A Zejgarnyik-effektus: így lesz hatékonyabb a munka

szerző: Jobline
2014 július 10. Szóljon hozzá

Ha valaki folyton azon töri a fejét, hogyan tehetné hatékonyabbá a saját vagy mások munkáját, kapóra jöhet neki a Zejgarnyik-effektus.

Az effektus Bljuma Zejgarnyik szovjet pszichológusnőről kapta a nevét, aki a húszas évek végén írta le a jelenséget a doktori disszertációjában. Zejgarnyik pincéreket figyelt meg egy étteremben, és azt vette észre, hogy pontosan emlékeznek a bonyolult rendelésekre és hibátlanul teljesítik a vendégek kéréseit, de azonnal elfelejtik a rendelést, amint végrehajtották a feladatot.


Zejgarnyik itt nem állt meg, kísérleteket végzett, amelyek során az alanyoknak különféle feladványokat kellett megoldaniuk. Néhány alany munkáját félbeszakították. Aztán minden kísérleti személyt megkértek, hogy mesélje el, mit végzett. Kiderült, hogy a felnőttek 90 százalékkal jobban emlékeztek az el nem végzett feladatokra, mint a befejezettekre, a gyerekeknek pedig még ennél is jobban bevésődött az a feladat, amit nem tudtak elvégezni. Vagyis a befejezetlen feladatra mindaddig emlékezünk, amíg a végére nem értünk!

Ha jól belegondolunk, az életünk tele van a Zejgarnyik-effektus megnyilvánulásaival. Különösen a médiában és a reklámiparban. Hiszen mi másról szólna a cliffhanger? (A cliffhanger az a fogás, amikor egy sorozat adott epizódját éppen a legizgalmasabb jelenetnél szakítják meg, hogy a néző kíváncsi legyen a folytatásra.) A Zejgarnyik-effektust azonban annak érdekében is ki lehet aknázni, hogy nőjön a termelékenység.

A Zejgarnyik-effektus és a termelékenység
Mivel tolakodó gondolatok gyötörnek a be nem fejezett feladatokkal kapcsolatban, a termelékenység szempontjából kulcsfontosságú, hogy koncentrált intervallumokban dolgozzunk, közben ne zavarjanak és csak egy dologgal foglalkozzunk. Egy feladat elvégzése megnyugtat, míg el nem végzett munka esetén nyugtalanságot érzünk a tolakodó gondolatok miatt. Ha egyszerre több dologgal foglalkozunk (multi-tasking), megosztva figyelmünket, az agyunk nem fogja engedni, hogy teljesen az új feladatra koncentráljunk, mert az előzőt még nem fejeztük be. Ezért olyan hatékony a termelékenység maximalizálása szempontjából a Pomodoro-technika. (Az adott feladat elvégzését 25 perces időszakokra kell bontani, köztük 3-4 perces szünettel. Az időt egy paradicsom alakú szerkezet jelzi, innen a technika neve.) Természetesen az is fontos, hogy megfelelő időt szánjunk a koncentrált munkára; egyes feladatok több időt igényelnek, mások kevesebbet.

Jó hír a halogatók számára
A Zejgarnyik-effektusnak pozitív hatása van a halogatókra, mert ha végre belekezdenek egy munkába, valószínűleg be is fogják fejezni. Már csak arra kell rávenniük magukat, hogy belefogjanak a munkába. Ha azért halogatjuk a dolgot, mert túl nagy feladatról van szó, érdemes a könnyebb részfeladattal kezdeni, és így haladni a nehezebb részek felé. Ha már egyszer elkezdtük, nagyon valószínű, hogy be is fejezzük, annyira sürgető a kényszer.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)