüt a villamos, vagy a fejedre esik egy tégla, föl sem akarsz majd kelni. Millió dolog történhet veled az életedben, de nem élhetsz úgy, hogy folyton a legrosszabb lehetőségeket latolgatod. A közvetlenül előtted álló feladatokra koncentrálj, és az legyen a mantrád, hogy gond nélkül meg tudod őket oldani.


Tudj elszakadni
A stressztől akkor tudsz megszabadulni, ha rendszeresen kikapcsolsz. Ez szó szerinti értelemben azt jelenti, hogy kikapcsolod a telefonodat, nem nézed percenként az emailjeidet, leszakadsz az összes közösségi hálóról, ahol fent vagy (vagy csak hetente egyszer kukkantasz rá a profilodra), és azzal foglalkozol, amit szeretsz. A környezeted egy idő után el fogja fogadni, hogy bizonyos ideig rendszeresen offline vagy, és ezután elkezdheted kikísérletezni, mi az a leghosszabb idő, amit távol tölthetsz a modern technológiától. Ugyanis minél tovább vagy kikapcsolva, annál jobban regenerálódsz mentálisan és fizikailag, és annál hatékonyabban működsz majd, amikor visszatérsz a munka világába.

 

 

 


 

Óvatosan a koffeinnel
A koffein legális drog, azért használjuk, mert emeli az adrenalinszintet. Az adrenalint az evolúció annak idején azért fejlesztette ki, hogy amikor vészhelyzetbe kerülünk, hatékonyabban működjünk, mondjuk gyorsan fel tudjunk mászni egy fára a tigris elől. A túl sok koffein indukálta túl sok adrenalin azonban már káros hatást fejt ki, stresszt idéz elő, ami megfoszt a tiszta gondolkodástól. Az emiatt fellépő alváshiány sem lebecsülendő: egy sor betegség kialakulását elősegíti, ha nem pihenünk eleget.


Aludj eleget

Szintén klinikai kutatások igazolják, hogy a kipihent ember érzelmi intelligenciája magasabb és jobban kezeli a stresszt, mint agyonhajszolt polgártársai. Alvás közben az agy újratölt, szortírozza és elraktározza az emlékeket, és reggel tiszta fejjel ébredünk. Nem véletlen, hogy az alvásmegvonás az egyik legnépszerűbb kínzási módszer a különféle titkosszolgálatoknál és a diktatúrákban: egy ujjal sem kell hozzányúlni az áldozathoz, mert a pihenéstől megfosztva olyan kimerült és stresszes állapotba kerül, hogy könnyen megtörhető.


Hanyagold a negatív mantrákat
Úgysem sikerül. Engem úgysem szeret senki. A legtöbben megfojtanának egy kanál vízben. Az ilyen negatív mantrák átvehetik a hatalmat a gondolkodásod felett, és önbeteljesítő jóslatokká válhatnak. Amikor ehhez hasonló dolgok jutnak az eszedbe, azonnal hagyd abba, amit csinálsz, és írd le, ami a fejedben kavarog. Aztán nézd meg, hogy mit írtál, és töprengj el azon, mennyi köze van a valósághoz. Ki fog tisztulni a gondolkodásod, mert szembesülsz azzal, hogy nem tagadhatatlan tényekről van szó, csak kellemetlen agyszüleményekről. Ha sikerült elválasztanod a kellemetlen képzeteket a valóságtól, világosan látod majd önmagadat és a céljaidat.


Kérj segítséget
Sokak számára nagy a kísértés, hogy megpróbálják egyedül megoldani a problémáikat, aztán ha nem megy, kétségbeesnek. Pedig a gyengeségünk beismerése éppen hogy erősség: helyes önismeretre vall. Amikor nem tudsz megbirkózni egy feladattal vagy élethelyzettel, bátran számolj be róla valakinek, mert már maga az a tény, hogy kibeszéled a problémát, enyhíti a feszültséget. Ráadásul könnyen meglehet, hogy az a személy, akitől segítséget kérsz, gyorsan megoldást is kínál, mert más szemszögből látja a problémát.


 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!


Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen