Munkamegosztással megelőzhető-e a kiégés?

szerző: Jobline
2015 június 16.

Minden munka megosztható, csak tudni kell, hogyan. Az előnyei óriásiak lehetnek.

Laurie Cremona és Elaine Miller 10 éven át munkamegosztásban dolgoztak, írja Gwen Moran a Fastcompany.com-on megjelent cikkében. Úgy kezdődött, hogy Laurie szinte egyfolytában az irodában gürcölt, emiatt alig látta a gyerekeit, s ezen változtatni akart. Eszébe jutott Miller, akivel alaposan megbeszélték, hogyan tudnának munkamegosztásban dolgozni. A dolog olyan fényesen működött, hogy együtt kaptak munkát, és ma már mindketten a Mission Job Share tanácsadócéget vezetik. Jelszavuk: bármilyen munkát meg lehet osztani.

Megtalálni a megfelelő partnert (aki nem feltétlenül ugyanolyan, mint te)
A munkamegosztás kicsit olyan, mint a házasság - mondja Pat Katepoo, a téma szakértője, a Work Options alapítója. Nem kell, hogy a felek a legjobb barátok legyenek, de minimum kedvelniük kell egymást. Ha valaki úgy dönt, hogy kevesebbet dolgozik, mert a családjával szeretne lenni vagy mással is akar foglalkozni, a munkatársnak ezt tiszteletben kell tartania.

Fontos, hogy a feleknek hasonló szintű tapasztalatai legyenek - mondja Giselle Kovary, a People Performance trénercég egyik vezetője. Ha valaki rátermettebb, mint a másik, vele kell kiépíteni a partneri kapcsolatot, mert egy kevésbé képzett munkatárs visszafogná az együttműködést.

 

Forrás: Jobline


És ahhoz sem kell ragaszkodni, hogy a másik pont olyan legyen, mint mi. Cremona szerint náluk azért működik tökéletesen a munkamegosztás, mert különböző erősségeik jól kiegészítik egymást. Például Cremonának nagyon erős a kreatív oldala, Miller viszont jól teljesít a dolgok kivitelezésében és van szeme a részletekhez. Az viszont nagyon fontos, hogy mindketten elkötelezetten arra törekednek, hogy a lehető legjobban elvégezzék a feladatot.

Hogyan adjuk el a főnöknek
Ha már sikerült megtalálni a megfelelő személyt, az ötletet el kell adni a főnöknek. Katepoo szerint az előnyöket kell kiemelni: a munkáltató két agy kapacitását kapja egy munkahelyi pozícióban. A munkamegosztók át tudják venni egymás feladatait és közösen meg tudják vitatni a megoldásokat. Ez a módszer maradásra bíthatja azokat a dolgozókat, akik rugalmasabb munkavégzésre vágynak.

A munkamegosztók sok esetben több mint fél munkaidőben dolgoznak, vagyis irodai tartózkodásuk átfedésben van. Miller és Cremona esetében például egyikük hétfőn, kedden és részben szerdán dolgozik, a másik szintén részben szerdán és a hét többi munkanapján. Irodai tartózkodásuk szerdán átfedésben van. Katepoo szerint a megosztott pozícióval a munkáltató 1,2 alkalmazottat foglalkoztat, mivel szükségük van egy kis többletidőre, hogy koordinálni tudják a feladatokat, amihez találkozniuk kell.

Hogyan kell működtetni
Ha sikerült elfogdtatni ezt a megoldást, le kell fektetni az alapokat a siker érdekében. Először is szükség van egy szerződésre. A dokumentum kifejti a részleteket a két munkamgosztó partner és az őket foglalkoztató cég számára. Benne van az időbeosztás, hogy kinek mi a feladata, mennyi a fizetés és a további részletek.

Kovary szerint ki kell dolgozni, a partnerek hogyan kommunikáljanak egymással, továbbá miként oldjanak meg vitákat és más problémás kérdéseket. Ennek a forgatókönyvét még akkor ki kell dolgozni, mielőtt a probléma jelentkezik. Ha az átfedéses munkaidőben sikerül sikerül mélyreható kommunikációt folytatni és részletes naplót vezetnek az adott projekt állásáról és a következő lépésekről, elkerülhető, hogy a munkamegosztó felek váratlanul rátelefonáljanak egymásra egy probléma sürgős megoldása érdekében vagy mukaidőn kívül kerüljön sor a tűzoltásra.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen