Kihallgatótiszt vagy bájgúnár? A HR-esek 5 alaptípusa

szerző: Jobline
2014 július 14. Szóljon hozzá

Egy állásinterjúra alaposan fel kell készülni, mert nem csak a trükkös kérdésekkel gyűlhet meg az ember baja. Az sem mindegy, milyen HR-est fogunk ki magunknak.

Bár az állásinterjúk forgatókönyve nagyjából azonos, és azt is sejteni lehet, milyen kérdések fognak elhangozni, maga a HR-es nagy meglepetést tud okozni. Jelentős részben a személyiségétől és az interjúzási stílusától függhet, hogy megkapjuk-e az állást, ezért érdemes megismerkedni az alaptípusokkal, illetve az adott típushoz illő stratégiával.

1. A beszédes
Nyájas, kedélyes, ömlik belőle a szó, az álláskereső szinte meg sem tud mellette szólalni. Az ilyen típusú HR-es hallatán nagy kő esik le a jelölt szívéről, és a lámpalázat mintha elfújták volna, de érdemes vigyázni: nem szabad lazítani a kontrollon. Ugyanolyan barátságos és kedves alapállást kell fölvenni, amilyen az interjúztatóé, de tárgyilagosan, a szavakat alaposan megválogatva feleljünk, már ha a házigazdánk hagy szóhoz jutni. A szóáradat miatt fontos szerepet kaphatnak az ügyesen föltett kérdéseink, hogy az interjúztató emlékezetében nyomot hagyjunk, végtére ez a találkozó nem róla vagy a cégről szól, hanem rólunk.


2. A kihallgatótiszt
Az ilyen típusú HR-es alighanem pályát tévesztett, mert az ő tulajdonságaival jobban élrvényesülhetne valamelyik rendvédelmi szervnél. Kérdései keményen, szárazon pattognak, még el sem hangzott a válasz, már jön is a következő, mintha azt tesztelné, mikor fog végre megtörni a gyanúsított. Az ilyen stílus több mint megfélemlítő, álláskereső legyen a talpán, aki már rögtön az interjú elején nem a vészkijáratot keresi a tekintetével. Bátorság és nyugalom! Fel kell venni a kihallgató tempóját, tömören, világosan, lehetőleg mély tónusú hangon válaszoljunk – ez tekintélyt ébreszt –, igyekezzünk kellemes, nyitott személyiség benyomását kelteni. Van rá esély, hogy a félelmetes légkör enyhülni fog, ha a HR-es úgy találja, hogy a „gyanúsítottat” keményebb fából faragták, mint gondolta.

3. A pedáns
Ha az a benyomásunk az állásinterjún, hogy a HR-es mintha egy könyvből olvasná fel szép sorban a valahonnan nagyon ismerős kérdéseit, a pedáns példánnyal van dolgunk. Vagy azért tartja magát szigorúan az előre megírt forgatókönyvhöz, mert kínosan igyekszik tárgyilagos maradni, vagy azért, mert nem mer kilépni a komfortzónájából, kötetlenebb, oldottabb beszélgetést kezdeményezve. Akárhogy is van, tiszteletben kell tartani a stílusát, és nem szabad kizökkenteni a ritmusából, például azzal, hogy hirtelen rákérdezünk egy számunkra fontos momentumra, miközben ő még mindig csak a felvezetésnél tart. Ha tényleg pedáns interjúztató, el fog jutni minden fontos kérdéshez, csak ki kell várni, türelmesen, mosolyogva.

4. A felkészületlen
Megesik, hogy a HR-es nincs csúcsformában, mert talán új a cégnél vagy rossz napja van. Ilyenkor nem szabad kizökkennünk a szerepünkből, ha ő éppen rosszul is teljesít, nekünk mindenképpen a maximumot kell kihoznunk magunkból. Szigorúan tilos akár a leghalványabban is utalni arra, hogy nem vagyunk elégedettek a produkciójával, tartsuk magunkat ahhoz az irányhoz a beszélgetés során, amelyet elterveztünk és optimálisnak tartunk. Ha az interjúztató túl sok kérdésre nem tud megfelelő választ adni, vagy ellentmondásokba keveredik, lehet, hogy nem ennél a cégnél kell keresnünk a szerencsénket.

5. A bájgúnár
Elvétve ugyan, de előfordul, hogy a HR-es túllépi a szakmaiság kereteit, és túlzottan személyes területre téved. Ilyenkor kedvesen, de határozottan tereljük vissza a helyes útra, jelezve, hogy nem barátkozni szeretnénk, hanem munkát kapni. Ha a bizalmaskodás nem marad abba, a legjobb félbeszakítani az interjút, és eljönni. Ahol ilyen a HR-es, milyen lehet a főnök?

+ 1 Általános jó tanács: tükrözzünk
Természetesen nem lehet bombabiztos receptet adni azzal kapcsolatban, milyen típusú az interjúztató: van, aki egyik kategóriába sem szuszakolható bele, mások pedig kevert stílusúak, például a kihallgatótiszt és a pedáns példány legfontosabb jegyeit mutatják. Egy általános jó tanács mégis létezik, amely sikeressé teheti az állásinterjúnkat. Figyeljük meg, milyen a HR-es modora (szóhasználat, gesztusok, hangfekvés), és próbáljuk meg nagyon finoman utánozni. A HR-es titkon ugyanolyan embert venne föl a céghez, mint ő maga, ne okozzunk hát neki csalódást!

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)