A jó főnök 7 kiemelkedő erénye
Nehéz jó főnöknek lenni, rengeteg versenyzőnek soha nem is sikerül. Íme hét tulajdonság, amelyek alapján megítélheted, hogy megütöd-e a mércét, illetve a felettesed valóban rászolgált-e arra, hogy vezető pozícióba nevezték ki.
Sokan nem azért lesznek főnökök, mert megfelelő képességekkel rendelkeznek hozzá, hanem mert mondjuk véletlenül jó helyen voltak jó időben, vagy mert a kiválasztáskor ők képviselték a kompromisszumos megoldást, esetleg rokonai, ismerősei voltak egy befolyásos másik rossz vezetőnek. Jó főnöknek születni kell, amihez elengedhetetlen az alábbi hét erény.
1. A beosztottait érző embereknek tekinti
A jó főnök igyekszik megérteni, hogyan gondolkoznak és éreznek a munkatársai, mi motiválja őket és mitől megy el a kedvük még az élettől is. A rossz főnök viszont csak felhasználandó „személyi állománynak” tekinti a dolgozókat, mint egy hadvezér, aki adott esetben lelkiismeretfurdalás nélkül küldi vágóhídra katonái ezreit a győzelem érdekében. A jó főnök ugyanakkor elkerüli, hogy szentimentális legyen, amikor a munkatársai személyiségét elemzi, mert ez ugyanolyan hiba lenne, mintha érzéketlenül kezelné őket.
2. Tiszteletet vár el, nem szeretetet
Aki azt akarja, hogy szeressék, az tartson szeretőt. Amilyen kiábrándító ez a mondás, olyan igaz. Roppant kedvező lehet, ha egy munkahelyi kollektíva úgy működik, mint egy nagy család, ez a felállás azonban nagyon ritka, és hosszú távon nem is biztos, hogy egészséges. Egy vezetőnek nagyon gyakran olyan dolgokra kell rávennie a beosztottait, amiket nem szeretnének elvégezni, ehhez pedig az kell, hogy zokszó nélkül végrehajtsák az utasítást, mert tisztelik a magasabb pozícióban lévő személyt. Természetesen fontos, hogy a főnök iránt bizonyos mértékben szimpátiát érezzenek a munkatársai, ám a haverkodást mindig háttérbe kell szorítani a hosszú távú célok elérése érdekében.
3. Örül a csapat sikerének
A jó főnök tudja, hogy ha a munkatársai jól teljesítenek, az az ő sikere is, mert azt bizonyítja, hogy ügyesen összeállította és találékonyan irányítja a csapatát. A rossz főnök azonban ilyenkor féltékeny lesz, esetleg meg is ijed, hogy egy beosztottja talán kinövi magát, és majd a helyére pályázik. A rátermett vezető ezzel szemben örül annak, ha valaki fejlődésnek indul a munkatársai közül, mert az új tehetség kiemelkedése biztosan a cég javára válik.
4. Minden információt megoszt a munkatársaival
Egy munkahelyi szervezetben létfontosságú a szabad és gyors információáramlás, a rossz főnökök azonban féltékenyen visszafogják az érdemi kommunikációt, mintha a tények ismerete az ő hitbizományuk lenne. A jó főnök minden szükséges ismeretet megoszt a munkatársaival, mert tudja, hogy ez a sikeres együttműködés záloga.
5. Tudja, hogy ő a hibás
A csapat vezetőjének minden felelősséget viselnie kell a közös teljesítményért, amibe a kudarcok is beletartoznak. A rossz főnök azonban hárít: megtalálja a bűnbakokat, akiket megbüntet – például látványosan kirúg –, hogy a saját irháját mentse. A jó főnöknek még akkor is érdemes magára vállalni a felelősséget kudarc esetén, ha tényleg a beosztottja szúrt el valamit, mert ezzel a csapat integritását védi, és karakán magatartásával olyan hosszú távú stratégiai előnyökre tehet szert, amelyek messze túlnőnek az aktuális kellemetlenségen.
6. Az eredményekre koncentrál, nem a folyamatra
A szervezet azért működik, hogy a kitűzött célokat elérje. A rossz főnökök azonban megelégednek azzal, hogy irányításuk alatt valahogy elketyeg a gépezet, és azzal nyugtatgatják magukat, hogy volt már itt Mohács is meg kettő világháború, mégis sikerült túlélni mindent valahogy. A jó főnök ezzel szemben arra motiválja a munkatársait, hogy minden energiájukkal a cég sikeréért dolgozzanak, és maga jár elöl a követendő példával.
7. Nem vész el a részletekben
A napi akut problémák lázas kezelése képes szétzilálni egy szervezet működését, ha szem elől tévesztjük a stratégiai célokat. A jó főnök mindig tartja a kitűzött irányt, és nem hagyja, hogy egy kósza adórevízió vagy egy váratlan törvénymódosítás belekavarjon a kiegyensúlyozott ügymenetbe.
Jobline Női Karriernap – először Magyarországon!
2014. 06.14., Bálna Rendezvényközpont
További információk és regisztráció: http://www.noikarriernap.hu/hu/
Kövess minket a Facebookon!
Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!
Hozzászólások (0)