A pszichológus így magyarázza, a szerencsés emberek miben különböznek a szerencsétlenektől

szerző: Jobline
2018 augusztus 16.

Ha boldogulni akarsz az életben, a szimpla mázlinál sokkal több kell hozzá. A jó hír az, hogy a szerencse tanulható.

A közvélekedés úgy tartja, a szerencse a véletlen műve, pont úgy, mint amikor dobunk egyet a kockával, és vagy hatos jön ki, vagy nem. Így eshet, hogy valaki megtalálja álmai állását, másnak zseniális ötlete támad és sikeres startupot alapít rá, megint más belebotlik élete nagy szerelmébe.

De azért a tapasztalatok azt mutatják, hogy egyes emberek valamiért szerencsésebbek a többieknél, miközben van, akit úgy ver a balsors, hogy öt másiknak is sok lenne.

Richard Wiseman, a Hertfordshire-i Egyetem pszichológiaprofesszora évek óta kutatja, hogy a szerencse milyen szerepet játszik az életünkben. Fel akarja térképezni, hogy a kedvező lehetőségek miként bukkannak fel és milyen hatást gyakorolnak ránk. Vizsgálni kezdte, mi a különbség a magukat szerencsésnek, illetve szerencsétlennek valló emberek között.

Wiseman azt találta, hogy a szerencsések sokkal extrovertáltabbak, mint azok, akiknek a sors csupa vacak lapott osztott. Előbbiek kétszer annyit mosolyognak és sokkal több szemkontaktust létesítenek. Fejlett szociális készségeiknek köszönhetően könnyebben teremtenek kapcsolatokat, mert több emberrel találkoznak, és az így kialakult hálózatot jobban tudják gondozni.

 

Nézd meg legfrissebb állásainkat:


BUDAPESTI ÁLLÁSOK

KÜLFÖLDI ÁLLÁSOK

ADMINISZTRÁCIÓS ÁLLÁSOK

PÉNZÜGYI ÉS SZÁMVITELI ÁLLÁSOK

IT ÉS TELEKOMMUNIKÁCIÓS ÁLLÁSOK

ÉRTÉKESÍTÉSI ÉS KERESKEDELEMI ÁLLÁSOK

HR-ES ÉS MUNKAÜGYI ÁLLÁSOK


 

A szerencsétlenek viszont neurózis terén kétszer olyan magas értéket mutatnak, mint a szerencsések. A szorongás hatásait egy kísérlettel mérték. A kísérleti alanyoknak egy mozgó pontot kellett figyelniük a számítógép képernyőjének közepén, közben váratlanul nagy pöttyök jelentek meg a képernyő szélein. Majdnem minden résztvevő észrevette ezeket a pöttyöket.

A feszültség fokozása érdekében megismételték a kísérletet egy másik csoporttal, de nekik már pénzjutalmat ígértek azért, hogy csak a középső pontra figyeljenek. Több mint egyharmaduk észre sem vette a képernyő szélein felbukkanó nagy pöttyöket.

Mindebből azt a következtetést vonták le, hogy a szorongás segíthet abban, hogy egy dologra koncentráljunk, de emiatt lemaradhatunk más lehetőségekről. Ebből az következhet, hogy a szerencsétlen emberek elszalasztják a nagy alkalmakat, mert görcsösen egyetlen dolog miatt aggódnak. Csőlátásuk alakul ki a karrierjük során, emiatt nem veszik észre a kínálkozó jobb álláslehetőségeket. Vagy például egy networkingeseményen csak kevés emberrel elegyednek szóba, emiatt nem ismerkednek meg egy csomó érdekes vendéggel, aki remek kontaktszemély lehetne a későbbiekben.

A szerencsés emberek viszont nyitottak az új tapasztalatokra. Szívesebbe ismerkednek új emberekkel, utaznak el új helyekre, próbálnak ki új dolgokat.

 

A szerencsések életszemlélete
Wiseman másik kísérletet is elvégzett. Az alanyoknak újságot nyomott a kezébe, és arra kérte őket, számolják meg, hány fénykép van benne. A szerencsétlen résztvevőknek nagyjából két percre volt szükségük, a szerencsések másodpercek alatt végeztek.

Az újság második oldalán egy nagy felirat volt látható: „Ne számolgass, 43 fénykép van ebben az újságban.” A szerencsétlen kísérleti alanyok általában nem vették észre az üzenetet, míg a szerencsések rögtön kiszúrták. Jobban oda tudtak figyelni.

A szerencsés emberek optimisták is. Pozitív elvárásaik vannak, amelyek önbeteljesítő jóslatként működnek. Még ha rosszabbra is fordulnának a dolgok, akkor is meglátják a pozitívumokat. A szerencsétlen emberek ugyanazokban a helyzetekben csak a rosszat veszik észre.

Nemcsak a pozitív elvárások segítenek abban a szerencsésebbeknek, hogy boldogok legyenek, de a szorult helyzetekből is képesek kihozni a maximumot.

 

 

 

Hogyan segítsünk a szerencsénknek?
Wiseman kíváncsi volt, hogy a szerencsétlenek hogyan fordíthatnak a sorsukon, ezért alanyait „szerencseiskolába” íratta be, ahol különböző gyakorlatokat végeztetett velük. Az eredmények megdöbbentőek voltak.

Egy hónap után az alanyok 80 százaléka arról számolt be, hogy boldogabb, elégedettebb az életével, és ami a legfontosabb, szerencsésebb, mint korábban. A szerencsések még szerencsésebbek lettek, a szerencsétlenekből pedig szerencsések lettek. Megtanulták ugyanis, hogyan találhatják meg a pozitív lehetőségeket, és miként tudnak jobb döntéseket hozni.

Ha szerencsésebb szeretnél lenni, íme néhány gyakorlat a „szerencseiskolából”:

#1. Járj nyitott elmével (és szemmel). Ha folyton amiatt aggódsz, hogy nem tudod elérni a célodat, öntudatlanul is elzárkózol más lehetőségek elől. Nyitott hozzáállás esetén viszont rád talál a szerencse.

#2. Nézd a dolgok pozitív oldalát. Aki a negatív dolgokra koncentrál, teljesen elmegy a kedve mindentől és leszokik arról, hogy pozitív elvárásai legyenek. Ha valaki nem panaszkodik amiatt, hogy lehorzsolta a térdét, hanem örül, hogy nem esett ennél komolyabb baja, szívesebben próbál ki új dolgokat.

#3. Csinálj a héten olyasmit, amit nem szoktál. A rutin berozsdásodáshoz vezet, például ha mindig csak ugyanazokkal az emberekkel beszélünk, ugyanazt esszük vagy ugyanazt a munkát végezzük. Ha kilépünk a buborékunkból, nagyobb az esélyünk, hogy ránk mosolyog a szerencse.

 

A Business Insider cikke nyomán

 

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

 

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen