A tudomány szerint ezt a 11 dolgot csináld egy mérgező munkahelyen

szerző: Jobline
2019 július 18.

Mivel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) betegségként ismeri el a kiégést, semmi sem indokolja többé, hogy ne vegyük komolyan a kérdést. A kiégés komoly kárt okoz a mentális és fizikai egészségben, és ezáltal kevésbé produktívvá teszi a munkát.

A kiégés egyik fő oka egy mérgező munkakörnyezet, ahol a stressz magas, a kommunikáció nem létezik, a kollégák pedig egymást szekálják, ahelyett, hogy segítenék egymást. Ha érezni kezdjük magunkon a kiégés jeleit, ideje elgondolkodnunk, vajon a munkakörnyezetünk mennyiben járul ehhez hozzá.


Hogyan tudnánk meghatározni, hogy munkahelyünk mérgező-e? Tényleg ártalmas a légkör, vagy csak egyszerűen utáljuk a munkánkat? Ezekre a kérdésekre érdemes válaszolnunk a döntéshez: Létezik belső politika, vagy klikkesedés tapasztalható? Több a pletyka a nyitott beszélgetésnél? Kényelmetlennek érzed ellentmondani a vezetőknek vagy a munkatársaknak? A bizalom átitatja a helyet? Pesszimista vagy, ha valaki új ötlettel hozakodik elő? Voltál valaha áldozata a munkatársak agresszív viselkedésének? Van, hogy a munkatársak vagy a vezető teljesen semmibe veszi a szabályokat? Megbízol a HR osztályban?

 

Hogyan kezeld a mérgező környezetet?

 

Nem mindig olyan egyszerű csak arrébb sétálni. Van úgy, hogy egy ideig ki kell bírnod, míg egy jobb nem jön szembe. A kedvezőbb lehetőségekig próbáld ki a következő tippeket:

 

Mielőtt munkába mennél:

#1. Ne ellenőrizd az e-mailjeidet: Minden munkavonatkozású cselekedet negatív beállítódást hoz létre. Ha a munka előtt kapcsolódsz a munkához, akkor a szükségesnél több időt töltesz a negatív és stresszes állapotban. Inkább használj ébresztő órát, és nem mobilt az ébredéshez, hogy még csak kísértésbe se ess megnézni a leveleket.


#2. Kezd a napodat egy apró kis „győzelemmel”: Az olyan apró győzelmek, mint például a testedzés arra a kondicionálja az agyadat, hogy még több győzelmet érjen el. Ez a rutin arra vezet, hogy a pozitívumokra koncentrálj a negatívumok helyett. Ha például beveted az ágyadat, az segít szervezettnek maradni egész nap.

 

#3. Készíts hálalistát: Tekintsd át munkád pozitív oldalait, mert így agyad is jobban fog majd a pozitívumokra koncentrálni.


 

Forrás: Jobline

 

 

Amíg a munkában vagy:

#1. Maradj távol azoktól a kollégáktól, akik konfliktust gerjesztenek: Az ilyen konfliktusok csak stresszt és negativitást okoznak. Ne hirtelen, hanem lassan, fokozatosan távolodj el tőlük.

 

#2. Barátkozz: A barátok támogatói hálót jelentenek, melynek segítségével megoszthatod érzéseidet egy produktív módon. Ettől kevésbé fog mérgezőnek tűnni a munkahelyed.

 

#3. Mindent dokumentálj: Minden interakciót dokumentálj, vegyél fel. Ha majd panaszt kell tenned, ez a lista támogatni fog téged benne.

 

#4. Keress lehetőségeket a fejlődésre: Tanulj új készségeket, hogy motivált marad, és építs ki olyan készséglistát, amely megnyitja az utat a jövőbeli munkalehetőségek felé.

 

#5. Keretezd újra: Ha valakivel egy negatív helyzetbe kerülték, azt tekintsd tanulási lehetőségnek. Lásd objektíven a dolgokat, hogy csökkentsd a stresszt, és kevesebb érzelmet vigyél az interakciókba. Amikor egy kihívás felbukkan, végy mély levegőket, és ne azonnal a helyzet negatív aspektusaira összpontosíts. Ezzel keretezed át a szituációt.

 

#6. Teremts pozitív munkaterületed: Ha a saját asztalod otthonos, akkor az segít távol maradni a negatív munkahelyi környezettől. Legyen személyre szabott a munkaállomásod, mert így úgy érzed, több kontrollod van a helyzet felett.

 

Miután elhagytad a munkát:

#1. Teremts távolságot tőle: Hazaérve kapcsold le magad a munkáról például edzéssel vagy olyan hobbi végzésével, melyet szeretsz. Zuhanyozz le, hogy lemosd magadról a napot. Ezekkel az aktivitásokkal magad mögött hagyod a munkát.

 

#2. Készíts kilépési stratégiát: Ha azon dolgozol, hogyan hagyod majd el a munkahelyet, azzal önbizalmat nyersz, és nem ragadsz bele a mindennapi posványba. Frissítsd az önéletrajzodat és a motivációs leveledet, hogy azonnal reagálhass egy jó lehetőségre.

 

Ha a felsorolt stratégiák egyike sem használ, akkor érdemes a kilépési stratégiádat felgyorsítanod, és mihamarabb új állás után nézned.

 

A Recruiter cikke nyomán

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen