7 dolog, amit a HR-es simán a szemedbe hazudik

szerző: Jobline
2014 május 22. Szóljon hozzá

Az álláskereső füllent néha, hogy jobb színben tüntesse fel magát a potenciális munkaadója előtt, de ugyanez megfigyelhető a másik oldalon is. A HR-esek is hazudnak vagy legalábbis csúsztatnak időnként, igaz, van, amikor nemes célból.

Még a kilencvenes évek közepén egy multinacionális cég megvetni készült a lábát Magyarországon, és nagyon vonzó állásokat hirdetett meg. Gábor is jelentkezett, olyan életrajzzal és motivációs levéllel, amelyekről úgy gondolta, komoly esélyt adnak számára. Várt és várt, de nem érkezett válasz. Hónapokkal később ismerősök révén megtudta, a cég olyan sok levelet kapott – akkoriban az internet még nem volt széles körben elterjedt –, hogy nem bajmolódtak a feldolgozásukkal, inkább hirtelen ledarálták az egészet, és a már szerződtetett néhány magyar alkalmazott kapcsolatain keresztül vették fel a szükséges munkaerőt.
Gábor borzasztóan frusztrált volt, ahogyan nyilván az a több ezer jelentkező is, akinek a levele vékony csíkokra szeletelve a kukában végezte. Azóta jóval kifinomultabb módszereket dolgoztak ki a vállalatok az alkalmasnak nem talált jelentkezők kulturált elhessegetése érdekében. A US News összeszedte, mikor érdemes gyanakodnunk.

1. Most nem tudjuk felvenni, de kéznél lesz az önéletrajza
Ez abban az értelemben igaz, hogy az adatvédelmi törvény alapján 24 hónapig meg kell őrizni a beérkezett vagy a cég honlapjára feltöltött önéletrajzokat, de ez nem jelenti azt, hogy valaha is újra elő fogják venni. A fenti állítás azt sugalmazza, hogy egy másik állás esetében talán majd gondolnak a jelentkezőre, valójában csak arról van szó, hogy a cég betartja a törvényt.

Forrás: Jobline

2. Két héten belül értesítjük
Talán ez is igaz, sőt a hatékonyan működő cégeknél az átfutási idő akár egy-két munkanap is lehet. Nagyon sok álláskeresőnek viszont az a tapasztalata, hogy miután a fenti mondattal nyájasan kitessékelték az ajtón, nem hogy két héten belül, de soha többet nem hall a vállalatról.

3. Értesítjük, ha újabb álláslehetőség kínálkozik
Számos cégnél gyakorlat, hogy összegyűjtik azon jelentkezők önéletrajzait, akiket éppen nem vettek föl, de ígéretesnek tűnnek, és legközelebb tényleg őket hívják be először. Mégsem szabad arra berendezkedni, hogy az adott HR-es hirtelen újra fölhív majd egy másik ajánlattal, mert nagyobb az esély, hogy ez a mondat csak a frusztráció csökkentésére szolgált.

4. Mindenképpen értesítjük, mi lett a döntésünk eredménye
Sokszor az a szomorú helyzet, hogy ha nem vették föl a jelentkezőt, akkor nem hívják fel ezzel a rossz hírrel, mert minek fáradjanak, ha egy idő után magától is rá fog jönni, hogy nem sikerült az állásinterjú. Ez nem szándékos kitolás, a felvételiztetőnek biztosan sok a dolga vagy egyszerűen feledékeny, és ezért nem tartja be az ígéretét, de a dolog arra mindenképpen alkalmas, hogy bizonytalanságban tartsa, esetleg kétségbeesésbe kergesse a jelentkezőt.

5. Ön igen mély benyomást tett ránk, de nagyon sok az alkalmas jelentkező
Ezt mondhatja az interjú végén is a felvételiztető, és írhatják az elutasító levélben is. Az udvarias formula azt jelenti, hogy „bocs, de nem te vagy a mi emberünk”. Az írott elutasításban szerepelhet még ezután, hogy „legközelebb ismét számításba vesszük önt”, de ne legyünk naivak. A nem az nemet jelent.

6. Nagyon fejlett nálunk a vállalati kultúra
Ha a Google Groundnál jelentkezel éppen gyakornoknak, szentírásnak veheted a kijelentést (és szerencsére van még jó pár hasonló cég), egyébként érdemes forráskritikával kezelnek. A felvételiztető ugyanúgy igyekezhet eltúlozni a cég erényeit, ahogyan te a sajátjaidat. Mennyire rugalmas a munkaidő? Mire terjed ki a cafeteria? Milyen gyakran van fizetésemelés? Az e kérdésekre adott válaszok árulják el, valójában milyen fejlett a vállalati kultúra.

7. A tapasztaltabb jelölt élvezett előnyt
Ilyen válasz olyankor érkezik, ha nem vettek fel, és volt merszed megkérdezni, miért. Hasonló az 5. pontban leírthoz, vagyis udvarias lepattintás. Szintén értékelendő gesztus, annyiban azonban nem korrekt, hogy nem tudod meg, mi volt igazából az elutasítás oka, így nem tanulhatsz az esetből. Lehet, hogy nem is a szakmai paraméterek döntöttek, hanem valamilyen szarvashibát követtél el interjú közben, vagy a személyiségedet nem találták elég megnyerőnek. Van, aki ezek után sokáig rágódik, hol rontotta el, és frusztráltan járogat a további interjúkra.  

Nőként hogyan viselkedjünk egy állásinterjún ahhoz, hogy ne a fenti burkolt elutasításokba ütközzünk? Erre is választ adnak a Jobline Női Karriernap előadásai és meetupjai.

Jobline Női Karriernap – először Magyarországon!

2014. 06.14., Bálna Rendezvényközpont

További információk és regisztráció: http://www.noikarriernap.hu/hu/

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

hr  •  állásinterjú  •  elutasítás
Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)