Így változtasd valódi beszélgetéssé az állásinterjút

szerző: Jobline
2015 június 30.

Sokan kínos kihallgatásnak érzik az állásinterjút, és jó eséllyel igazuk is van. Pedig egy ilyen találkozás jó hangulatú beszélgetéssé változtatható, ha valaki ismeri a fortélyait.

Minden lelkiismeretes álláskereső felkészül a leggyakoribb interjúkérdésekből (meséljen magáról; miért szeretne nálunk dolgozni?; mi a legnagyobb gyengesége?; miért lenne jó a cégünknek, ha alkalmaznánk önt? stb). A HR-esek unják is rendesen, hiszen kilométerekről megérzik, ha valaki sablonválaszokkal készült az interjúra. A legtöbb állásinterjú úgy alakul, mint egy feszengős vizsga: a HR-es felteszi a várható kérdést, a jelölt eminens diák módjára megadja a betanult választ, és a végén megfelelő osztályzatot kap a teljesítményére. Pedig az álláskereső számára sokkal előnyösebb, ha az interjú valódi beszélgetéssé alakul, ahol nem elsősorban arról ad számot, hogy eléggé felkészült-e a megmérettetésre, hanem bemutatkozik mint leendő munkatárs, bepillantást engedve abba, milyen a személyisége, mennyire fog tudni beilleszkedni a vállalati kultúrába és a csapatba, ahová jó esetben fölveszik. Nem lehet elégszer ismételni: akkor tudsz kitűnni a tömegből, ha megcsillantasz magadból valamit, ami felkelti a HR-es érdeklődését, sőt szimpátiáját.

Hatásos módszernek bizonyulhat, ha a jól ismert kérdést elintézed néhány pontosan irányzott mondattal, letudva ezzel a kötelező kört, aztán visszakérdezel: elmesélhetek valamit? Nyilván igen lesz a válasz, és ekkor jön el a te időd. Két példa a módszer alkalmazására:

1. Meséljen magáról
Ez a legáltalánosabb nyitókérdés, a bemelegítést szolgálja (miután megkérdezték, hogy könnyen odataláltál-e). Ilyenkor a legtöbben felmondják az önéletrajukat, amit vagy olvasott a HR-es, vagy nem, de mindenképpen unalmas lesz az előadás. Ne kezdd el hosszan felmondani a leckét, csak ismertesd a személyes brandedet: például "marketingmenedzser vagyok, aki ezen és ezen a területeken szerzett ilyen és ilyen tapasztalatokat". Most jön a trükk. Tegyél fel egy kérdést, mondjuk ezt: elmesélhetem, mit szeretek a legjobban a munkámban? Vagy: elmondhatom, hogy mire vagyok leginkább büszke? Vagy: elmondhatom, milyen karrierre vágyom?

Ezek a kérdések mind kapcsolódnak a feladathoz (meséljen magáról), de kijelölnek egy irányt, mégpedig azt, amerre te szeretnéd elvinni a beszélgetést. Ráadásul lehetőséget adnak arra, hogy valami egyedi dolgot árulj el magadról, ami nem szerepel sem az önéletrajzban, sem a motivációs levélben. Ahelyett, hogy unalmas és véget nem érő litániába kezdenél a szakmai múltadról, megcsillantod a személyiséged különleges vonásait, elmesélve egy izgalmas történetet. Fontos, hogy szavaidból őszinte lelkesedés áradjon.


Forrás: Jobline

 
2. Hol látja magát öt év múlva?
Természetesen sokan úgy válaszolnak, hogy ennél a cégnél fogok dolgozni, a most meghirdetett pozícióban, esetleg egy-két grádiccsal feljebb. Ez nem katasztrofális felelet, de mindenképpen kockázatos, mert azt sugallhatja, hogy kevés benned az ambíció. Ehelyett érdemes kreatívan csavarni egyet a válaszon, valahogy így: nem tudom pontosan, hol fogok tartani öt év múlva, de elmondhatom, milyenek a hosszú távú karriercéljaim? Kis hatásszünet, majd a vélhetően igenlő válasz után jöhet ez: úgy képzelem el, hogy ilyen és ilyen pozícióból fogok nyugdíjba mennyi (ide olyan pozíció helyettesítendő be, amely jól fejlett ambícióról tanúskodik, ugyanakkor reális), és nyugdíjasként visszatekintve a pályafutásomra büszke lehetek majd arra, hogy ilyen és ilyen eredményeket értem el.

A válaszból kiderül, hogy tudod, merre szeretnél haladni a pályafutásod során, hogyan szeretnél fejlődni, és megvan benned a kellő késztetés ahhoz, hogy megvalósítsd ambíciózus céljaidat. Érdemes kitérned arra is, hogy a meghirdetett pozícióban elért sikereid miként járulhatnak hozzá a cég fejlődéséhez, és hogyan illeszkednek az éppen vázolt pályaképbe.

Összegezve: mindig úgy válaszolj a jól ismert kérdésekre, hogy átalakítod őket a szándékaid szerint, és valódi beszélgetést folytatsz az interjúztatóval. Ezzel kiragadod út a kiválasztási folyamat unott rutinjából, és olyan ígéretes jelöltként mutatkozhatsz be, akinek van jövőképe és ég a tettvágytól.

Fenti tanácsok Arnie Fertigtől, a Jobhuntercoach.com vezetőcoachától származnak.


Kövess minket a
Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen