A siker kulcsa, hogy szembenézünk a kudarcainkkal

szerző: Dóczi Ildikó
2014 október 17.

„Semmi baj nincs azzal, ha valaki hibát követ el!” – általában ilyen gondolatokkal védjük magunkat, ha valamit elrontottunk. Az ilyen szituációkban azonban mindig végig kell gondolni és ki kell elemezni érzelmeinket, azonban a végeredmény már közel sem mindegy. Az önostorozás a negatív eseményeket vonzza be, pedig a ballépéseket produktivitássá is alakíthatjuk.

A negatív gondolkodás leginkább egyáltalán nem reális, felesleges és önhibáztató. Ez a hozzáállás gyakran olyan mély depresszióhoz vezethet, amiből aztán nagyon nehéz kikecmeregni. Önbecsülésünk az önmagunkról kialakult hitekből és tévhitekből fakad. Sajnos napjainkban nagyon alábecsülik, pedig erőteljes szerepe van a sikerhez való úton: egyszerre tud motiválni és ösztönözni, hogy elérjük céljainkat, de a helyes önértékelés ugyanúgy képes arra, hogy visszafogjon minket.

NE HALOGASD! Állíts be Álláspostát a friss pozíciókról, most még egy Sony Xperia Z2-t is nyerhetsz!

A TalentSmart több mint egy millió ember megkérdezésével tesztelte az érzelmi intelligenciát (emotional intelligence – EQ).  A kutatás során kiderült, hogy a legjobban teljesítők 90%-ának magas az érzelmi intelligenciája. Ezek az emberek tehát egy rendkívül fontos adottsággal rendelkeznek: a képességgel, hogy észleljék és kontrollálják a negatív gondolkodást, így ez nem gátolja őket abban, hogy maximálisan kihasználják a lehetőségeiket.

Ezek a sikeres emberek évente 28.000 dollárral többet keresnek, mint a kisebb érzelmi intelligenciával bíró társaik, ráadásul a teljesítmény értékeléseken is magasabb pontszámot kapnak. Kimutatható, hogy az érzelmi intelligencia és a kereset közötti kapcsolat annyira szoros, hogy minden egyes EQ pont után 1.300 dollárral kapnak többet a munkavállalók.

A TalentSmart társalapítója, Travis Bradberry összegyűjtötte a leggyakoribb „mérgező" gondolkodásmódokat, amikkel sokszor a karrierünknek is gátat szabhatunk.

1.) Tökéletesség = siker

Az ember – természetéből fakadóan – esendő. Amikor a tökéletesség a célunk, mindig gyötörni fog minket a bukás lehetősége. Ha ezzel foglaljuk el magunkat, akkor garantáltan időt pocsékolunk azzal, hogy azon gondolkodunk, mikor és mit rontottunk el – ahelyett, hogy élveznénk magát a munkafolyamatot.

2.) A sorsom már meg van írva

Az emberek gyakran esnek abba a hibába, hogy elhiszik: ők sikerre vagy épp bukásra vannak ítélve, hogy eszerint van megírva a sorsuk. A döntés ezzel szemben a mi kezünkben van. Ha a sikerért vagy a bukásért a sorsot okoljuk, akkor csupán a könnyebb utat választjuk ahelyett, hogy lépnénk az ügy érdekében.

Forrás: jobline

 

3.) „Mindig" megcsinálom vagy „sosem" teszem meg

Semmi sincs az életben, amit „mindig” vagy „sosem” tennénk meg. Van olyan, amit sokszor vagy épp kevésszer csinálunk meg, de beskatulyázni magunkat az önsajnálattal egyenlő. Ha valaki így gondolkozik, az olyan, mintha elismerné, hogy nincs kontrollja önmaga felett és nem fog megváltozni. Ne adjuk meg magunkat az önsajnálatnak!

4.) Csak akkor vagyok sikeres, ha mások megengedik nekem

Tekintet nélkül arra, hogy az emberek mit gondolnak rólunk, egy dolog biztos: sosem leszünk olyan jók vagy rosszak, mint ahogy azt mások gondolják. Lehetetlen nem reagálni arra, amit mások gondolnak rólunk, de ezzel csak úgy kell bánni, mint a sóval: finoman, csak egy csipetnyit szabad magunkhoz venni. Ha így gondolkodunk, akkor nem számít, hogy mások mit gondolnak rólunk, hiszen az önbecsülésünk belülről fakad.

5.) A múltam a jövőm

Az ismétlődő bukások rombolják az önbizalmat, és sokszor nehéz elhinni, hogy a jövőben sikeresek lehetünk. A leggyakrabban azonban elfelejtjük, hogy ezek a bukások abból erednek, hogy rizikót vállalunk akár azzal, hogy valami olyasmit szeretnénk elérni, amit egyáltalán nem könnyű. Ne feledjük, hogy a siker kulcsa, hogy szembe nézünk a kudarcainkkal. A jó hozzáállás az, amikor tudatosítjuk magunkban, hogy nincs az a buktató, ami megakadályozhatna minket a sikerünk elérésében.

A gondolkodásunk, az érzelmi intelligenciánk és a helyes önértékelésünk növeli a teljesítményünket - ez is egy olyan készség, amit fejleszteni kell, ha szeretnénk a karrierünkben előrébb lépni.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen