Tervezd meg a karrierstratégiádat! 1. rész
Jó úton haladsz: tudod, mi a célod a szakmai életedben, de szeretnél még nagyobb eredményeket elérni. Gondos tervezésre van szükséged, ehhez adunk tanácsokat.
Céljaid eléréséhez rövid és hosszú távú tervekre van szükség, valamint ezek folyamatos felülvizsgálatára. Most a rövid távú tervezéssel foglalkozunk.
A rövid távú tervezés során a következő egy-két év stratégiai céljait kell meghatároznod.
Először is gondold végig, milyen hátráltató tényezők vannak jelen az életedben, amelyek akadályozhatnak abban, hogy elérhesd céljaidat. Hogy mik lehetnek ezek?
-
személyes hátráltató tényezők (motivációhiány, közöny, halogatásra való hajlam)
-
családi nyomás (meg kell felelned bizonyos elvárásoknak, például többet kell keresned, nem fordíthatsz elég időt a munkádra, magasabb presztízsű munkát várnak el tőled)
-
nem kedvező a munkahelyi környezet (ellenséges főnök, törtető kollégák, túl nagy stressz)
Dolgozz ki stratégiát fenti tényezők kivédésére, elhárítására, azaz fordíts energiát az önfejlesztésre, fejleszd a puha faktorokat. Nézd át ehhez a szakirodalmat, ha megteheted, fordulj coach-hoz.
Gondold végig a következőket:
1. Elemezd az életviteledet. Elégedett vagy vele? A mostanit szeretnéd fenntartani, vagy javítani szeretnél rajta? Az életviteledben mi az, ami segít, erőt ad a karriercéljaid megvalósításához, és mi az, ami lelomboz és hátráltat? Hogyan tudnád előbbi hatását erősíteni, utóbbiét gyengíteni? Hogy az értékelés könnyebb legyen, fogj egy A4-es lapot, függőlegesen oszd ketté, az egyik oldalra írd a pozitívumokat, a másikra a negatívumokat.
2. Elemezd a munkádat fentiekhez hasonlóan: mit szeretsz benne, és mi az, amin javítani szeretnél? Ha sikerül a pozitív tényezőket erősíteni, ez hogyan vihet közelebb a karriercéljaid megvalósításához?
3. Gondold végig, hogy mi az, ami örömmel tölt el. Írj róla egy listát, és húzd alá azokat a lelkesítő tényezőket, amelyek a munkádban is megjelennek. Töprengj el a lista alapján, miként tudnál minél több lelkesedést és lendületet vinni a munkádba, ezáltal közelebb kerülve céljaid megvalósításához.
4. Képzeld magad a munkaadód helyébe, és tekints magadra kritikus szemmel. Mi az, amivel a munkaadód maximálisan elégedett lehet veled kapcsolatban, és mely pontokon kell erősítened? Határidők betartása, kommunikáció, pontosság, kreativitás, bármilyen tényező számításba jöhet. Mit kell tenned annak érdekében, hogy azokon területeken, ahol gyengébben teljesítesz, minél hamarabb jelentős javulást érhess el?
5. Képzeld magad a kollégáid helyébe, és fentiekhez hasonlóan elemezd a helyzetedet. Hogyan tudnád még jobbá tenni a munkatársaiddal fenntartott kapcsolatot, hogy hatékonyabban tudj dolgozni?
6. Elemezd a személyiségedet. Introvertált vagy extrovertált alkat vagy? A tettek embere vagy, vagy inkább olyan alkat, aki csak hosszas töprengés után tud döntéseket hozni? Szívesebben ülsz az íróasztal mögött, vagy inkább pezsegni szeretsz az emberek között? Min kell változtatnod ahhoz, hogy a személyiséged alkalmasabbá váljék a következő karrierlépés megtételéhez?
Miután képbe kerültél önmagaddal kapcsolatban, eljött az ideje, hogy nekiláss a rövid távú tervezésnek.
1. Határozd meg a következő karrierlépésedet. Ez egy belátható időn belül elérhető reális cél legyen.
2. Nézz utána részletesen, mit kell tenned ahhoz, hogy ezt a célt elérd. Például ha csoportvezető szeretnél lenni az osztályodon, de nem vagy eléggé extroverált és asszertív személyiség, ezeket a készségeidet kell fejlesztened a megfelelő szakmai felkészülés mellett.
3. A cél felé vezető utat bontsd kisebb lépésekre, jelöld ki az egyes szakaszok időhatárait, hogy ezeket betartva haladhass, és mindig pontosan tudd, mi a teendő. Ily módon sosem egy nagyobb feladat fog előtted állni a valamikor jövőben, hanem mindig egy kis lépést kell megtenned most. Ez különösen akkor hasznos, ha egyébként hajlamos lennél a halogatásra. Készíts külön naptárt, amelyen bejelölöd a terv dátumait, és helyezd az íróasztalod fölé vagy a fogas mellé az előszobában, hogy mindig emlékeztessen a következő kis lépésre.
Legközelebb a hosszú távú karriertervezéssel foglalkozunk, amely más stratégiát igényel.