Mit tegyél, ha bonyodalom van az állásinterjú körül

szerző: Jobline
2015 június 15.

Érhetik az embert meglepetések. Például alaposan felkészülsz az állásinterjúra, de hirtelen lefújják. Vagy megfordítva: váratlanul felhív a leendő potenciális munkaadód, és azonnal interjúztatni szeretne. Sebaj, ne pánikolj!

Már ott állsz az előszobában az interjúra várva, amikor kijön az asszisztens, és sajnálkozva közli, hogy a főnökét sürgős értekezletre hívták, ezért a sorsdöntő beszélgetést bizonytalan időre el kell napolni. És van még pár ehhez hasonló helyzet, amelyekre megoldást kínál Allison Green, a US News munkatársa.

1. Az utolsó pillanatban változik az interjúztató személye
A megbeszéltek szerint az igazgatóhelyettes fog interjúztatni, jól fel is készültél belőle a LinkeIn-profilja alapján. A helyszínen viszont kiderül, hogy az illető váratlanul beteget jelentett, ezért csak a beosztottja tud fogadni. Van, akiben ilyenkor egy világ omlik össze, különösen, ha olyan alkat, aki szeret ragaszkodni a megírt forgatókönyvhöz. Mások arra gondolnak, valamiért leértékelődtek a vezetés szemében, ezért csak az egyik főnök helyettese áll velük szóba. Megint másoknak az jár a fejében, hogy mivel csak egy alacsonyabb rangú munkatárs beszél velük, ez az interjú nem számít majd, és újra neki kell futni, ami dupla megpróbáltatást jelent.

A helyzet az, hogy nem lehet tudni, a váratlan cserének lesz-e valamilyen negatív következménye vagy sem. Annak viszont biztosan negatív következménye lesz, ha egyfolytában azon rágódsz, mit jelent ez a változás. Nem szabad kizökkenned a nyugalmadból, a lehető legjobb formádat kell hoznod az interjún, aztán kiderül, mi a következő lépés.

2. A megbeszélt időpontban nem hívnak, hogy telefoninterjút készítsenek veled
Ez elég gyakori eset, az interjúztató ezer és egy okból nem hívhat. Elhúzódott az értekezlet? Elfelejtette? Rohannia kellett a kórházba, mert egy családtagját baleset érte? Teljesen mindegy, neked az a tennivalód, hogy 15-20 perccel a megbeszélt időpont után felhívod, és érdeklődsz, mi a helyzet. Valahogy így: "3:30-ra beszéltük meg a telefoninterjút, de nem kaptam hívást. Tegyük át máskorra az időpontot, vagy akár most is alkalmas?" Ha a másik fél hangpostára van kapcsolva, az utolsó mondat helyett ezt mondd: "Szeretnék visszahívást kérni, vagy emailben egyeztessünk másik időpontot."

 

Forrás: Jobline


A fenti helyzet ellenkezője sem ritka...

3. Váratlanul felhívnak, hogy azonnal állásinterjút szeretnének készíteni veled
Amikor a HR-es vagy a menedzser hirtelen felindulásból azonnal telefonos állásinterjút szeretne készíteni a jelölttel, sokan nem merik azt mondani, hogy az időpont nem alkalmas, és beszéljenek meg egy másikat. Ez a félelem jogos, mert előfordulhat, hogy nem lesz másik lehetőség, a munkáltató nem foglalkozik többet az általa rugalmatlannak ítélt jelölttel. Vagyis az álláskereső inkább vállalja az interjút, akár úgy is, hogy éppen a hipermarket előtt áll, és lóg rajta két szatyor meg egy gyerek. Ilyen helyzetben tényleg nehéz összeszedetten beszélgetni.

A szituáció ráadásul a munkáltatónak sem jó, mert nem biztos, hogy egy zilált jelölt képes lesz az összes hasznos információval szolgálni, amire a hívó fél kíváncsi.

Itt megint nincs bombabiztos megoldás, de érdemes próbálkozni. A cél az időnyerés, ezért ajánlatos így válaszolni: "Nagyon szeretnék beszélgetni, de most csak pár percem van, mert éppen valaminek a közepén vagyok. Elegendő ez a pár perc, vagy keressünk meg másik időpontot egy alaposabb beszélgetésre?" Ezt a választ a hívó fél nem értékelheti direkt elutasításként, méltányolhatja, hogy a jelölt éppen nem ér rá, és valószínűleg hajlik majd arra, hogy új időpontban folytassák.

4. Interjúra érkezel, ám ehelyett assessment centerbe csöppensz, amire nem vagy felkészülve
Az assessment center (értékelő központ) a leghatékonyabb kiválasztási módszer, mert szituációs gyakorlatokkal, tesztekkel komplex módon vizsgálja, a jelölt alkalmas-e a feladatra. Elég barátságtalan dolog, ha nem közlik előre, mire számíthatsz, de lehet, hogy ez is a próba része. Ha ilyenkor meginogsz, rosszul fogsz teljesíteni. Az első riadalom után gondolj arra, neked is hasznos, ha egy alapos értékelés során kiderül, tényleg neked való-e az állás.

5. Félbeszakad az interjú
Szépen halad a beszélgetés, ám jön egy telefon, és a HR-es kezét széttárva közli, hogy el kell mennie. Akinek kicsit ingatag az önértékelése, ilyenkor arra gondol, az interjúztató rájött, hogy nem a megfelelő jelölttel beszélget, ezért gyorsan véget akar vetni a találkozónak. Pedig az a valószínűbb, hogy tényleg nyomós oka van a váratlan fordulatnak.

Ilyenkor nincs mit tenni, el kell fogadni, hogy így alakultak a dolgok. Köszönd meg a lehetőséget, próbálj újabb időpontot kérni, és várd, mit lép a másik. Minden bizonnyal újabb interjúra kerül sor, de ha nem, akkor se hibáztasd magadat, hanem lépj tovább.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen