5 rázós kérdés az állásinterjún, amikre most felkészítünk

szerző: Jobline
2014 június 19. Szóljon hozzá

Behívtak állásinterjúra, tehát fél lábbal már a siker kapujában állsz, de néhány rossz válasszal lerombolhatod a rólad kialakulóban lévő pozitív képet. A trükkös kérdésekre akkor tudsz jól felkészülni, ha megérted, milyen taktika rejlik mögöttük.

A HR-es nem azért kérdez furákat, mert bosszantani akar vagy ebben leli örömét, hanem mert ki akarja puhatolni, jó befektetés leszel-e a cég számára. Bizonyítsd be, hogy igen! Barry Golds HR-szakértő tanácsaiból válogattunk.

1. Mit nem szeretett az előző munkaadójában?
Azonnal elrontottál mindent, ha erre a kérdésre ömleni kezd belőled a panasz. A válaszodból annak kell kiderülnie, hogy derűs és konstruktív személyiség vagy, tehát úgy kell valami rosszat mondanod a munkaadódról, hogy az rögtön pozitív kicsengést kapjon. Kitérni nem szabad a kérdés elől, mert olyan nincs, hogy valaki feltétel nélkül körülrajongja a főnökét, vagy ha mégis, az is baj.
Kezdd valahogy így: „Tulajdonképpen csupa jót mondhatok az előző főnökömről, de ha jól belegondolok...”
A folytatásban olyan hiba szerepeljen, amit sok főnök elkövet, ám nem minősül kardinális vétségnek: „...néha előfordult, hogy nem határozta meg világosan a feladatokat, és amikor rákérdeztem, csodálkozott, mit nem értek.”
vagy
„...akadt egy-két olyan konfliktus a kollégák között, amiket könnyedén elsimíthatott volna, de ehelyett inkább a szőnyeg alá söpörte a problémát.”
Aztán zárd le pozitívan: „De mindettől függetlenül nagyon sokat köszönhetek neki, mert rengeget fejlődhettem az irányítása alatt.”


2. Látom az önéletrajzából, hogy ilyen pozíciót még nem töltött be. Hogyan fog megbirkózni a feladatokkal?
A HR-es most komoly problémára tapintott rá. Miért alkalmazna egy tapasztalatlan munkavállalót? Ebből a helyzetből úgy tudsz kikeveredni, ha példákat hozol fel arra, hogy korábban is ügyesen feltaláltad magad, amikor számodra ismeretlen körülmények közé kerültél. Mondd el, hogy gyorsan alkalmazkodsz, könnyedén elsajátítasz új készségeket, és egyenesen élvezed, ha a váratlan kihívások próbára tesznek. Az előrehozott határidőktől sem riadsz meg, és segítség nélkül is boldogulsz.

3. Mi az, amit legkevésbé szeret majd ebben a pozícióban?
Igazi csapda ez a kérdés, mert a túl őszinte válaszból kiderülhetnek a gyengéid, például hogy idegesítenek a háklis ügyfelek vagy dühbe jössz, amikor a döntéseidet túl sok főnökkel kell jóváhagyatnod.
Mindezt pozitívba tudod fordítani, ha „modellválaszt” adsz a kérdésre, például: „Egy ideális világban sokkal kevesebb lenne a papírmunka és átjárhatóbb lenne a céges szervezet, ami jóval gördülékenyebbé tenné a folyamatokat. A világ persze nem ideális, ezért nap mint nap át kell verekednünk magunkat ezeken az akadályokon.”
De kivághatod magad úgy, hogy elmesélsz egy kellemetlen, mégis bátorító esetet a közelmúltból.
„Szeretném elkerülni az olyan vészhelyzeteket, amilyen a múltkor is előfordult velem. Két kollégám is influenzás lett, közben az ügyfél váratlanul előrehozott egy határidőt, és csak borzasztó nagy erőfeszítéssel, megfeszített csapatmunkával tudtuk teljesíteni a feladatot. Az ilyen balesetek persze kivédhetetlenek, de arra legalább jók, hogy az ember megtapasztalja, mire képes.”

4. Miért alkalmazzuk önt?
Ez a HR-esek egyik kedvenc rázós kérdése, a válaszra alaposan fel kell készülni. Jól megfogalmazott három-négy mondat legyen. Világítsd meg, hogy végzettséged és tapasztataid okán szakmailag alkalmas vagy a feladatra. Aztán tedd hozzá, hogy a személyes tulajdonságaid miatt is neked találták ki a pozíciót. Végül kérdezz vissza, nem gondolja-e az interjúztató, hogy ilyen kvalitású jelöltet keres.
Amikor magadról beszélsz, érdemes harmadik felet is bevonni, ez hitelesíti a mondandódat, például: „A főnököm/a kollégáim úgy jellemeztek, hogy ...”.
A válasz végén a kérdés pedig azt sugallja, hogy de igen, pont ilyen jelöltet keresnek.

5. Miért gondolja, hogy a mi cégünk jobb munkahely lesz az ön számára, mint a mostani/előző?
A válaszból annak kell kiderülnie, hogy a mostani/előző munkahelyeden a cég megbecsült alkalmazottja voltál, rengeteget fejlődtél, és az így szerzett tudást most egy olyan szervezetben szeretnéd kamatoztatni, ahol jobban ki tudsz bontakozni, és nagyobb sikereket tudsz elérni. Ami a részleteket illeti, sorold fel, mi mindent tanultál eddig, és hogyan szeretnéd ezt magasabb szintre emelni az új munkahelyen, hogy hozzájárulhass a cég sikeréhez.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

A Jobline Női Karriernap június 29-éig online várja az érdeklődőket! Több száz állás, nagyszerű karrierlehetőségek!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)