Mely szakmákban isszák a legtöbb kávét, és mennyi koffeint szabad fogyasztani?

szerző: Jobline
2015 január 16. Szóljon hozzá

Érdekes összefüggés, hogy azokban a szakmákban isszák a legtöbb kávét, amelyekben magas kockázata van a kiégésnek. De mennyit szabad lenyelni ebből a közkedvelt izgatószerből?

A legenda szerint birkákon tesztelték először a kávé élénkítő hatását, azaz hajdanán egy pásztor észrevette, hogy ha az állatok egy bizonyos cserje termését legelik, szokatlanul élénkek. Azóta évezredek teltek el, és ma emberek százmilliói követik az egykori birkák példáját, bár jóval szofisztikáltabb módon fogyasztják a cserje termését. A munkahelyi közösségi kávézás jelentősége túlbecsülhetetlen: addig sem kell dolgozni, felfrissít és csevegésre csábít, melynek során fontos információk és dermesztő vállalati rémhírek cserélhetnek gazdát.

Egy friss brit felmérés szerint az újságírók isszák a legtöbb kávét, amit jelen sorok írója is alá tud támasztani: a szemben ülő kolléga ebben a pillanatban is a fekete italát kortyolgatja olyan körülményesen, hogy a leghiggadtabb emberben is felmenne tőle a pumpa. A koffeinfüggők sorában a rendőrök következnek, ami érthető, hiszen ügyeletben vagy meghosszabbított szolgálatban kénytelen élénkíteni magát valamivel az ember. A tanárok foglalják el a harmadik helyet, nyilván szükségük van egy kis bátorításra, mielőtt belépnek a zsibongó osztályterembe. A vízvezetékszerelők és más kétkezi szakmák művelői a negyedikek, pedig az esetükben talán nem lehet magas stresszfaktorról beszélni. A lista folytatása azonban már alátámasztja az előfeltevéseket, mert a kórházi dolgozók, a cégvezetők és a telemarketingesek következnek – ezek mind idegileg megterhelő foglalkozások, ahol élénkít és vigaszt jelent egy csésze forró fekete (az más kérdés, hogy a koffeinlöket csak tovább növeli a feszültséget és emeli a vérnyomást). Az IT support személyzet csak a nyolcadik helyet foglalja el, de ez talán annak tudható be, hogy egy ideje már energiaitalokkal turbózzák magukat, nem kávéval. A kereskedelmi dolgozók és a sofőrök zárják a sort.

Forrás: Jobline

A brit felmérésben tízezer munkavállalót kérdeztek meg, és 85 százalékuk mondta azt, hogy legalább három csésze kávét elfogyaszt naponta. Hetven százalékuk pedig biztos abban, hogy kávé nélkül romlana a teljesítménye – őket bátran tekinthetjük koffeinfüggőknek.

A tudomány mai állása szerint kevés kávé rendszeres fogyasztása kedvező egészségügyi hatásokkal jár, nagy mennyiségben viszont káros, mint egyébként bármi, amiből túl sokat viszünk be a szervezetbe. A legfontosabb jótékony hatás természetesen az, hogy élénkít, hiszen pszichoaktív anyag. Így a koffein a nikotin mellett a legelterjedtebb kábítószer, mégsincs betiltva. (Ezzel most nem akarunk senkinek tippeket adni.)

Ide kívánkozik egy vidám kis adoma. Egy amerikai kormányügynökségnél a kiválasztás során hazugságvizsgálót is bevetnek, amennyiben bizalmas állásról van szó. Az egyik jelölt fényesen megfelelt az összes interjún, a hazugságvizsgálaton azonban csúnyán megbukott: amikor azt a kérdést tették föl neki, hogy fogyaszt-e kábítószert, hatalmas feszültséget jelzett a műszer. A jelölt a keresztkérdések hatására megtört, és szemlesütve elárulta, hogy mormon vallású, ezért számára tilos a kávéfogyasztás, stikában azonban megiszik néha egy-egy csészével, mert nagyon szereti. Persze fölvették.

A kávé azért kelt kellemes érzést, mert a koffein hatására többek között dopamin, azaz boldogsághormon szabadul fel az agyban. Az is bizonyított tény, hogy a fekete szerény mértékben felgyorsítja az anyagcserét, vagyis azon kevés természetes anyagok egyike, amelyek tényleg segíthetnek a fogyásban. További kutatások szükségesek, de tudósok feltételezik, hogy a kávé csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a Parkinson- és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát. Szintán feltevés, hogy védi a májat az alkohol káros hatásaitól. És végül az örök favorit: a kávé állítólag a rák ellen is véd bizonyos mértékben, mivel sok antioxidánst tartalmaz.

Ennyi jótétemény után lássuk, milyen hátrányai vannak a túlzott kávéfogyasztásnak. A fekete dehidratál, például ezért nem ajánlják a másnaposoknak, hogy kávéval próbálják helyrebillenteni magukat, mert csak fokozza az alkohol víztelenítő hatását. A benne található csersav pedig nem barátja a gyomor nyálkahártyájának, bárki tapasztalhatja, aki korán reggel egy nagy bögre erős kávéval indítja a napot (tej nélkül). A túl sok – napi hat csészénél több – kávé veszélyesen megemelheti a vérnyomást, de elsősorban azoknál az embereknél, akik egészségtelen életmódot folytatnak: dohányoznak, alkoholt fogyasztanak, nehéz ételeket esznek és keveset mozognak.

Az általános orvosi vélekedés szerint napi három csésze közepesen erős kávé elfogyasztása egészséges emberek számára kockázatmentes, sőt a fenti előnyökkel járhat.
 
Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!
 
Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)