A siker kulcsa: győzd le a tanult tehetetlenséget!

szerző: Jobline
2015 szeptember 29.

Először állatoknál mutatták ki, aztán hamar kiderült, hogy emberekre és szervezetekre is jellemző lehet a tanult tehetetlenség, amely bénító, mint egy vírus. De lehet és kell is tenni ellene.

A tanult tehetetlenség kifejezés annyira jól hangzik, hogy hajlamosak vagyunk önfejlesztő menedzsertankönyvet képzelni mögé, amely arra tanít, hogy legyünk pozitívak. Nos, tényleg így lehet legyőzni a tanult tehetetlenséget, amely azonban nem a marketing-szómágia újabb vadhajtása, hanem tudományos fogalom: azt a passzív hozzáállást nevezik így, ahol az alany úgy érzi, nincs befolyással a körülötte zajló eseményekre, legfeljebb elszenvedni tudja, ami történik vele.

Biztos, hogy jó helyen vagy? Merj továbblépni és nyerj>> 

Tehetetlen állatok
Patkányokkal, kutyákkal és rovarokkal is elvégezték nagyjából ugyanazt a kísérletet. Először egy edénybe helyzték őket, amelyet lefedtek. Az állatok hiába próbáltak szabadulni, a fedél nem engedett. Amikor ugyanezeket a kísérleti alanyokat fedetlen edénybe helyezték, amelyből könnyen kiszabadulhattak volna, meg sem próbálkoztak a meneküléssel, hiszen az előző tapasztalatok arra tanították őket, hogy az erőfeszítésnek semmi értelme. Megtanulták, hogy tehetetlenek.

Tehetetlen emberek
A tanult tehetetlenséget embereknél is megfigyelték, és hozzájárulhat a depresszió, a félelem, a félénkség és a magány kialakulásához.

Az egyik klasszikus példa a diák esete, aki megbukik a vizsgán. Azt gondolja magáról, hogy buta, pedig nem így van. Ám mivel így gondolja, fél és stresszel a következő vizsgákon, ami újabb bukásokat eredményez, míg végül teljesen feladja a próbálkozást, és kimarad az iskolából.

 

Forrás: Jobline

 

Tehetetlen szervezetek
A cégek is ki vannak téve annak a veszélynek, hogy elsajátítják a tanult tehetetlenséget, különösen a nagyobbak, illetve azok, amelyeknél egy ideje nem átlátható az üzleti modell.

Könnyű észrevenni, ha így van. Például ha valaki nem nyilvánít őszintén véleményt egy fontos kérdésben, tanult tehetetlenségről lehet szó: az illető valószínűleg azért tartózkodik az építő jellegű visszajelzéstől, mert nem látja értelmét, hogy a témához hozzászóljon, mivel úgy gondolja, úgysem lehet a dolgokon változtatni. (Az „úgysem” gyakori használata fontos jele annak, hogy elharapózott a tanult tehetetlenség.)

Ez a hozzáállás futótűzként terjedhet el a szervezetben. Az emberek elkezdenek panaszkodni és általában negatív érzéseket sugároznak minden irányban, ami másokat is a tehetetlenség bénító hatalmának rabjává tesz.  Létrejön a csapatok tehetetlen hálózata, ahol az egységek egymást hibáztatják, és képtelenek kitörni az ördögi körből, amelyet maguk hoztak létre.

Mit tegyünk a tanult tehetetlenség ellen?
A megoldás az egyén és a közösség szimbiózisában rejlik. A tanult tehetetlenséggel megvert egyén mindig egy bizonyos környezettel szemben éri magát tehetetlennek. A szervezetek, közösségek a következő lépéseket tehetik a jelenség ellen:

1. Olyan egészséges közeget kell létrehozni, amelyben a hiba a dolgok természetes velejárója és bocsánatos bűnnek számít. A tanult tehetetlenség abból a félelemből fakad, hogy hibát követünk el. Ha ezt a félelmet megszüntetjük, megnyílik az út a folyamatos fejlődés előtt.

2. Példát kell mutatni! Az erős vezetők jó példával elöljárva meg tudják győzni a vezetetteket, hogy jó úton járnak, értelmet adva a cselekedeteiknek, ezzel kiszabadítva őket a tanult tehetetlenség béklyójából. A hit hegyeket mozgat, a kompetens vezető pedig a csapatát tudja lendületbe hozni.

3. Mindenki legyen a közösség aktív tagja. Az összetartó közösség a tanult tehetetlenség egyik legjobb ellenszere. Az embereket inspirálja, ha látják mások sikereit, ha azt tapasztalják, hogy célt tudnak érni azok, akik kiállnak magukért. Ezáltal mindenki elkötelezettebbé válik a cég iránt, a panaszkultúra sorvadni kezd, a kreativitás pedig szárnyal.    

A Talent Management and HR cikke nyomán. 

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről! Ráadásul most értékes ajándékokat is nyerhetsz. Regisztrálj itt>>
 

   

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen