10 meglepő dolog, ami eldöntheti, hogy megkapod-e az állást

szerző: Jobline
2015 március 26.

Ha alaposan felkészültél az állásinterjúra, jók az esélyeid, de vannak apróságok, amik befolyásolják a munkáltató döntését. Nem is gondolnád, hogy mik ezek.

Tökéletesen megfelelsz a felvételi követelményeknek, mindent tudsz a cégről, hibátlan a megjelenésed, pontosan érkezel az interjúra. Azonban ez még nem elég a sikerhez: az AolJobs szerint bizonyos tényezők tudat alatt befolyásolják az interjúztatót, amikor meghozza döntését.

  1. Az interjú időpontja
    Akkor sikerül a legjobban az állásinterjú a Glassdoor szerint, ha kedden fél 11-kor kerül rá sor. Addigra a HR-es kiheverte a hétfőt, és már a délelőtt közepén jár, tehát megnézte az emailjeit, ivott egy kávét és lélekben felkészült az interjúra. A nap végén nem jó felvételi beszélgetésre menni, mert az interjúztatónak már máshol járhat az esze és fáradt is lehet. Ugyanígy kerülendő az ebéd előtti és utáni időpont: az éhes HR-es türelmetlen lehet, illetve ha sokáig ebédel, ott ülhetsz idegesen várakozva a tárgyaló előtt.
  2. Az időjárás
    A Torontói Egyetem kutatói azt találták, hogy az orvosi szakra jelentkezők esős napokon rosszabban teljesítettek, mint amikor hétágra sütött a nap.
  3. Milyen korán érkezel
    Érdemes korábban érkezni, de nem mindegy, mennyire. Ha pár perccel a megbeszélt időpont előtt csekkolsz be a recepción, az pont jó, de fél órával korábban érkezni nem ajánlott. Azt a benyomást keltheted, hogy gyorsan túl akarsz lenni az egészen, illetve a túl korai érkezést sürgetésnek érezheti a HR-es. Ha van még fél órád, inkább sétálgass a közeli parkban, gondolataidat rendezgetve.
  4. Erősnek érzed-e magad
    Itt nem a kompetenciáról vagy a magabiztosságról van szó, hanem arról, hogy veled van-e az „erő”. Amy Cuddy, a Harvard professzora azt tanácsolja, hogy olyan megpróbáltatások előtt, mint egy állásinterjú, két percre vágd magad erőpózba: állj egyenesen, kis terpeszben, kéz a csípőn, fej egy kicsit felszegve. Cuddy szerint ez segíti az absztrakt gondolkodást, a kockázatvállalást, és nő a tesztoszteron szintje, ami szárnyakat ad.


    Forrás: Jobline

  5. Mit csinálsz az előtérben
    Várakozás közben az ember hajlamos valamit babrálni, telefonálni, inni egy kávét. Ez azért nem jó, mert ha hirtelen kijön a HR-es vagy szólítanak, óhatatlanul kapkodni kezdhetsz. Összeszedettnek és ébernek kell mutatnod magad, ezért inkább a jegyzetedet fusd át, amiben a legfontosabb dolgokat foglaltad össsze, de nézegetheted a vendégeknek odakészített céges brosúrákat is, miközben a jobb kezed szabad, hogy azonnal üdvözölni tudd az interjúztatót, amint megjelenik.
  6. Kérsz-e kávét
    Szakértők szerint vízen kívül nem szabad mást elfogadni az állásinterjún. A „kávészünet” – amíg behozzák és megiszod – perceket rabol el a beszélgetés értékes idejéből, amire nincs szükség.
  7. Kicsit narcisztikus vagy-e
    Az önimádatot nem a pozitív személyiségjegyek között tartjuk számon, ám az állásinterjú olyan különleges helyzet, ahol nem árt, ha a jelölt egy kicsit el van ragadtatva magától. De tényleg csak egy kicsit! Akiről kellemesen sugárzik, hogy remek szakembernek és kiváló munkatársnak tartja magát, annak a HR-es is hajlamos lesz elhinni, hogy az.
  8. A ruhád színe
    A kék és a fekete, esetleg a szürke a legjobb szín állásinterjúra a CareerBuilder felmérése szerint, a naracs pedig a legrosszabb. Általában a konzervatív színek felelnek meg egy szakmai jellegű találkozón, a túl élénkek pedig nem, mert „ordítanak”. Persze lehetnek kivételek, a céges kultúrától is függ, melyik szín a megfelelő: ha egy startup tech-cégnél jelentkezel kreatív posztra, mehetsz pirosban.
  9. Rápillantasz-e az órádra vagy a telefonodra
    Ha kiteszed a mobilod az asztalra, eleve tiszteletlenségnek számít, és ha időntként rá is pillantasz, az már szinte sértés. Minden figyelmedet az interjúra kell összpontosítanod, így sem a telefont, sem az órát nem szabad nézegetni, előbbit még az interjú előtt kapcsold ki.
  10. Korábban ülsz le, mint kellene
    Akkor illik leülnöd, amikor hellyel kínálnak, illetve miután az interjúztató helyet foglalt. Ültödben húzd ki magad, foglalj el anyi helyet a széken, amennyit csak lehet, tehát ne a szélén billegj nyugtalanul, és tarts fenn folyamatos szemkontaktust a HR-essel.      

2015-ben is megrendezésre kerül a nagysikerű Jobline Női Karriernap!
A Karriernap megszervezésével két célnak szeretnénk eleget tenni, egyrészt a diplomás nők számára biztosítunk lehetőséget arra, hogy személyesen találkozhassanak a munkaerőt kereső cégekkel, e mellett pedig a karriertervezési folyamatot kívánjuk támogatni inspiráló előadásokkal és sikertörténetek bemutatásával, illetve személyes tanácsadásokkal.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!
 
 

 

 

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen