5 hatásos tipp, hogy mindenkit lenyűgözz a panelinterjún

szerző: Jobline
2015 június 10.

Már maga a tény, hogy több ember előtt kell hatásosan szerepelni, sokaknak elég a gyomorgörcshöz. Pedig a panelinterjú nem arra szolgál, hogy rád hozzák a frászt, hanem a munkáltató időt spórol vele: azok az emberek beszélgetnek el veled, akik különböző szinteken a munkatársaid lehetnek. Egyszerre kell megnyerned magadnak őket, és ez nem is olyan bonyolult.

Tehát ne úgy készülj a panelinterjúra, mint egy kihallgatásra - ehhez adunk hatásos tippeket.

1. Mindenkivel kommunikálj
Rögtön a beszélgetés elején jégtörésre van szükség, hogy ne legyél olyan ideges. Mutatkozz be mindenkinek, és jegyezd meg a neveket, nem szégyen, ha jegyzetet készítesz ehhez.

Amikor válaszolsz, ne egyvalakivel nézz farkasszemet (kezdő panelinterjúzóknál ez az a személy szokott lenni, aki az aktuális kérdést föltette), mert ez rossz benyomást kelt. Mindenkivel létesíts szemkontaktust egy időre, amíg beszélsz. Profi előadók ezt úgy csinálják, hogy egy-két mondat erejéig "szemeznek" valakivel, aztán áttérnek a másik személyre, így folyamatosan pásztázzák a hallgatóságot. Ennek köszönhetően valamennyi interjúztató úgy érezheti, hogy hozzá intézed a válaszod, miközben magabiztosnak és felszabadultnak tűnsz.

Ne felejts el mindenkire mosolyogni és általában derűt sugározni. Ez nem egyszerű, de tanulható. Fake it till you make it, hangzik az amerikai mondás, vagyis szabad fordításban: addig tettesd, amíg már természetesnek hat. Működik, nem véletlen, hogy a tengerentúlon sokkal több a mosolygó ember, mint például nálunk.

 

Forrás: Jobline


2. Készülj fel arra, hogy ismételned kell magad

A legtöbben idegesek és frusztráltak lesznek a panelinterjún, ha újra felteszik nekik azt a kérdést, amire egyszer már válaszoltak. Különösen akkor, ha a vonatkozó információ benne van az önéletrajzban vagy a motivációs levélben, esetleg egy korábbi interjún már elhangzott. Sajnos el kell fogadni, hogy az emberek figyelme el-elkalandozik: aki újra megkérdezi ugyanazt, talán éppen a jegyzeteit rendezgette, amikor előzőleg válaszoltál, vagy kicsit elbambult, esetleg minden energiáját lekötötte, hogy ásványvizet töltsön magának. Tehát ha repetáznod kell, semmiképpen ne bosszantsd föl magad, mert meglátszik, és ne tegyél ironikus megjegyzést sem, hogy "mint öt perce is már elmondtam", mert ettől a kérdező lesz ideges.

3. Találd ki, kit kell igazán lenyűgöznöd
Elég korán kiderül a panelinterjún, ki van veled, azaz ki hajlik leginkább arra, hogy felvegyenek a meghirdetett állásba. A legtöbben hajlamosak ehhez a "szövetségeshez" intézni a válaszokat, pedig éppen elenkezőleg kellene: azokat kell megnyerned magadnak, akik egyelőre szkeptikusak veled kapcsolatban.

A szkeptikus interjúztatót a metakommunikációjáról és a kérdéseiről lehet felismerni. Ha rájöttél, ki az, és érzékelteted, hogy szeretnéd, ha megkedvelne, ezzel tanúbizonyágot teszel jó kommunikációs és problémamegoldó képességedről, amit mindenhol értékelnek.

A panelinterjúk után a résztvevők összeülnek, és megtárgyalják, mit tapasztaltak. Ha megnyerted magadnak a legkeményebb "ellenfelet", az ő pozitív véleménye sokat nyom majd a latban.

4. Készülj fel legalább egy szituációs kérdésre
Az emberek csapatban felszabadultabbak és merészebbek, ezért számíts arra, hogy a panelinterjún olyan kérdést is kaphatsz, amely négyszemközti beszélgetésen nem hangzana el. Legvalószínűbb, hogy szituációs kérdés lesz (Pl. Mikor szégyellte magát legjobban a szakmai pályafutása során és hogyan oldotta meg a helyzetet?). Készülj megfelelő történetekkel a hasonló kérdésekre és gyakorold be őket, hogy minél kisebb valószínűséggel érjen kellemetlen meglepetés. Arra is ügyelj, hogy a válasz ne tűnjön begyakoroltnak: a kérdés elhangzása után tarts kis gondolkodási szünetet, és természetesen add elő a sztorit.

5. Mindenkinek külön köszönd meg
A panelinterjú befejeztével még nincs vége a folyamatnak. Amikor elköszönsz az interjúztatóktól, mindenkinek kérd el a névjegyét (ha még nem tetted meg bemutatkozáskor). Az előtérben mindenkinek írj egy kis levelet, amelyben megköszönöd, amiért időt szántak rád, és fejezd ki reményedet, hogy megfeleltél az elvárásoknak. A leveleket add oda a recepciósnak. Ezzel igen jó és maradandó benyomást keltesz, mert bizonyítod, hogy ismered a szakmai udvariasság szabályait.

 Az ötleteket innen vettük.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen