A következetességet, és nem a jófejséget tiszteljük a vezetőkben

szerző: Jobline
2017 szeptember 22.

Praktikus kapcsolati kalauz dolgozók és főnökök között. Ha mered, küldd tovább a főnöködnek!

Legtöbb esetben nincs szükségünk arra, hogy a vezetőnk egyben a legjobb barátunk is legyen, inkább azt szeretnénk, ha támogatna minket sikerünk elérésében, és segítene elérni a tőlünk telhető legjobbat a karrierünkben. A legmenőbb főnök általában olyasvalaki, aki tiszteli az alkalmazottait, őszinte és hasznos visszajelzést ad nekik, és mindenkivel egyenlőképpen bánik.

Ha vezetői pozícióba kerülsz, ezzel a négy taktikával nem jó fej, hanem hatékony vezetővé válhatsz:

1. Az első naptól kezdve húzd meg a határaidat
A napod legnagyobb százalékát a munkában töltöd, ezért teljesen természetes, ha jó kapcsolat kialakítására törekszel a kollégákkal. Ám miközben a kollegák közötti barátság növelheti a munkavállalói elkötelezettséget, ugyanez a baráti viszony negatív következményekkel is járhat, ha vezető és beosztott között alakul ki. Ezért kell minden vezetőnek határokat szabnia. Ez persze nem jelenti azt, hogy a munkában mindig mindennek csak az üzletről kell szólnia, és egyáltalán nem baj, ha egy vezető megközelíthető és nem veszi magát túlságosan komolyan. Ám érdemes felmérni, mi működőképes és mi nem, mit lehet megengedni a kollégáknak, és hol kell meghúzni a választóvonalat.

2. Ne kivételezz senkivel
Ha túlságosan közel kerülsz egy kollégához, vagy nem kéred számon ugyanazt tőle, mint a többiektől, úgy fog tűnni, mintha kivételeznél vele. Akár szándékosan teszed ezt, akár nem, a többiek könnyen feltételezhetik, hogy egyesek különleges bánásmódban részesülnek. Ez viszont alááshatja a tekintélyedet, és elidegenítheti a csapat többi tagját. A te feladatod viszont az, hogy a lehető legobjektívebb vezető legyél, aki mindent egyben tart. Ha mindenkit egyenlően kezelsz, akkor bármely felmerülő problémára hatékony válaszokat tudsz adni, és a kollégák megbíznak majd benned.

 


3. Támogasd az alkalmazottakat céljaik elérésében
Melyik a jobb: egy olyan főnök, aki bizalmat és autonómiát biztosít az embereinek, vagy egy olyan, aki annyi szabadságot ad nekik, hogy a végén azt sem tudják, mi várható el tőlük? Az alkalmazottaknak szüksége van bizonyos iránymutatásokra és támogatásra. Azok a menedzserek, akik segítik munkatársaikat a céljaik elérésében, sokkal aktívabb, produktívabb és kreatívabb csapattal rendelkeznek. A rendszeres értekezletek, ahol a kollégák beszámolhatnak az éppen futó projektekről, a vezetőknek is lehetőséget adnak arra, hogy felvegyék a fonalat, és megadják a szükséges támogatást a csapattagoknak.

4. Olyan főnök legyél, akit az emberek tisztelnek
Sokkal menőbb egy tiszteletteljes és tiszteletreméltó főnöknek lenni, mint mindenki haverjának. A beosztottak inkább szeretnének egy szerepmodellt, mint egy cimborát. Tévedés azt hinni, hogy ha nem adsz a kollégáknak elég szabadságot, akkor majd egy kiállhatatlan alaknak gondolnak, mert a valóságban épp a túl nagy engedékenység károsítja a kollégák lojalitását.

Végsősoron természetesen nyugodtan lehetsz újra a kollégáid barátja. De ne feledd, nehéz bízni abban a vezetőben, aki nem veszi komolyan a pozícióját. Minden erős vezető tudja, mikor engedhet a gyeplőn, és mikor kell szabályokat felállítania. Ha megtalálod az egyensúlyt, embereid hálásak lesznek érte.

A Inc. cikke nyomán

 



Szeretnél mindent megtudni a HR-szakma digitális átalakulásáról? Kattints és vásárold meg az utolsó jegyek egyikét a HVG Online Toborzási konferenciájára.


Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!


Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen