10 szuper tipp, hogy jól sikerüljön a prezentációd

szerző: Jobline
2015 június 25.

Mark Twain egyszer elárulta, hogy több mint három hétig szokott készülni egy spontán beszédre. Ez a modern perezentációkra is igaz, és van még kilenc aranyszabály.

Teljesen mindegy, hogy a vállalati menedzsmentnek tartasz-e e prezentációt, vagy a startupodat akarod eladni a befektetőknek, a fő szempontok ugyanazok – hangsúlyozza Eric Santos, a Benchmark intelligence elemzőcég vezérigazgatója. Ezek pedig a következők: 

  1. Alkalmazd a 10-20-30 szabályt
    Ha Power Pointot használsz, ne legyen 10-nél több slide. (Prezi esetében valószínűleg szintén ajánlott a fő prezentációs elemek számának hasonló korlátozása, hogy a közönség könnyebben be tudja fogadni a lényeget. – a szerk.) Az előadás ne tartson tovább 20 percnél – ennyi ideig tartó koncentrálás után exponenciálisan hanyatlik a közönség érdeklődése –, és a szövegben használt betűk mérete legalább 30 pontos legyen. Ez a hármas szabály lehetővé teszi, hogy mondandód lényegét röviden és tömören át tudd adni mindenkinek.
  2. Ne tanuld be szóról szóra
    Érdemes egyszer leírni az egész prezentáció szövegét, de ha szóról szóra betanulod, annak több buktatója is lehet. Úgy fog hatni az előadás, mintha felolvasást tartanál, és könnyen lefagyhatsz, ha valamelyik szó hirtelen nem jut eszedbe. A főbb gondolatokat kell alaposan megjegyezni, s a szöveg nagy része nyugodtan improvizálható. Így természetesnek fog hatni, különösen akkor, ha ugyanazt a prezentációt többször kell megtartani.
  3. Gyakorold több mint ötvenszer
    Elég ijesztően hangzik, de akkor fog gördülékenyen menni a prezentáció, ha legmélyebb álmodból felkeltve is elő tudod adni. (Persze ha kisebb beszámolót tartasz a szűkebb csapatnak, nem kell ennyire rákészülni.) Ha nagy a tét, gyakorolj idegen hallgatóság előtt is, hogy megszokd a szituációt.
  4. Legyen határozott a be- és kilépőd
    Rögtön az előadás elején meg kell ragadni a közönség figyelmét, ezért nem jó, ha berohansz és elkezded hadarni a szövegedet. Megfontoltan állj oda a hallgatóságod elé, tarts egy kis szünetet, létesíts szemkontaktust néhány emberrel, és csak ezután fogj hozzá. Ugyanígy a végén tarts szünetet, hordozd végig a tekinteted a közönségen, és köszönd meg, hogy meghallgattak.


    Forrás: Jobline

  5. Kezdd egy jó sztorival
    A TED előadóinak módszere mindig beválik: egy érdekes, sokszor vicces történettel kezdik az előadást, ez a felütés felkelti a közönség figyelmét a téma és az előadó iránt, és megadja az alaphangot. Arra ügyelj, hogy olyan legyen a történet, amelynek tanulságával mindenki azonosulni tud. (Egyébként nézz meg minél több TED előadást, ennél jobb iskola nincs, ha prezentálni szeretnél.)
  6. Csak nyugalom
    Ha közönség előtt kell megszólalni, az emberek többsége ideges lesz, ezért gyorsabban és magasabb hangon beszél a kelleténél. Ez azt sugallja, hogy az előadó tapasztalatlan, és a közönség emiatt nem találja majd hitelesnek az előadást. Beszélj sokkal lassabban, mint amennyire szükségesnek gondolod, mert valószínűleg ez lesz az a sebesség, amely az előadáshoz kell.
  7. Légy közvetlen
    Akár egy ötletről, a cégedről vagy a havi termelési mutatókról tartasz beszámolót, igazából saját magadat kell eladnod. Ez sokkal könnyebb akkor, ha a hallgatóság megkedvel, mert sokkal fogékonyabbak lesznek a mondandódra. Ezért közvetlennek kell lenned: mosolyogj, időnként iktass be egy-egy poént, legyél lelkes a témával kapcsolatban és sugározzon rólad, emnnyire örülsz, hogy végre ott állhatsz a többiek előtt. Persze mindez természetes kell hogy legyen, mert bármilyen erőlködés ellentétes hatást ér el.
  8. Hangsúlyozz és tarts kis szüneteket
    A jó prezentációnak megvan a maga dinamikája. A fontos momentumokat megfelelő hanghordozással ki kell emelni, utána kis szünetet tartva, hogy a közönség megemészthesse a hallottakat. Ugyanígy a fontos részek előtt kis szünettel jelezni kell, hogy „most tessék figyelni”. Ha elhangzott egy jó poén, szintén szünet következzen, hogy a hallgatóság nevethessen, így lazíthat és rákészülhet a következő lényeges momentumra.
  9. Háromszor add elő a fő üzenetet
    Mondandód lényege akkor ragad meg a hallgatóság emlékezetében, ha háromszor előadod, persze nem papagáj módjára. Először áruld el, miről szeretnél alőadni, aztán fejtsd ki pontról pontra, majd előadásod végén emlékeztesd a közönséget, mit hallottak.

    10.  Készülj fel a kérdésekre
    A prezentáció után valószínűleg kérdések fognak következni. Ezekre ugyanúgy fel kell készülni, mint magára az előadásra. A legnehezebb felmerülhető kérdéseket írd össze és a válaszokat gyakorold, hogy ne hozhassanak zavarba. Számíts arra is, hogy néhány állításoddal esetleg nem fognak egyetérteni, ezért szellemesen érvelned kell majd álláspontod védelmében.  

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen