3 dolog, amit jobb nem feltételezni az állásinterjúval kapcsolatban

szerző: Jobline
2015 június 12.

Ideális esetben az interjúztató felkészült, odafigyel a beszélgetésre és nagy vonalakban tudja, ki vagy és honnan jöttél. De mikor fordulnak elő ideális esetek?

Az alább taglalt három dolog remélhetőleg nem fordul elő egyszerre – vagyis ugyanazon az állásinterjún –, de azért nem árt az óvatosság. A tapasztalatok mindenesetre azt mutatják, hogy a HR-es nem áll mindig a helyzet magaslatán, különösen akkor, ha nem is HR-es, csak őt bízták meg azzal, hogy elbeszélgessen a jelölttel.

Mit szokott feltételezni az álláskereső?

1. Az interjúztató tud interjúztatni
A HR külön szakma, a felkészült szakemberek évekig tanulták, aztán a gyakorlatban csiszolták a fortélyokat. De nincs minden cégnél profi HR-es, ilyen esetben olyan személy ugrik be interjúztatni, akit alkalmasnak vagy gondolnak, vagy aki magát gondolja alkalmasnak.

Miből lehet rájönni, hogy nem profival beszélgetsz?
Ha többet beszél önmagáról és a cégről, és nem tesz fel a munkával és veled kapcsolatos releváns kérdéseket, nem képzett interjúztatóval van dolgod.

Hogyan kezeld a helyzetet?
Ne hagyd, hogy folyton ő beszéljen, mert a végén nem tudsz kedvező benyomást kelteni magaddal kapcsolatban, és talán emiatt nem kapod meg a munkát. Próbáld átvenni a kezdeményezést, és érdemi párbeszédet kialakítani. Tegyél fel lényegretörő kérdéseket, amikből előtte alaposan felkészültél, és ha szót ejt a felkínált állásról, azzal kapcsolatban is kérdezz. Mindenképpen tereld úgy a beszélgetést, hogy elmondhasd, képzettséged és tapasztalataid alapján alkalmas vagy a munkára, és nagyon szeretnél ott dolgozni. Legyél lelkes és meggyőző, hogy átmenjen az üzenet.

 

Forrás: Jobline

 

2. Teljesen odafigyel rád és az interjúra
Aki nem profi HR-es, hanem csak megbízták a feladattal, annak van egy másik munkája, ami erősebben foglalkoztatja, mint maga az interjú és hogy valakit fel kellene venni a céghez. Ezenkívül lehet magánéleti problémája vagy bármi más, ami fontosabb, mint az aktuális beszélgetés (igaz, ez egy HR-essel is előfordulhat), s mindezek miatt csak félszívvel tárgyal veled. Még rosszabb eset, ha nyűgnek tartja az egészet és így is áll hozzá.

Miből lehet rájönni?
Szórakozott, az óráját nézegeti, ha szól a telefon, fölveszi és hosszan beszél, a papírjait rendezgeti, többször visszakérdez, hogy mit is mondtál.

Hogyan kezeld a helyzetet?
Nem lesz könnyű. Pontosan, határozottan válaszolj és kérdezz, tarts állandó szemkontaktust, érzékeltetve, hogy számodra nagyon fontos ez a beszélgetés.

3. Olvasta az önéletrajzodat és emlékszik is rá, hogy mi van benne
Ez nagyon gyakran nem így van. Lehet, hogy korábban átfutotta, de nem emlékszik semmi konkrétumra, mert tizenöt másik önéletrajzot is megnézett, és a sok adat összefolyt a fejében. Ha beugró interjúztatóról van szó, talán nem is lehetett ideje arra, hogy belenézzen a dokumentumokba. Az is előfordulhat, hogy nem is hozta magával az önéletrajzodat a beszélgetésre, pedig sorvezetőként szolgálhatna.

Miből lehet rájönni?
Olyan nyilvánvaló kérdéseket tesz fel, amelyekre tudnia kellene a választ, ha olvasta volna az önéletrajzodat. Például hogy mi a képzettséged, mi az előző vagy aktuális munkahelyed, milyen tapasztalataid vannak.

Hogyan kezeld a helyzetet?
Legyen nálad kinyomtatott önéletrajz, és ha az interjúztató lebukott, nyújtsd át neki, és együtt menjetek végig az egyes tételeken. Ez alkalmas arra, hogy bizonyos mértékben te irányítsd a beszélgetést, és az amatőr interjúztató remélhetőleg még örülni is fog, hogy legalább egy profi van a szobában, aki segít neki az ügylet lebonyolításában.

Amennyiben felkészülsz arra, hogy a fenti három feltételezés nem teljesül, valószínűleg sikerülni fog az állásinterjú.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen