Ezek azok a nem-pénzügyes készségek, amelyek nélkül a pénzügyes nem él meg

szerző: Jobline
2017 február 16.

A matektudás csak a jéghegy csúcsa.

7 alapvető készségnek nincs köze a számokhoz, és ha ezek hiányoznak, jobb, ha nem lépünk pénzügyi pályára az Investopedia szerint.


#1. Kommunikációs készségek

Nem elég, ha a mérleg mindig időben, kifogástalanul elkészül, és minden szám a megfelelő rubrikában van, a jó pénzügyes meggyőzően képes érvelni, kiváló az íráskészsége és senki nem alszik el a prezentációin, hanem izgatottan figyel.

A pénzügyes akkor dolgozik eredményesen, ha bonyolult dolgokat egyszerűen és közérthetően el tud magyarázni az igazgatótanácsnak, a befektetőknek vagy a potenciális üzletfeleknek, illetve bárkinek, akivel szakmai kapcsolatba kerül.

#2. Egyéb puha faktorok sokasága – interperszonális kapcsolatok

Nagyon jó emberismeret és empátia nélkül sem boldogul a pénzügyes. Elengedhetetlen, hogy azonosítani tudja a különféle személyiségtípusokat és tisztában kell lennie azzal, hogyan kell őket kezelni. Legyen képes arra, hogy türelmesen végighallgat másokat, és megjegyzi a lényeget. Ki kell fejleszteni magában azt a képességet, hogy jó kérdéseket tegyen fel a megfelelő pillanatban, kezelje hatékonyan a konfliktusokat, és önzetlenül adja át tudását, amikor szükség van rá. „A pénzügyi munka 15 százalékban technikai tudás és 85 százalékban pszichológia – mondja Judith Cane kanadai pénzügyi tanácsadó. – Azért keresnek meg az emberek, mert problémájuk van a pénzzel. Vagy túl sokat költenek, vagy nem tudnak megtakarítani, vagy folyton csak megtakarítanak, és emiatt nem fejlődik a cég.” Az ügyfeleknek leginkább arra van szükségük, hogy egy, a dolgokat tárgyilagosan látó gazdasági szakember megértse, mire van szükségük, és segítsen abban, hogy megfelelő döntéseket hozzanak.

Az interperszonális kapcsolatok ápolásában való jártasság az élet minden területén rendkívül fontos. Ha az emberek megbíznak valakiben, kedvelik és érzik, hogy tisztelettel bánnak velük, azon lesznek, hogy segítsenek neki a boldogulásban: dicsérik mások előtt és örömmel lesznek az ügyfelei.

 



#3. Marketinges és értékesítési készségek
A pénzügyesek boldogulásához elengedhetetlen, hogy el tudják adni magukat, és megtalálják azokat a piaci réseket, ahol ki tudnak bontakozni. Ehhez tisztában kell lenniük azzal, hogy mely területeken igazán erősek, és a cégük miben jeleskedik igazán.

Amikor a pénzügyes az ügyféllel tárgyal, nem csupán azt kell kommunikálnia, mennyire rátermett szakmailag, hanem azt is, hogy mennyire törődik az ügyfél szélesebb körű igényeivel, legyenek ezek üzleti vagy személyes tényezők.


PÉNZÜGYES MUNKÁT KERESEL? SZÁMOS ÁLLÁSAJÁNLATOT KÍNÁL A JOBLINE, RAGADD MEG AZ ALKALMAT!


#4. A jó pénzügyes egyben projektmenedzser is, és erősen odafigyel a részletekre

Minden bonyolultabb feladat, ami néhány percnél több odafigyelést igényel, lényegében projekt, amit menedzselni kell, hogy megfelelő hasznot hozzon. Ehhez találékonyan be kell osztani az időt, menedzselni kell a költségvetést, be kell tartani a határidőket és ki kell préselni a munkatársakból és partnerekből mindazt, amire a sikerhez szükség van.
Ezenfelül a projekt kivitelezése alatt és után összeszedettnek kell maradni, ügyelve minden apró részletre. Erre azért is van szükség, mert a munka bármely szakaszában rákérdezhetnek, hogyan áll a helyzet, és ha nem sikerül száz százalékosan pontos és megnyugtató választ adni, megrendül a pénzügyesbe vetett bizalom. A pénzügyes akkor tud naprakész lenni, ha minden adat pontosan és jól szervezetten rögzítve van, és csak elő kell kapni a megfelelő dokumentumot ahhoz, hogy az aktuális eredményeket prezentálni tudja. Amikor a vezérigazgató azt mondja, hogy fél óra múlva kéri az összes aktuális információt, nem lehet késlekedni – a pénzügyi világban ez tolerálhatatlan bűn, sőt hiba.


#5. Problémamegoldó készség

Minden szakmában szükség van problémamegoldó készségre, a pénzügyesben pedig különöse.

A saját magunk előtt tornyosuló akadályok elhárítása mellett segítsünk a csapat többi tagjának is, akár jó tanácsokkal, akár úgy, hogy csendestársként beszállunk a szomszéd projektbe, hogy a lemaradt kolléga tartani tudja a tempót. Ezzel nem csupán a közös munkát lendítjük előbbre, hanem olyan jó hírnevet is szerzünk, amely nagy mértékben elősegíti feljebb jutásunkat.


#6. Technológiai jártasság

Minden olyan programot ismerni kell, amelyek a szakmához köthetők, és folyamatosan barátkozni kell az újabb és újabb frissítésekkel. Ismerni kell a gyorsparancsokat és a profik által használt trükköket, továbbá a marketinges és kommunikációs szoftverek sem lehetnek idegenek, ha lépést akarunk tartani.


#7. Megbízhatóság és etika

A jó pénzügyes többet vállal, mint amennyit elvárnak tőle, így messze a megúszós taktikát választó versenytársak előtt halad. Csak így építhető bizalom a kollégák és az ügyfelek körében. Ugyanakkor óvakodni kell attól, hogy túlteljesítsünk: aki annyira kompetitív, hogy annak már a csapatmunka és az üzletmenet látja kárát, az túlzott igyekezetében lejtmenetbe vezérli a karrierjét.


Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen