Ghosting a LinkedInen: ezért szívódhatnak fel a kapcsolatok

szerző: Jobline
2017 január 30.

8 nyomós oka lehet, tanulj belőlük.

A „ghosting” (ghost = szellem; a ghostingot leginkább felszívódásnak fordítják) viszonylag új fogalom, arra utal, hogy miután bizonyos ideig kommunikáltatok egymással valamilyen médiumon, a másik tökéletesen semmibe vesz, nem válaszol az üzeneteidre, mintha nem is léteznél. Leginkább párkapcsolatok, randizós próbálkozások esetében fordul elő. Különösen kínos válfaja, ha professzionális téren történik: például a LinkedInen ignorál valaki egy idő után. Ez mégicsak komoly hely, nem a Tinder, érdemes foglalkozni vele.

Artella Coombs azt vette sorra, hány oka lehet, ha hirtelen virtuálisan átnéz rajtad valaki a LinkedInen.

1. Nem ér rá
Van, aki annyira el van havazva, hogy nem tud a LinkedInen időzni, de a Twitterre vagy a Facebookra is hónapokkal ezelőtt nézett rá utoljára. Nem kell tehát azonnal megsértődni, időt kell hagyni a másiknak, hogy utolérja magát.

2. Fent van, de nem aktív
Sokan azért LinkedIn-tagok, mert a szakmai életük megköveteli, de ez nem jelenti azt, hogy rendszeresen posztolnak, válaszolnak az üzenetekre vagy ők is aktívan új kapcsolatokat keresnek. A közösségi média akkor jön jól nekik, amikor állást keresnek, egyébként csak nagy néha néznek rá a profiljukra, és akkor sem csinálnak semmit. Ezt megint csak nem kell személyes sértésnek venni.

3. Elolvasta az üzenetedet, de elfelejtett rá válaszolni
Talán hirtelen más dolga akadt, és később nem jutott eszébe a válaszadás, mert újabb új üzenetek érkeztek. Esetleg kétgyerekes kismamáról van szó, aki kedden nem válaszol, mert csak szombat éjjel ér rá adminisztrálni. Ilyenkor türelemmel ki kell várni azt a pár napot. (Vagyis ez nem is igazi felszívódás, csak átmeneti késés.)

4. Túlságosan nyomulsz
Ha túl agresszív kommunikációt folytatsz valakivel, megunhatja, vagy attól tarthat, hogy elijeszted a többi ismerősét. Amennyiben ebbe a kategóriába tartozol, fogd vissza magad, és talán visszatérhettek a megszokott kerékvágásba.

5. Nem árultál el őszinte érdeklődést / csak magaddal foglalkozol
Túlságosan egyoldalú kommunikáció esetén – vagyis nem reflektálsz az ő dolgaira, közben mindig magadról írsz, zömmel irreleváns információkat –, a másik úgy gondolhatja, nem érdemes veled foglalkozni, mert egoista véglény vagy, esetleg még az is megfordul a fejében, hogy töröl a kapcsolatai közül.

6. Rögtön rátérsz, hogy mit akarsz tőle
Soha nem tűnjön úgy, hogy azért akarsz valakivel kapcsolatot tartani, mert azonnal szívességeket, segítséget vársz tőle. Ismerjétek meg egymást, cseréljetek eszmét, alakuljon ki korrekt szakmai kapcsolat, de ezután is ügyelj arra, hogy rendre win-win szituációk alakuljanak ki, vagyis a másiknak is előnyös legyen, ha teljesíti a kérésedet. Például ha egy konferencián megismert fontos embernek még aznap este írsz, hogy szeretnél ajánlást kérni tőle, vagy szívesen dolgoznál a cégénél, már meg is váltottad a belépőjegyet a ghostingra, mert tolakodó vagy, és a szívességért cserében nem tudsz nyújtani semmit.

 



7. A frászt hozod a másikra
Néha akaratlanul is olyat mondhatunk vagy tehetünk, amitől a másik megijed vagy rossz érzése támad. Az életből ellesett példa. Két marketinges – nő és férfi –, egy érdekes cikk kapcsán váltott üzeneteket, és egy ponton a férfi megjegyezte: „nekem egyébként mindig is az ilyen nők jöttek be”. Ezek után a kollegina beszüntette a kommunikációt, a férfi hiába próbálta bizonygatni, hogy csak viccesen kedveskedni akart.

Nemcsak a magánjellegű megjegyzésektől, de a politikai megnyilvánulásoktól is tartózkodni kell a LinkedInen, erre bőven vannak más fórumok. Aki ezt elfelejti, annak könnyen felszívódhatnak a kapcsolatai.

8. Te szívódtál fel először
A ghostingolás részedről is megtörténhet, azaz különféle okokból te is ignorálhatod a másik létezését. Aztán ha pár hónap vagy akár év elteltével újra üzensz nekik, nem biztos, érdemesnek tartják a válaszadást, illetve már nem láthatják értelmét, mert közben váltottak, és nem vagy többé értékes – sem megbízható – kapcsolat számunkra.

Ha valamelyik LindkedIn-es ismerősöd felszívódott, gondold át, hol ronthattad el. De azon is töpregj el, hátha nem is a te hibád (lásd az elő három pontot). Ha úgy találod, hogy valószínűleg nem te vagy a hunyó, esetleg később újra próbálkozhatsz.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!


LinkeIn  •  ghosting
Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen