„Tegyen fel kérdéseket Ön is!” – tippek állásinterjúhoz

szerző: Dóczi Ildikó
2013 október 30. Szóljon hozzá

Korábbi cikkünkben felsoroltunk kilenc olyan problémát, amelyet mindenképp meg kell oldanunk, mielőtt egy állásinterjúra elmennénk.

Most folytatjuk a felsorolást, melyet profi HR-esek tanácsolnak pályakezdőknek és senioroknak egyaránt. Az előző cikket ide kattintva olvashatja el.

1. Legyen határozott, akarja a munkát!

Az egyik leggyakoribb hiba, hogy sokan már az állásinterjú előtt eldöntötték, hogy nem ők fogják megkapni a munkát. A negatív hozzáállás negatív eredménnyel jár. Egy interjú - de akár egy prezentáció előtt - szembesíteni kell magunkat azzal, mi a célunk, mit is akarunk. Mit is?! A munkát, amiért megdolgoztunk, amit megérdemlünk.

Töltse le a Jobline alkalmazását telefonjára!

2. Ne fogadjon önmaga ellen!

Ha Önt behívták egy interjúra, akkor az azt jelenti, hogy a vállalat HR-esei úgy döntöttek, Ön alkalmas lehet a meghirdetett pozíció betöltésére. Így ha felteszik a kérdést: mit szeretne csinálni a cégnél, nem szabad leadni az elvárásokból! Nem mondhatja azt, hogy elegendő lesz a recepciós pozíció is, ha Önt egy középvezetői állásinterjúra hívták be!

Forrás: AFP / Alain Jocard

3. Ne legyen okostojás!

Gyakori személyiségprobléma, ha valaki nem ismeri fel, hogy nincs mindenben igaza. Az önbizalom jó dolog, de az már kevésbé, ha túlcsordulóan sok van belőle. Ha úgy érezzük, már mindent tudunk, akkor is nyitottnak kell lennünk, hiszen egy új munkahelyen új dolgokat tanulhatunk és taníthatunk is. A befogadó hozzáállás befogadást eredményez.

4. Ne válaszoljon rosszul a kérdésekre!

Ha Ön konkrét kérdéseket kap egy állásinterjún, konkrét válaszokat is kell adnia. Nem kezdhet el arról beszélni, hogy milyen fantasztikus nyaraláson volt a múlt héten, mert bár mindenki szeret nyaralni, egy interjún nem erről kell beszélni. Ha megkapja az állást, úgyis lesz rá lehetősége.

5. Ne mondjon igent mindenre!

Jegyezze meg: ha Ön nem ért a Photoshophoz, akkor nem ért hozzá. Nincs ok a szégyenre, hiszen mindent meg lehet tanulni, azonban sokkal rosszabb, ha egy interjún azt mondja: igen, ezt és ezt és ezt is meg tudom csinálni. Valójában senki sem hiszi el, hogy a világ legjobb polihisztorával ülne szemben, másrészt pedig a helyes önértékelés sokkal vonzóbb tud lenni.

Munkát keres? Iratkozzon fel Álláspostánkra!

6. Ne csak az előnyökre fókuszáljon!

Sokan már az interjú elején elszúrják az esélyüket azzal, ha az előnyökre kérdeznek rá. Mennyi szabadnap jár? Mikor érkezik a fizetés? Nyilván ezek is fontos témák, de válaszoljon őszintén Önmagának: nem lenne jobb ezen akkor gondolkodni, miután már megkapta a munkát?

7. Ne felejtse el felkutatni a céget!

Sok menedzser sértőnek veszi, ha valaki nem elég felkészült az interjún. Ha teheti, nézzen utána a cégnek a legalaposabban, hiszen egy interjún minden kiderül - ha Önnek fogalma sincs a vállalat termékeiről, akkor nem csak a munkát nem kapja meg, de a HR-esek és vezetők még úgy is érzik, hogy csak az idejüket pazarolták.

8. Tegyen fel kérdéseket Ön is!

Sokan úgy érkeznek egy állásinterjúra, hogy minden kérdést meg tudnak válaszolni. Azonban elfelejtik, hogy a hitelesség és meggyőzés miatt nekik is fel kell tenniük kérdéseket. Nyugodtan készítsen egy kis jegyzetet, ami alapján be tudja önmagát mutatni, és amiben megfogalmazza kérdéseit a pozícióval, munkahellyel kapcsolatban.

9. Ne keverje össze a céget a konkurenciával!

Az egyik legnagyobb hiba, ha a jelentkező összekeveri a céget a konkurenciával! Legyen tisztában a különbségekkel, és azzal, miért lenne jobb az egyik, és miért a másik. Ez a szituáció gyakran olyan kellemetlen még a HR-eseknek is, hogy csak szépen csöndben elfelejtik Önt.

Ha tetszett a cikk, lájkolja a Jobline Facebook-oldalát!

állásinterjú  •  tipp  •  ötlet
Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)