Az 5 legkeményebb interjúkérdés, és hogyan válaszolj rájuk

szerző: Jobline
2014 június 16. Szóljon hozzá

Milyen növény lenne és miért? Előfordulnak ilyen beugratós kérdések az állásinterjún, mégsem ezekre a legnehezebb válaszolni. Akkor vagyunk igazán zavarban, ha komoly kérdésre várnak komoly választ.

Minden nehéz kérdésre lehetetlen felkészülni, de növelhetjük az esélyeinket, ha minél többen igyekszünk megismerkedni, és kidolgozzuk a válaszokat. A Jobs például ezt az ötöt sorolta a lista élére.

1. Ha megkapja ezt az állást, meddig hajlandó elviselni a kudarcokat?
A felkészületlen álláskeresőben megállhat az ütő egy ilyen kérdés hallatán, és ebben az esetben nem ugrik be azonnal az egyik logikus válasz: „Ameddig el nem érem a sikert.” Ezzel azt sugallod, hogy kitartó vagy a feladatok teljesítése során, és akkor sem hátrálsz meg, amikor frusztráló buktatókba botlasz.
A trükkös kérdésre adott trükkösebb válasz viszont valahogy így hangzik: „Igyekszem minél hamarabb belefutni egy kudarcba, mert eddigi pályafutásom során is mindig úgy sikerült eredményeket elérnem, hogy gyorsan tanultam a kudarcokból.” Ezt a hozzáálást tanácsolja minden sikeres ember, és a HR-es is pozitív következtetéseket vonhat le a válaszból.
NAGYON rossz válasz: „Hát, pár hónapig biztos. De igazából nem is tudom – maga szerint?”

2. Mire a legbüszkébb az eddigi eredményei közül?
Ez egyszerű panelkérdés, mégis meg lehet lepni vele a felkészületlen jelentkezőt, aki reflexből hajlamos ilyen választ adni: „Nahát, ez egy jó kérdés!”. Pedig könnyű felkészülni rá. Válaszd ki a pályafutásod jelentősebb eseményei közül azt, amikor sikerült megoldani valamilyen problémát (például jól kezeltél egy súlyos munkahelyi stresszhelyzetet), messze túlteljesítetted az elvárt mutatókat vagy egy váratlan ötleted nyomán nőtt a cég termelékenysége.

3. Milyen képességek hiányoznak önből?
Ez a kérdés a „mik a gyenge pontjai” családba tartozik, és szintén zavarba lehet hozni vele a jelöltet, aki általában arra készül, hogy a pozitív tulajdonságait sorolja majd fel a HR-esnek. Ez a kérdés igazi csapda, mert ha őszintén beszámolsz a hiányosságaidról, esetleg úgy tűnhet a felvételiztető számára, hogy nem te vagy a megfelelő jelölt. Úgy kell tehát megfogalmaznod a választ, hogy bemutatod a gyenge pontjaidat, mégis pozitívan jössz ki a helyzetből. „Hajlamos vagyok arra, hogy túlvállaljam magam, és emiatt többször kerültem már nehéz helyzetbe. De dolgozom a problémám, mert tudom, hogy időnként nemet is kell mondani.” Egy példán szemléltesd, hogy legutóbb már nem hagytad, hogy a nyakadba varrjanak egy megterhelő pluszfeladatot, ami nem is a te dolgod lett volna.

 

4. A korábbi főnökei közül melyik utálta magát a legjobban, és mit mondana most önről?
Nem jó válasz: „Egyik főnököm sem utált, mert jó munkaerő és kellemes személyiség vagyok.” Mindenkinek volt már olyan főnöke, aki utálta vagy legalábbis nem kedvelte túlságosan.
Szintén rossz irányba visz el, ha ócsárolni kezded egy korábbi főnöködet, mondván, azért nem szeretett, mert személyes ellentét volt közöttetek, és ha megkérdeznék, emiatt bizonyára negatív véleményt formálna meg rólad.
Ha közelebbről megnézzük, ez a kérdés az előző rokona: a gyenge pontjaidról kell beszámolnod, csak egy külső szempontból. Most sem szabad túl őszintének lenni, és érvényes a fentebb taglalt szabály, hogy valamilyen enyhén negatív dolgot kell pozitívba átfordítani. Például korábban gyakran voltál türelmetlen, ha valaki hibázott, de mostanában kezdesz nyugodtabb és megfontoltabb lenni, és jobban odafigyelsz a kollégáidra.

5. Meséljen, milyen méltánytalanság történt önnel a legutóbbi munkahelyén.
A „semmilyen” nem jó válasz, mert az embert mindig érik kisebb-nagyobb igazságtalanságok, ilyen az élet. Az interjúztató most arra kíváncsi, hogy a jelölt miként kezeli az ilyen helyzeteket. A kérdés megint csak a gyenge pontokra próbál rátapintani, mert ha a jelentkező kritikátlanul másokat hibáztat, és szemlátomást még mindig mélyen benne van a tüske, arra lehet következtetni, hogy nehezen látja át a konfliktusokat és a feldolgozásukkal is gondjai vannak.
A jó válasz most is csak pozitív lehet. Például meséld el, hogy nem mehettél el két hétre síelni, mert a kolléganődnek beteg lett a gyereke, és helyettesítened kellett. Kénytelen voltál lemondani a befizetett utat, nem találkozhattál a barátaiddal, nem élvezhetted a száguldást a lejtőn. Emiatt egy-két napig duzzogtál, de aztán beláttad, hogy egy beteg gyerek és a cég érdeke néha felülírhatják a te igényeidet, és már nem haragszol sem a kolléganőre, sem a főnöködre.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)