Fel akarok mondani a munkahelyemen!

szerző: Repka Ágnes
2014 február 28. Szóljon hozzá

Vannak esetek, amikor nem minket küldenek el, hanem mi szeretnénk "megszabadulni" a jelenlegi munkahelyünktől. Akár új állás vár minket, s ez az oka a felmondásnak, akár a jelenlegi körülményeket nem bírjuk tovább, vagy esetleg külföldre megyünk, nagyon fontos, hogy az elválást a munkáltatótól komolyan vegyük.

Nagy hibát követ el, aki szóban bejelenti, majd másnap már be sem megy a munkahelyére, esetleg a korábban átvett eszközökkel nem számol el időben. Akár súlyos kártérítés és munkaügyi per is lehet a vége egy ilyen ügynek, de ha csak a szakmában elterjed hírünkre, hírnevünkre gondolunk, akkor sem szabad minden hidat felégetni egy munkahelyen. Nézzük tehát, mire kell figyelni?
 
A felmondást írásban kell közölni, azaz nem elég, ha szóban bejelentjük. Érdemes a felmondásból két példányt készíteni, s a későbbi viták elkerülése érdekében egy példányt átadni, a másikon pedig alul igazoltatni az átvételt, aláírással, dátummal.

A 2012. július elseje óta hatályos munka törvénykönyve szerint munkavállalói felmondásnál a felmondási idő a munkaviszonyban töltött évek számával már nem nő, azaz a szerződésünkben lévő felmondási időt kell csak letöltenünk. Azonban arra érdemes figyelni, hogy ez nem mindig 30 nap, hiszen az Mt. megenged ennél hosszabb felmondási idő kikötését is a felek megállapodása vagy kollektív szerződés alapján. A legbiztosabb tehát az, ha a felmondás megírása előtt elővesszük, és átnézzük a szerződésünket, s ha van, a kollektív szerződést is.

Fontos tudni továbbá, hogy a felmondási időt a munkavállalói felmondás esetén munkában kell tölteni, hacsak a munkáltató ezt részben vagy egészben el nem engedi. Azzal tehát ne számoljunk, hogy felmondunk, s egy hét múlva kezdünk a másik helyen, mert meglehet, a munkáltatónknak más tervei vannak!

Szintén sokan elfelejtik, hogy a munkához használt eszközöket, iratokat vissza kell szolgáltatni a munkáltató számára. Az a magatartás tehát, hogy "majd most jól kitolok velük, s nem adom vissza még két hétig a laptopot, telefont, s nem adom át a folyamatban lévő ügyeket sem" nagyon komoly következményekkel is járhat: ha a munkavállaló a munkakörét nem adja át, a jogellenes munkaviszony megszüntetés szabályai szerint a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget köteles megfizetni a munkáltató számára (ami ugye alapszabály szerint 30 nap, azaz kb. egyhavi bér, de a felek munkaszerződéskor kötött megállapodása alapján akár több is lehet).

A munkakör átadás feltételeit azonban a munkáltató köteles biztosítani, kijelölni azt a másik munkavállalót, akinek a távozó fél átadhatja a folyamatban lévő feladatokat, s visszavenni az eszközöket. Ilyenkor tanácsos az átadás-átvételi bizonylatból egy aláírt példányt kérnie a munkavállalónak is, a későbbi utólagos vitákat elkerülendő.

Meg kell még említeni, hogy nem mindegy, hogy határozatlan, vagy határozott időre létesített munkaviszonyról beszélünk! A határozatlan idejű munkaviszonyt indoklás nélkül, a fentiek szerint szüntetheti meg a munkavállaló, ellenben a határozott időre létrehozott jogviszonyt csak indoklással. Nem felel meg azonban bármilyen indok, a törvény itt is egyértelműen megszabja, hogy csak olyan indokkal mondhatja fel a munkavállaló a jogviszonyt, amely a munkavállaló számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna (például ha 200 km-re lakó beteg szülőjét csak ő tudja gondozni, vagy férje külföldre költözik munka miatt).

Végül pedig az elválás adminisztratív és anyagi vonzatáról:  felmondáskor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabért, egyéb járandóságokat, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

A fentiek alapján tehát jobb egy munkavállalói felmondásra tudatosan, okosan készülni, s nem hirtelen indíttatásból, átgondolatlanul cselekedni! Sok kellemetlenséget, s felesleges költséget megspórolhatunk magunknak a jogkövető magatartással.

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)