Hogyan jöhet létre a nőbarát munkahely?

szerző: Jobline
2015 április 30.

A legtöbb cégnél a férfiaknak kedvez a vállalati kultúra, még akkor is, ha a hivatalos filozófia szerint az ellenkezőjére törekednek. Hogyan hozható létre a nőbarát munkahely, és mit tehetnek ezért a szebbik nem képviselői?

Kiterjedt nemzetközi kutatások tanulsága szerint három fő oka van annak, hogy még a legjobb szándékok ellenére is férfidominancia jellemző a munkahelyekre, írja Will Marre coach a LinkedInen.

1. Az előléptetéseknél a férfiaknak kedveznek, mert - tévesen - inkább a férfiakról tételeznek fel olyan vezetői tulajdonságokat, mint asszertivitás, magabiztosság, döntésre való képesség. Holott ezen tulajdonságok nem feltétlenül jelentik azt, hogy birtokosuk alkalmas a vezetésre - legfeljebb a dominanciára. Valamilyen okból azonban a vezetést összekeverjük a dominanciával, ami nagy baj.

2. A szervezetek azokat a dolgozókat részesítik előnyben, akikről feltételezhető, hogy minden idejüket és energiájukat a vállalat céljainak elérésére fordítják. A nőkről köztudott, hogy őket várja otthon a "második műszak", sőt, ki egy időre is esnek a munkából, amikor családot alapítanak, és a céghez visszatérve is erősen foglalkoztatják őket az otthoni teendők. Sok cégnél kimondva-kimondatlanul úgy érvelnek, hogy a nők akkor számíthatnak egyenlő bánásmódra, ha ugyanolyan elszántan elkötelezik magukat a faladatok iránt, mint a férfiak. E gondolkodásmód jegyében nem veszik figyelembe a nők értékes tulajdonságait - holisztikus mergközelítési mód, fejlett puha faktorok, értékvezérelt innovációs képesség -, amelyekkel gazdagítják a szervezetet.


Forrás: Jobline


3. A harmadik ok talán a legelkeserítőbb. A nők nem hívják fel elég aktívan a figyelmet az általuk képviselt értékekre, és nem támogatják azt a társukat, aki megindult felfelé a vállalati ranglétrán. Természetesen sok kivétel is van, de gyakran megfigyelhető, hogy míg egy női csapat tagjai hatékonyan támogatják egymást, ha valakit kiemelnek közülük, a ki nem emeltek eltávolodnak tőle, sőt egyre kritikusabban viszonyulnak hozzá. A jelenségnek neve is van: bálkirálynő-effektusnak hívják. (Az elnevezés arra utal, amikor a gimnáziumi szalagavatón a lányok látványosan utálni kezdik azt a társukat, akit királynőnek választottak, és gonosz pletykákat terjesztenek a háta mögött.) Ilyesmi természetesen férfiak között is előfordul, a nőknek azonban jobban össze kellene tartaniuk, tekintve, hogy hátrányos helyzetű társadalmi csoportról van szó.

Mit lehet tenni azért, hogy a vállalati kultúra nőbaráttá váljon? Három dolgot biztosan:

Továbbépítés. A nőkre arra van szükségük, hogy továbbépítsék egymást. Ez azt jelenti, hogy ha egy értekezleten egy női kolléga beszámol vagy javaslatot tesz, a másik női kolléga vege fel a fonalat, és tegye hozzá a maga meglátásait oly módon, hogy megemlíti az előbb megszólaló nevét, és úgy fűzi hozzá a saját mondandóját. Erre azért van szüség, mert a nők gyakran panaszkodnak arra, hogy szinte láthatatlanok az értekezleteken, és ha meg is szólalnak, nincs semmi foganatja. Az sem ritka, hogy egy női kolléga észrevételeit meg sem hallják, de ha percekkel később egy férfi munkatárs adja elő ugyanazt, látványosan ünneplik.

Nyomásgyakorlás. A nőknek nyomást kell gyakorolniuk egymásra, hogy nagyobb felelősséget vállaljanak és bátrabban álljanak elő az ötleteikkel. Közkeletű a tévhit, hogy a nők kevésbé magabiztosak, mint a férfiak, holott kutatások igazolják, hogy csak úgy viselkednek, mintha kevésbé magabiztosak lennének. A nők magabiztosságával legbelül nincs baj, csak kevésbé hajlamosak arra, hogy asszertívan képvieljék a véleményüket, kérjenek előléptetést vagy vállaljanak egy kellemetlen döntést. Tahát ha egy nő azt veszi észre, hogy egy társa kételkedni látszik önmagában, gyakoroljon rá nyomást, hogy kiálljon azért, amit gondol vagy szeretne.

Támogatás. A női vezetőknek támogatniuk kell társaikat az előbbrejutásban. A legjobb női vezetők agresszívan harcolnak azért, hogy alacsonyabb pozícióban lévő munkatársaik minél hamarabb feljebb jussanak. Komoly bátorítást jelent egy nő számára, ha tudja, hogy nincs egyedül, más erők is működnek az érdekében.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

2015-ben is megrendezésre kerül a nagysikerű Jobline Női Karriernap!
A Karriernap megszervezésével két célnak szeretnénk eleget tenni, egyrészt a diplomás nők számára biztosítunk lehetőséget arra, hogy személyesen találkozhassanak a munkaerőt kereső cégekkel, e mellett pedig a karriertervezési folyamatot kívánjuk támogatni inspiráló előadásokkal és sikertörténetek bemutatásával, illetve személyes tanácsadásokkal.

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen