Nem vagy biztos benne, hogy jó irányban halad a karriered? Tedd fel magadnak ezt a három kédést!

szerző: Jobline
2017 január 20.

Van egy olyan sejtelmed, hogy nem azt kellene csinálnod, ami a mostani munkád, de a drasztikus váltás ijesztőnek tűnik? Bizonyosodj meg arról, tényleg menned kell-e vagy maradnod.

Ha például valaki pénzügyi területen dolgozik, de rájön, hogy inkább HR-rel szeretne foglalkozni, az nagyon nagy váltás, új szakmát és készségeket kell tanulni, ezért rengeteg lehet a bizonytalanság. Ilyenkor érdemes minél több ember véleményét meghallgatni, de végül a döntést az illetőnek leginkább magával kell megbeszélnie.

Ebben segít három kérdés a The Muse szerint.


Van-e versenyelőnyöm a piacon?
A The Start-up of You című könyv szerzői, Reid Hoffman és Ben Casnocha azt állítják, hogy mindenki vállalkozó, amennyiben arra vállalkozik, hogy karriert épít. Úgy érvelnek, hogy ha versenyképesek akarunk lenni a mai globális piacon, pontosan tudnunk kell, hogy miben vagyunk tehetségesek, mit akarunk csinálni, és milyenek a piaci realitások (vagyis mekkora fizetést érhetünk el és milyen gyorsan haladhatunk előre).
Gondold végig, te hogyan állsz a fenti három tényezővel, és miként tudod összegyúrni belőlük a versenyelőnyödet.
Van egy népszerű mondás: „Találd meg álmaid munkáját, és soha többet nem kell dolgoznod.” A jól hangzó szövegekkel persze óvatosan kell bánni, mert egyes szakértők szerint nem érdemes az álommunkát hajszolni, hiszen lehet, hogy soha nem sikerül megtalálni, és egyre frusztráltabbak leszünk. Van, aki azt mondja: legyen az embernek jól fizető állása rendes munkahelyen, és éljen a csaldjának meg a hobbijának. Hoffman és Casnocha is azt ajánlják, hogy hozzuk ki a lehető legtöbbet a fenti három tényezőből, és maradjunk a valóság talaján.

 



Milyen gyakran gondolok a munkámra, amikor nem dolgozom?
A kérdés jelentőségét jól illusztrálja egy kis történet. Henry Eyring, a Stanford Egyetem egykori közdászpofesszora mesélte egyszer, hogyan tért le arról az útról, amelyen eredetileg elindult. Édesapja híres fizikaprofesszor volt, és szerette volna, ha fia a nyomdokaiba lép. Eyring így emlékszik vissza: „Édesapám rendszeresen az alagsorban tartott nekem fizikaórát, és egy alkalommal hirtelen felém fordult: Hal, most is ugyanazon a problémán dolgozunk, mint a múlt héten. Egy fikarnyival nem jutottál előbbre. Hát közben nem foglalkoztál vele? Amikor az utcán bandukolsz vagy zuhanyzol, és nem kell éppen másra gondolnod, nem ilyen problémákon töprengesz?”
„Amkor azt mondtam, hogy nem – folytatja Eyring. – Apám így felelt: fiam, szerintem nem kellene fizikával foglalkoznod. Olyan dolgot kell találnod, ami annyira érdekel, hogy erősen azon töröd a fejed, amikor éppen nem kell másra gondolnod.”

Ahhoz, hogy az ember sikeres karriert fusson be, persze nem kell a nap 24 órájában mániákusan a munkájára gondolnia, de ha a szakmai dolgok kizárólag 9-től 5-ig foglalkoztatnak, talán nem azon a területen dolgozol, ami pontosan neked való.


Hogyan fog kinézni a karrierem tíz év múlva?
Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a hihetetlenül felgyorsult változások miatt ma már nem lehet hosszú távra pontosan tervezni, de néhány dolgot azért nem árt számbavenni. Figyeld meg például azokat a munkatársaidat, akik már jó ideje a cégnél dolgoznak és magasabb beosztást értek el. Olyan munkát akarsz végezni, mint ők, és szeretnél hasonlítani rájuk?
A hosszú távú előrejelzés azért is fontos, mert sok területen az idő múlásával jelentősen változnak a feladatok. A junior befektetési bankárok például leginkább üzleti modelleket építenek és ügyfélprezentációkat tartanak, szenior kollégáik viszont főleg fontos üzleti döntéseket hoznak és ápolják szakmai kapcsolataikat.
Ha nem tudod, az adott területen merre kanyarodhat a karriered, beszélj azokkal a kollégáiddal, akik már sok tapasztalatot szereztek. Így kirajzolódhat előtted, körülbelül mit hozhat a jövő. Kérdezz rá, hogy a szenior kollégák mit szeretnek leginkább a munkájukban, milyen projekteken dolgoznak és milyen jó tanácsokat adnának egy olyan junior kollégának, mint te.


A fenti három kérésre adott válaszok segíthetnek annak eldöntésében, hogy a jelenlegi munkádat illetően kell-e még nagyobb erőfeszítéseket tenned, vagy kezdj el gondolkozni azon, hogyan lehetnek váltani.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!


Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen