Szeretnéd, ha jobban tisztelnének a munkahelyeden? Ezekhez az alapelvekhez tartsd magad

szerző: Jobline
2018 augusztus 31.

Az emberi természet része az a vágy, hogy intelligensnek és műveltnek, értékes munkaerőnek tűnjünk mások szemében, számítson a véleményünk. Mégis sokan azt hiszik, hogy agresszív és autokratikus magatartással, esetleg érzelmi zsarolással tudják csak kivívni mások megbecsülését. Pedig az ezzel ellenkező magatartás a célravezető.

Különösen akkor fordulunk a destruktív módszerekhez, ha vezetői pozícióban vagyunk, de nem érezzük magunkat elég stabilan a helyünkön, és a másokon való uralkodással próbálunk önbizalmat szerezni. Pedig így legfeljebb csak félelmet kelthetünk, és egyáltalán nem fogunk javítani a rólunk kialakult negatív képükön, sőt. Az igazság az, hogy a tisztelet kiváltása nem másokon múlik, vagyis nem őket kell betörni, hanem csakis magunkon kell dolgoznunk. Miénk a felelősség, hogy jó hírnévnek örvendünk-e, tehát vegyük ezt a munkát komolyan. Nem könnyű ugyan, de határozottan megvalósítható. Ezért ha ezt a négy szokást beépíted a viselkedésedbe, az emberek őszintén fognak tisztelni.


1. Legyél méltó a tiszteletre
Az első pont ugyan nyilvánvalónak tűnik, mégis fontos tudatosítani. Ha szeretnénk tiszteletreméltóak lenni, először meg kell bizonyosodnunk arról, hogy joggal érdemeljük meg. Mit jelent ez? Például azt, hogy ne mulasszuk el a határidőket. Tegyük meg, amit megígértünk. Bizonyosodjunk meg arról, hogy magas szinten végezzük a munkánkat. Ajándékozzuk meg magunkat azzal, hogy tisztelettudóak vagyunk magunk is, nemcsak a feletteseinkkel szemben, hanem akkor is, amikor éppen a Facebookra posztoljuk a véleményünket egy felháborító közéleti ügyben. Ha ezek az egyszerű összetevők nem kerülnek a helyükre bennünk, akkor feleslegesen várunk mások tiszteletére.

 

Nézd meg legfrissebb állásainkat:


BUDAPESTI ÁLLÁSOK

KÜLFÖLDI ÁLLÁSOK

ADMINISZTRÁCIÓS ÁLLÁSOK

PÉNZÜGYI ÉS SZÁMVITELI ÁLLÁSOK

IT ÉS TELEKOMMUNIKÁCIÓS ÁLLÁSOK

ÉRTÉKESÍTÉSI ÉS KERESKEDELEMI ÁLLÁSOK

HR-ES ÉS MUNKAÜGYI ÁLLÁSOK

 

2. Ne minősítgesd magad
„Lehet, hogy ez hülye ötlet, de…” – ismerősen hangzik ez a felvezetés? Mindannyian hajlamosak vagyunk arra, hogy ötleteinket, javaslatainkat valamiféle negatív minősítéssel tálaljuk, mert abban hiszünk legbelül, hogy az ilyesfajta (ál)szerénység kifizetődő, szimpatikus, holott valójában önbizalomhiányról árulkodik. Az ilyen kommunikációval megvédjük az egónkat az ötleteink visszautasításával járó csalódás érzetétől, hiszen „mi ugye megmondtuk”, felkészültünk rá. Ezzel szemben a tiszteletet parancsoló emberek tartózkodnak az ilyen kijelentésektől, bátran előállnak az ötleteikkel, majd megfelelően, felnőtt módon kezelik a rájuk adott visszajelzéseket. Persze ezt a rossz szokást nehéz megtörni, de holtbiztos, hogy e körítés nélkül nagyobb bizalommal fogadják és komolyan veszik az ötleteinket.

 


 

3. Ne becsüld le a sikert
Gondoljunk arra az utolsó alkalomra, amikor valaki gratulált jól végzett munkánkhoz. Hogyan válaszoltunk rá? Ha hasonlóképp, mint a legtöbb ember, akkor valószínű azt mondtuk: „ugyan, nem volt nagy dolog”. A dicséret elfogadása néha kicsit kényelmetlen lehet, de tegyük fel magunknak a kérdést: „Hogy várom el, hogy tiszteljenek engem, ha én sem tisztelem magam?” Ahelyett, hogy lebecsüljük a sikereinket egy ehhez hasonló mondattal, inkább mondjuk az: „Nagyon köszönöm. Igazán sokat dolgoztam rajta”. Lehet, apró lépésnek tűnik hálával fogadni az elismeréseket, de az biztos, hogy a szakmai hírnevünknek jót fog tenni.

 

4. Ügyelj a testbeszédre
Gyakran előfordul, hogy a nonverbális jelek többet árulnak el, mint a szavaink. Már sokat hallhattál erről, de ideje a tanácsot komolyan venned. A legjobb ötleteid lehetnek a világon, ha ezt beesett vállakkal és a földre szegezett tekintettel közlöd, biztosan nem fogod elérni a kívánt hatást. Húzd ki magad, és állj egyenesen. Legyen határozott a kézfogásod, és ügyelj a szemkontaktusra is.

A tisztelet nem a kor függvénye. Akár 18 éves vagy, akár 80, megfogadhatod ezeket a tippeket annak érdekében, hogy magabiztos és képzett ember benyomását keltsd, aki méltó mások tiszteletére. Végül pedig oszlasd el azt a tévképzetedet, hogy az ilyen bánásmódra irányuló vágyad arrogáns és tolakodó. A tisztelet alapvető emberi igény, és kiemelt szerepe van az emberek egymás közötti kapcsolatában: tiszteletadással ismerjük el mások erényét, azt az értékes tulajdonságát, mely számunkra fontos, esetleg hiányt szenvedünk benne. Ne gondoljuk azt, hogy a tisztelettel másokat magunk fölé helyezünk, vagy mi leszünk felsőbbrendűek másoknál – épp ellenkezőleg: a tisztelet egyenrangú viszonyulás, mások és önmagunk erényeinek elfogadása.


The Muse cikke nyomán

 

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen