Így derülhet ki, hogy a jelölt tényleg beleillik-e a céges kultúrába

szerző: Jobline
2015 december 22.

Hiába sikerül megtalálni a legképzettebb álláskeresőt, ha nem tud beilleszkedni a céges kultúrába, nem marad sokáig: vagy magától elmegy, vagy el kell küldeni. Ezért már a legelején tisztán kell látni, tényleg megtaláltuk-e azt az embert, akit keresünk.

A Recruiter 5 módszert javasol annak kiderítésére, pontosan kivel is van dolgunk.

1. Eresszük össze a kollégákkal

Sok cég megelégszik azzal, hogy bízik az interjúztató megítélésében, pedig az ő pozitív véleménye egyáltalán nem garancia arra, hogy a jelölt bele fog illeni a céges kultúrába. Amikor az interjúztató és az álláskereső mondhatni egymásra talál a felvételi beszélgetés alatt, meglehet, arról van szó, hogy kompatibilis személyiségek, ezért azonnal spontán szimpátia alakult ki közöttük. Kétségtelen, hogy ez már önmagában roppant örvendetes dolog, de a jelöltnek majd tizenöt másik alkalmazottal is ki kell jönnie a napi munkavégzés során, ezért egy próba még nem próba.

Érdemes időt és energiát szánni arra, hogy a jelölt az interjúztatási folyamat során minél több kulcsfontosságú potenciális kollégával találkozhasson, és ennek alapján kialakítható a kép, hogyan mozog majd a céges környezetben. Az interjúztató ajánlása után akkor felelt meg valóban a jelölt, ha az érintett munkatársak túlnyomó része azt mondja: igen, szeretnék majd vele együtt dolgozni.

2. Beszéltessük

Nagyon hasznos, ha az interjúkérdések között olyanok is találhatók, amelyekre hosszú, kifejtős válasz adható. Hihetetlenül sokat elárul a jelöltről, amikor szabadon beszélhet, mert fény derül arra, milyen személyiség, milyen értékeket tart fontosnak, mennyire széles látókörű, kellőképpen művelt-e és általában mit gondol a világról.

Ilyen kérdéseknél gyakran nem is az a fontos, hogy pontosan mit válaszol a jelölt, hanem az, miként kezeli a kérdést. Érdemes szokatlan – akár irreális, logikátlan – kérdéseket kidolgozni, amelyek esetében kevés konkrétum áll a jelölt rendelkezésére, és a találékonyságától függ, hogyan tud kievickélni az ingoványos területről. A válasz mikéntjéből kiderülhet, beleillik-e a jelölt az adott céges kultúrába.

(A Szilícium-völgybeli cégek élen járnak az ilyen trükkös kérdések kiagyalásában, erről többek között itt és itt meg itt írtunk.)

 

 

3. Hasonlítsuk össze a legkitűnőbb munkatársakkal

Az állásinterjú bizonyos értelemben egy színjátékhoz hasonlít, ahol a jelentkező a legjobb oldalát próbálja megmutatni, és igyekszik elrejteni azt, amit kevésbé vonzónak gondol önmagával kapcsolatban. Be lehet gyakorolni a leggyakoribb kérésekre adott válaszokat, a testbeszédet, s többek között emiatt nem mindig derül ki, mi motiválja igazán az illetőt vagy hogyan viselkedik nagy nyomás alatt.

Érdemes a legjobb meglévő munkatársakra gondolva irányítani az interjút. Derüljön ki, hogy a jelölt érdeklődése, attitűdje, motivációi, személyiségjegyei miként állíthatók párhuzamba a legkiválóbb kollégák különféle jellemzőivel, s e sajátos sorvezető segítségével jobban sikerülhet megállapítani, hogy az álláskereső megtalálja-e majd a helyét a potenciális kollégák között.

4. Derüljön ki, mit tud a cégről

Ha egy jelölt komolyan elszánta magát, hogy az adott cégnél akar dolgozni, valószínűleg utánanézett, mi a vállalat küldetése, és van már legalább segédfogalma az ott kialakított kultúráról.

Meg kell kérdezni a jelöltet,. mit tud a cégről. Ha lelkesen beszél a vállalat által képviselt értékekről, valószínűleg nem csupán a jó fizetés és a tekintélyesen hangzó titulus érdekli. Amennyiben kiderül, hogy nem nézett utána az alapvető információknak vagy a legfontosabb tényeket nem kellő tisztelettel kezeli, az intő jel kell hogy legyen az illető alkalmasságával kapcsolatban.

5. Legyen világos, milyen a céges kultúra

Mielőtt a jelöltet behívja interjúra, a kiválasztási szakembernek a saját háza táján is rendet kell tennie. Tisztában vannak a munkatársak a vállalat küldetésével, a legfontosabb értékekkel és általában a céges kultúra mibenlétével? Mert ha nem, vagy szélsőségesen eltérő elképzelések élnek a fejekben, nem fogják majd tudni megmondani, hogy a jelölt beleillik-e a céges környezetbe.

Legyen minden világos és tiszta, tudnia kell minden munkatársnak, mire törekszik a cég, melyek a közeli és távlati célok. Egy ilyen munkahelyre örömmel fognak belépni az új kollégák, és sokáig szeretnének majd maradni az éltető közegben.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen