7 ok, amiért nem kapod meg az állást, és egyik sem a te hibád
Vannak esetek, amikor a jelölt hiába reménykedik még egy jól sikerült állásinterjú után. Sokszor ki sem derül, mi volt a baj.
Vannak esetek, amikor a jelölt hiába reménykedik még egy jól sikerült állásinterjú után. Sokszor ki sem derül, mi volt a baj.
Akkor nevezhetjük sikeresnek az állásinterjút, ha valódi interakció zajlik: azaz te legalább annyit megtudhatsz a cégről, mint ők rólad.
Nem véletlenül kérdeznek furákat a HR-esek az állásinterjún.
Nem lehet minden interjúkérdésre felkészülni, de a leggyakoribbakra igen, és az így megszerzett tudás jól hasznosítható a szokatlan kérdések...
Már a célegyenesben vagy, ha az állásinterjún azt firtatják, mennyit keresel. És pont itt lehet elrontani, ezért kötelező az óvatosság.
A HR-esek is ugyanúgy unják az elkoptatott frázisokat, mint bárki más, ezért ügyelj arra, hogy ne használd az alábbi tucatnyi kifejezést.
A számos remek mondásáról híres George Bernard Shaw szerint ha késünk, inkább el se menjünk a megbeszélt találkozóra. Tipikus brit hozzáállás!
Ha ez megnyugtat, ez olyan kemény feladat, ahol a HR-es sincs könnyű helyzetben.
A „Hol látja magát öt év múlva?” típusú alapkérdések továbbra sem mennek ki a divatból, de mindig vannak újdonságok a piacon.
Az állásinterjún a HR-es nagyon kíváncsi arra, milyen sikereket ért el a jelentkező a pályafutása során. Aztán megkérdezi, mikor vallott kudarcot.
Milyen híres emberrel menne szívesen vacsorázni és miért? Ilyen kérdés is előfordulhat. És van rá jó válasz.
Sokan tapasztalják, hogy hiába felelnek meg az álláshirdetés összes kívánalmának, kudarcot vallanak, amikor jelentkeznek a meghirdetett pozícióra.