Ki nem állhatsz egy kollégát? A sikeres emberek így kezelik a problémát

szerző: Jobline
2017 március 31.

Ha csak nem szent ember valaki, biztosan akad olyan ismerőse, akit nem szeret. A munkahelyen összezárva ez nem a legkellemesebb dolog, különösen, ha folyamatos konfliktusok forrása. Mégis fel lehet dolgozni intelligensen ezt a helyzetet.

Vannak olyan emberek, akivel azonnal egy hullámhosszon vagyunk, másokra viszont már első alkalommal is alig tudunk mosolyogva ránézni. Deep Patel, aki bestsellert írt a sikerről, 9 pontban foglalta össze az unszimpatikus kollégával kapcsolatos stratégiát.

1. Fogadd el a szomorú tényt, hogy nem lehet mindenkivel jól kijönni
Amikor rájössz, hogy egy bizonyos kollégával soha nem lesztek barátok, tudatosítsd magadban, hogy nincs ezzel semmi baj. Emberek vagyunk, mások biztos téged tartanak kibírhatatlan figurának.

Attól, hogy valaki nem szimpatikus neked, még nem leszel rosszabb ember, és valószínűleg a másik sem szörnyeteg, csak nem működik köztetek a kémia. Ha elfogadod a helyzetet, sikerül kikapcsolni az érzelmeket, és nem robbannak ki olyan feszült összezördülések, amik sok helyen az irodai létezés velejárói.

2. Kontrolláld az érzelmeidet
Megvan az esély, hogy az unszimpatikus személy teljesen kiborít. Ezt elkerülendő ne hagyd, hogy a negatív érzelmek eluralkodjanak rajtad. Nem jó megoldás, ha teljesen ignorálod az illetőt, hiszen együtt kell működnötök. Éld meg az érzelmeidet, tudatosítsd, hogy már megint megy fel benned a pumpa, de az is jusson eszedbe, hogy dühös reakció helyett jobban jársz, ha mosolyogva bólintasz és továbblépsz. Ezzel elkerülöd a fölösleges konfliktust és a másik talán még frusztált is lesz, hogy nem tudott kiborítani.

3. Pókerarc és taktika
Miközben megőrzöd a nyugalmadat és lehetőségeidhez mérten még diplomatikusan kedves is vagy az általad nem kedvelt személyhez, koncentrálj a célokra. Ne engedj a kísértésnek, amely arra ösztönöz, hogy porig rombold az egóját, hanem próbáld elérni, hogy közösen oldjátok meg a felmerült problémát. (Vagy oldja meg ő maga egyedül, ha ő a hunyó.) Ezzel a professzionális és pozitív hozzáállással el tudod érni, hogy mindig te maradj felül, miközben magatartásod és álláspontod kikezdhetetlen marad.

 



4. Ne vedd magadra
Soha nem szabad engedni, hogy egy munkahelyi konfliktus személyes síkra terelődjön, ami gyakran előfordul, ha a felek ki nem állhatják egymást. Ilyenkor az egyik fél általában túlreagálja a problémát, amire a másik rátesz egy lapáttal, a helyzet eszkalálódik, elkezdődik az egók harca, és a felmerült anomáliát nem sikerül kiküszöbölni. Ha a másik provokál, szállj le a személyes síkról, és koncentrálj a megoldandó problémára.

5. Megfontoltan fejezd ki az érzelmeidet
A fent említett eszkalálódást elkerülendő soha ne reagálj hevesen vagy agresszívan, amikor a nem kedvelt kolléga támadást intéz ellened. Próbáld érzékeltetni, hogy számodra ez a helyzet kellemetlen, és másfajta stílusban szeretnéd folytatni a vitát. Például: „Nem szeretem, amikor kiabálsz velem, ilyenkor összezavarodom. Inkább üljünk le, igyunk egy kávét, és nyugodtan beszéljük meg, mit tudunk tenni az ügy érdekében.” A legtöbben lehiggadnak ilyen válasz hallatán – a pszichopaták sajnos nem, de ez más lapra tartozik.

6. Gondold át, érdemes-e vitába szállni
Gyakran nem érdemes vitába szállni: például amikor pitiáner dologról van szó, vagy amikor nyilvánvaló, hogy a másik csak azért kötözködik, mert aznap még nem rúgott bele senkibe. Ilyenkor térj ki a meddő küzdelem elől, például arra hivatkozva, hogy sürgősen föl kell hívnod valakir.

7. Fizikailag határolódj el
Nem védekezhetsz betonfallal a kellemetlen személlyel szemben, de néhány trükk azért bevethető, hogy elkerüld. Például amikor nyilvánvaló, hogy a nem kedvelt kolléga beléd akar kötni, azt mondhatod, hogy most sürgősen át kell menned egy másik osztályra megbeszélni valamit, vagy szégyenlős mosollyal közölheted, hogy sürgősen fel kell keresned a mellékhelyiséget, mert az előbb kínait ettél, ami tudvalevőleg tele van nátrium-glutamáttal. Mire visszatérsz, a nem kedvelt kolléga feltehetőleg már más szórakozás után nézett.

8. Keress szövetségeseket
Egyedül nehéz és fárasztó szembeszállni a kellemetlen kollégával, ezért keress olyan munkatársakat, akikkel egy hullámhosszon vagy, és támogatnak, amikor konfliktus van kialakulóban. Segíthetnek abban, hogy objektívebben láthasd a helyzetet, és kiöntheted nekik a szívedet egy különösen fájdalmas csörte után, amelyel kapcsolatban jó tanácsokkal is szolgálhatnak.

9. Te magad vagy a boldogságod kovácsa
Ne engedd, hogy a kellemetlen kolléga elrontsa a napodat egy rosszindulatú megjegyzésével vagy folyamatos gonoszkodásával aláássa az önbizalmadat. Inkább nézz magadba: lehet, hogy az illetővel azért nem tudsz kijönni, mert olyan tulajdonságokkal bír, amelyek rád is jellemzők, és ez kelti a feszültséget. Ha rájössz, hogy a másikban voltaképpen saját magadat utálod, tisztázni tudod a helyzetet vele és önmagaddal is.

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen