Ezt tanulhatjuk a Keresztapából: életfontosságú leckék vezetőknek

szerző: Jobline
2015 augusztus 09.

Ha eltekintünk a történet hátborzongató bűnügyi vonzataitól, el kell ismernünk, hogy a Keresztapa című klasszikus főhősei, Don Vito Corleone és fia, Michael remek vezetők. Egész birodalmat irányítanak hatékonyan, és üzleti partnereik számára mindig van egy visszautasíthatatlan ajánlatuk.

Vegyünk néhány példát Stacey Alcorn útmutatásai nyomán, egy vezető mit tanulhat a Dontól és fiától!  

  1. Azonnal delegáld a feladatot
    A kiváló vezetők mindig elérik, amit akarnak. Ahogy növekszik a birodalom, meg kell találni a módját, hogy minden ígéret azonnal teljesüljön, hogy a követők továbbra is tiszteljék a vezetőt és higgyenek benne. A Keresztapa nagyszerűen ért ahhoz, hogy delegálja a feladatokat, méghozzá azonnal. Emiatt sosincs egyedül, amikor valaki segítségért fordul hozzá. Minimum a tanácsadója, Tom, vagy legidősebb fia, Sonny ott ülnek mellette, és valahányszor egy ígéret elhangzik, a Keresztapa azonnal megbízza őket a feladattal. A kiváló vezetők tudják, hogy nem képesek mindent egyedül megoldani, ezért veszik körül magukat a megfelelő csapattal.


    Forrás: Paramount Pictures

  2. Kapcsolat = üzlet
    A kiemelkedő vezetők igazából nem ingatlanbizniszből vagy olívaolaj-termelésből tesznek szert haszonra. Valójában kapcsolatépítésben jeleskednek, és ennek mintegy kedvező mellékhatása az, hogy sikeresek az ingatlanbizniszben vagy az olívaolaj-termelésben. Az egész film arról szól, milyen mesterien menedzseli a Keresztapa azt a sok száz kapcsolatot, amelyeket egy élet szorgos munkájával kiépített. Az üzleti és az üzleten kívüli hálózat építése és működtetése az igazán nagy vezetők legfontosabb feladata. A hálózattá összefont erős kapcsolatok jelentik a sikeres üzlet alfáját és ómegáját.
  3. Visszautasíthatatlan ajánlat
    A vezetők és a követők között rengeteg különbség van, s a filmben meg az életben is nagy hangsúlyt kap a következő: a kiváló vezetők másképp tárgyalnak. Amikor a követők szeretnének valamit elérni, hajlamosak aláígérni annak reményében, hogy a másik oldal alkudozásba fog bocsátkozni. A vezetők viszont erőből tárgyalnak. Nem alkudoznak, nem arra számítanak, hogy sikerül majd valahol középen találkozni. A legerősebb és legjobb ajánlattal állnak elő, azt feltételezve, hogy a másik fél elfogadja, mert annyira jó. Tárgyalások esetén még inkább igaz: az idő pénz.
  4. Csinálj úgy, mintha
    A Keresztapában van egy jelenet, amikor a Don a kórházban lábadozik, miután többször hátbalőtték. A fia, Michael meglátogatja, és kiderül, hogy az őröket eltávolították. Michael rájön, hogy újabb merénylet készül az apja ellen, és fölhívja a családot, hogy küldjenek segítséget. Míg az erősítésre vár, betoppan a helyi pék, aki virágot hozott a Donnak. Michael kukába hajítja a virágot, fogja a péket, és kiáll vele a kórház bejáratához a lépcsőre. Kiokosítja a péket, hogyan kell úgy csinálnia, mintha fegyver lenne a kabátja alatt. Egyiküknél sincs fegyver, de úgy csinálnak, mintha. Amikor a másik család pribékjei megjelennek a kórház bejáratánál, azt a következtetést vonják le, hogy biztos egy hadsereg őrzi a Dont, ha már a kórház lépcsőjén is két fegyveres áll, így aztán továbbhajtanak.
    A vezetők alkalmi blöffökhöz folyamodhatnak, ha úgy ítélik meg, hogy szükség van rájuk.
  5. Fogd be
    Egy másik jelenetben Don Corleone a Sollozzo család képviselőivel tárgyal arról, hogy bevennék őt a narkóbizbiniszbe, amennyiben hasznosíthatják néhány magas szintű politikai és jogi kapcsolatát, s ekkor Sonny, a legidősebb fiú kifakad, ugyan miért lenne ez hasznos a Donnak. A Keresztapa rászól Sonnyra, hogy fogja be, és később elmagyarázza neki, hogy soha nem szabad elárulni a családon kívülieknek, mit gondol. Ez az üzlet világára is igaz. A kiváló vezetők nagyon jó hallgatóságot jelentenek. Amikor az ügyfelekkel, beszállítókkal és versenytársakkal tárgyalnak, intenzíven figyelnek, de erősen megszűrik és kiszámítják, hogy mit mondanak, mert akár egyetlen elszólás is halálos hiba lehet.
  6. Ami a tanácsadást illeti
    Tom, a consigliere, azaz tanácsadó mindig a Don mellett volt, amikor szükség volt rá. Egyébként minden családtagnak adott tanácsot az idők során. Amikor a Don kórházban volt, és Sonny vitte az ügyeket, egy ponton ezt mondta Tomnak: Most már ne azzal kapcsolatban adj tanácsokat, hogy foltozzuk be a dolgokat. Azt mondd meg, hogyan győzhetünk! A kiváló vezetőknek nem csupán rátermett tanácsadóik vanak, de azt is pontosan tudják, milyen tanácsokra van szükségük.
  7. Mindenkit ültess tárgyalóasztal mellé
    Amikor az üzletet illetően vagy általában az életben minden borulni látszik, a kiváló vezetők ragaszkodnak ahhoz, hogy valamennyi érintett fél tárgyalóasztalhoz üljön. Minden bizniszben van dráma, alakoskodás, ármány és merény. Az egészből csak akkor lehet ép bőrrel kikecmeregni, ha mindenki összegyűlik egy szobában, hogy kommunikáljon a többiekkel. Amikor a Keresztapa véget akart vetni a családok háborújának, összehívta az érintetteket, hogy megbeszéljék a dolgokat és megoldást találjanak.


    Forrás: Paramount Pictures

  8. Figyelj és fülelj
    A nagy vezetők minden érzékükkel a szervezetük rezdüléseit lesik. Csöndben hátradőlnek és figyelnek. Így tett Michael Corleone is az apja temetésén. Ült és figyelt annak tudatában, hogy amit az emberek (alkalmazottak, partnerek, ügyfelek) mondanak, csupán apró töredéke az igazságnak. Egy szervezet működésének a megértéshez a vezetőnek állandóan figyelnie s fülelnie kell, csak akkor tudja összerakni a teljes képet.                

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen